V horkém sobotním odpoledni proběhlo 18. července v Praze několik demonstrací pro a proti přijímání uprchlíků. Jako první se ve spodní části Václavského náměstí konala ta pod heslem Braňme ČR, naši budoucnost a budoucnost našich dětí před xenofobií a nenávistí. Zúčastnily se asi čtyři stovky lidí. K vidění byly transparenty a prapory mládenických odnoí levicových demokratických stran, anarchistických a dalších levicových iniciativ. Rozdávaly se odznaky se symbolem slunce a nápisem Uprchlíci, vítejte. U v úvodu akce byl avizován navazující kulturní program. Jednotlivá vystoupení řečníků byla prokládána hudební produkcí, co navzdory praícímu slunci činilo z celé manifestace svým způsobem příjemnou společensko-kulturní událost.
Jediným stranickým řečníkem na demonstraci byl zelený Šádí Shanaáh. Jeho promluva se řadila mezi ty, které zejména vyzývaly spoluobčany k toleranci a odmítání projevů rasismu a xenofobie. Věcně nejobsáhleji hovořili evangelický farář Petr Turecký a předseda Syrské svobodné komunity v České republice Hassan Charfo. Zatímco první z nich citoval z korespondence s německou kolegyní, která řeší kadodenní útrapy migrantů přecházejících přes Srbsko a Maďarsko do Německa, a připomínal tak i strasti spojené s pobytem v maďarských uprchlických táborech, druhý projev připomněl příčiny současné migrační vlny a skutečnost, e kdysi v počátku občanské války v Sýrii stálo zjevné zneuití státní ozbrojené moci proti civilistům. Represe a policejní stát plodí násilí a terorismus, řekl ve svém projevu Charfo. Odmítání násilí zdůraznil v projevu i Ondřej Slačálek, který symbolicky odpovídal Martinovi Konvičkovi na jeho dřívější veřejnou promluvu, v ní vyzýval své odpůrce, aby odmítli islám kvůli projevům násilí. Je zřejmě potřeba jasně říci, zaznělo ve Slačálkově projevu, e i my odmítáme islámský fundamentalismus. A právě proto musíme odmítat i fundamentalismus vlastní.
Demonstrace se konala na místě, jeho symboliku z pohledu multikulturní historie Prahy – zejména s ohledem na německou a idovskou menšinu – připomněl Marek Čaňěk z Multikulturního centra Praha. Na rozdíl od navazující demonstrace proti imigraci nebyl její součástí pochod před sídlo vlády. Svou pomyslnou pozornost upírala k akcím proti uprchlíkům, které se konaly ten samý den později a jejich svolavateli byla kromě příznivců Martina Konvičky a Tomia Okamury také uskupení kolem národovce Tomáše Vandase.
Jednou z hlavních motivací pro svolání proimigrační demonstrace byla manifestační akce 1. července, během které někteří z účastníků pochodovali s šibenicemi v rukou. Sobotní akce byla zakončena podle plánu. Později odpoledne se pak na stejném místě účastníci obou typů demonstrací neplánovaně střetli. Situaci řešila policie oddělením obou skupin a upřednostněním plánované protiimigrační manifestace. Konflikt se omezil v zásadě na verbální výpady a pár národovci hozených dýmovnic.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.