Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Josef Kašpar: Návrat nacionalismu do Evropy?

Josef Kašpar

Návrat nacionalismu do Evropy?

Někdy počátkem 60. let, když jsem chodil do Hospodářské školy v Jablonci nad Nisou, nám třídní učitel vysvětloval, že „v okamžicích krize se lid semkne a postaví proti svým utlačovatelům“. Zažil jsem různé krizové situace během dlouhých let v Itálii a musel jsem zkonstatovat, že je to naopak, slabosti a nectnosti jednotlivců vyjdou více najevo. A protože jsem pracoval v týmech s lidmi pocházejícími z 25 odlišných zemí, zjistil jsem, že to není věc národní, ale zcela lidská.

Jenže si asi nikdo nemyslel, že hospodářská krize, která s Evropou cloumala několik let, oživí předsudky, klišé a bohužel i rodící se nacionalismus. S tím samozřejmě, že tato společná nemoc má typicky „domácí“ charakteristiky.

V Itálii se naštěstí jev doposud týká menšiny, ta ale každý den roste. Přispěla k tomu neochota zemí Evropské unie pochopit problémy Itálie spojené s velkým přílivem uprchlíků. I Italové vědí, že část viny na tom mají oni sami, protože organizačně situaci zvládají jen s velkými obtížemi a nikdo pořádně neví, kdo je azylant a kdo osoba, která přišla do Evropy za chlebem. Postoj „dáme vám trochu peněz, ale už nás s tím neotravujte“ Italy zklamal a stále více lidí si klade otázku „kde vlastně ta evropská solidarita je“.

Lakmusovým papírkem se stala řecká krize. Celá opozice, pravicová i levicová, byla nadšena vítězstvím „ne“ v referendu o podmínkách další finanční pomoci Aténám. Ministra Schäubleho sice nenamalovali s knírkem připomínajícím führera, ale představitelé Berlusconiho strany i populistů v televizi pokřikovali o „Čtvrté říši“, kterou se Němcům podařilo vybudovat, tentokrát bez tanků a bombardování, ale ekonomickou politikou.

Problém není v tom, zda politika Angely Merkelové a Wolfganga Schäubleho je správná či ne – i já se domnívám, že se dopustili velkých chyb. To zlé na tom je, že se nehovoří o tom či jiném politikovi, ale o „Němcích“, stejně tak jako v Německu a myslím i v České republice se paušálně mluví o „líných Jižanech“ a o Řecích zvláště, že „jsou nespolehliví a mazaní Byzantinci“. A že zastánci ideálů, které vedly k vybudování Unie a které nebyly a nejsou založeny jen na penězích, jen velmi nesměle a neobratně své přesvědčení hájí. Jak napsal profesor Ernesto Galli della Loggia v milánském Corriere della Sera, „Evropská Unie má před sebou deset, maximálně patnáct let k reformám a novému rozmachu. Jinak se rozpadne a zbude napospas silnějším.“ Jeden můj přítel s typicky římským sarkasmem nacionalisty definoval podle starého místního přísloví: „Matka hlupáků je neustále těhotná“.

Josef Kašpar

Obsah Listů 4/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.