Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Hybridní války jsou fakt, na reakce čekáme
Dnešní svět zjevně zaívá hybridní války, tedy takové, kde se klasické bojové střety prolínají s intenzivní propagandou i organizovaným zločinem. Na situaci hybridních válek musí reagovat i české a evropské bezpečnostní strategie. Důkazem je, e Evropská unie ani NATO se starým přístupem v rusko-ukrajinské krizi neuspěly.
Příměří na jihovýchodě Ukrajiny netrvalo dlouho a striktně se nedodrovalo nikdy. Zároveň se u nás diskutovalo o tom, zda dát přednost diplomacii, nebo raději vyzbrojit ukrajinskou armádu modernějšími zbraněmi, aby efektivněji čelila separatistům.
Evropská unie je sice v ukrajinském konfliktu proti vyzbrojování, ale tento postoj nesdílejí všechny členské země, a proto k dodávkám zbraní dochází. U nás je pro vyzbrojení TOP 09, podobné názory zaznívají i z KDU-ČSL. Levice má názory opačné. Vláda v souladu s Evropskou unií dodávky zbraní na Ukrajinu odmítá.
Na Západě je situace podstatně jiná. Vláda Davida Camerona vyslala na Ukrajinu sedmdesát pět instruktorů s cílem zdokonalovat ukrajinské vojáky v pěchotním výcviku, průzkumu, logistice a ve zdravotních slubách. Britská vláda chce proti ruské propagandě jako klíčové součásti probíhající krize finančně podpořit i BBC.
Pomoc poskytují ukrajinské armádě i Američané. O dodávkách zbraní pro ukrajinskou armádu jednal v USA bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, který je poradcem ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro vyzbrojování a nyní i guvernérem jedné ukrajinské oblasti. Další zbraně přislíbily i Velká Británie, Kanada a Polsko. USA samotné ale zatím dávají přednost větší frekvenci vojenských cvičení a vysílají do aliančních zemí, zvláště do Polska a Pobaltí, své vojenské jednotky. Následovat mají Bulharsko a Rumunsko.
O vojenských konfliktech bohuel platí, e rozhodnutí o nich nejsou dobrá, nebo špatná, ale špatná, nebo jen méně špatná. Proto je respektován princip tzv. předběné opatrnosti. Za dané situace je lépe konflikt dodávkami zbraňových systémů neintenzifikovat. Zvláště má-li druhá strana potenciál udělat přinejmenším toté.
Rusko jako odvetu za pomoc ukrajinské armádě např. zavádí protiraketový systém S-500, jím mj. ovládne vzdušný prostor Pobaltí, Ukrajiny a Gruzie, kde si můe vynutit bezletovou zónu. To limituje americkou globální převahu vést vševojskové operace bez vnějšího omezení.
Pro ukrajinské vojáky ani nebude snadné nové zbraňové systémy zvládnout, zvláště jde-li o jejich efektivní vyuití v bojových operacích ve městech. Vojenští odborníci odhadují, e si to vyádá nejméně rok, ale spíše více let.
Proto západní vlády přes naléhavé ukrajinské ádosti s oficiálními masivnějšími dodávkami zbraní na Ukrajinu nepospíchají. Eskalace nemůe skončit jinak ne špatně. Ani jaderný pat nemusí působit věčně. Preventivní pouití jaderných zbraní mají ve vojenských doktrínách Rusové i Američané.
Nadto je tu i jeden politický problém. Vlády, které posílají do jiných zemí zbraně, mohou být obviněny z toho, e vedou tzv. proxy válku, tj. válku za své zájmy prostřednictvím vojáků vyzbrojovaných států, bez fyzické účasti vojáků vlastních. Jde o jakousi válku v zastoupení.
U jsme překousli, e irácká válka se vedla kvůli Saddámovým údajným zbraním hromadného ničení. Asi by nebylo dobrým probuzením, kdybychom se dozvěděli nepříjemnou pravdu o dosud nevyšetřené střelbě na Majdanu a o sestřelení boeingu.
Jak kdysi síravě napsal Friedrich Nietzsche, mnohým politikům nezáleí na moři slz a potocích krve, jen kdy je to politicky účelné. Je to drsné zvláště proto, e jsme jednotní v tom, e ukrajinský konflikt nemá vojenské řešení.
Jakmile se na Krymu objevili první neoznačení vojáci, média zaplavil pojem hybridní válka. Z vojenského hlediska jde o spřaení nejrůznějších forem boje. A to od klasického válčení přes terorismus a po organizovanou kriminalitu. Hybridní válku vedou státní a nestátní aktéři, vojáci i ozbrojení civilisté. O čemsi podobném psal u v dávnověku Sun Tsu. Teď jsme jen vyzbrojeni moderní technikou a střety se víc odehrávají v městských aglomeracích.
K tomu všemu lze přičíst informační válku s dominancí kyberprostoru. Tahle válka se vede praktikami od přesvědčování o spravedlnosti boje a po zastrašování jadernými zbraněmi. Vyuívá nepravdivé informace, konspirační teorie, zpravodajské hry a fámy. Nevyhýbá se dezinterpretaci mezinárodního práva, znevaování oponentů, hackerským útokům, zneuívání historických analogií, vytrhávání výroků z kontextu a dalším nepravostem.
Ačkoli tato válka na první pohled vypadá chaoticky, co je objektivně dáno onou hybriditou faktorů, tento způsob boje je veden obvykle koordinovaně. A dá se tím dosáhnout strategického cíle. Příkladem je Kosovo i Krym.
Ke koncepci hybridních válek se dospělo zákonitě, hybridní, navzájem kombinované jsou i bezpečnostní hrozby. Radikální islamismus například přerostl do podoby Islámského státu, šíří se do afrických a blízkovýchodních zemí, ohrouje Evropu masovou migrací, nebezpečím islamizace i vracejícími se dihádisty z Iráku s teroristickými záměry.
Vojenští teoretici přiznávají, e bojujeme za západní civilizaci na více frontách a nejsme nejen dobře připraveni na podobný způsob boje, ale ani na obranu proti němu. Deficit těchto schopností je příčinou neúspěchů v Iráku, Afghánistánu, Libyi i Sýrii.
Měla by proto být klíčovou schopností armád NATO. Mohlo by to vést ke sníení vojenských výdajů nebo jejich efektivnějšímu vyuití. Formy tohoto boje se ale příčí evropským hodnotám. Podobné limity ukázala i válka Izraele proti Hizballáhu. Hybridní charakter měla vietnamská operace proti polpotovskému reimu v Kambodi i boje na Balkáně.
V globální hybridní válce se vlastně u nacházíme. Podoba současného světa znaky hybridní války naplňuje. Demokratický svět pro své instituce proto potřebuje i novou strategii. Evropská unie i NATO se starou strategií v ukrajinské krizi neuspěly. Proto NATO chce zřídit centrum, které bude problematiku hybridní války zkoumat. A z Evropské unie se znovu ozývají hlasy po evropské armádě.
Také vedení našeho resortu obrany spolu s velením armády se rozhodlo vedle 601. skupiny speciálních sil vybudovat dvousetčlennou jednotku s bojovým komandem v sestavě a s konkrétním určením pro boj v hybridní válce. Bude se proto připravovat i na informační a psychologické operace. Má být dislokována v Olomouci a plného stavu dosáhnout za pět let. Naše země tak reaguje na nový typ současných bezpečnostních operací.
Antonín Rašek (1935) je sociolog a spisovatel, spolupracovník Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK v Praze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.