Příliš často jsme nuceni loučit se s kolegy, spolupracovníky, osobnostmi spjatými s předlistopadovou demokratickou opozicí, a tudí i s Listy exilovými a domácími. Na stránkách tohoto čísla se tak ohlííme za Ludvíkem Vaculíkem a Jaroslavem Opatem.
Mezitím ale přichází zpráva, e 29. července odešel kdosi našemu časopisu ještě bliší, člověk, který s římskými Listy spolupracoval, ty praské v devadesátých letech pět let vedl a současným olomouckým byl oporou, rádcem – ostatně členem redakční rady a výboru pro udílení ceny Pelikán – a přítelem.
S Jiřím Vančurou jsme se naposledy viděli právě při posledním předávání ceny Listů loni v prosinci. Naposled jsme publikovali jeho text, ukázku ze soukromě vydaných pamětí nazvaných LXXX, v Listech č. 2/2014 při příleitosti jeho loňských 85. narozenin.
Jiří Vančura byl příkladem toho, e ke slávě je nezbytná sebepropagace. Sám byl toti osobou natolik skromnou, e přes své mimořádné zásluhy a statečné postoje v minulosti zůstával nespravedlivě opomíjen. Kolik velikánů polistopadové politiky by si přálo takový ivotopis! Oni mají ty své vystavené na internetu, po informacích o Jiřím Vančurovi je však nutno pátrat. e byl synovcem Jiřího Mahena a o trochu vzdálenějším příbuzným Vladislava Vančury říkával spíš jako perličku, nelze však pochybovat, e to nějakou iniciační roli mělo. Důleitější byla jeho práce v disentu, v nezávislém tisku. Jiří Vančura byl historik, publicista, jeden z prvních signatářů Charty. Chtěli bychom napsat víc, jene – jak jsme si stýskávali s loni zesnulým Václavem Burianem – novináři umírají po uzávěrce. A tak snad víc příště. Teď aspoň úvod komentáře Jiřího Vančury z Listů č. 3/2010, nazvaného Počkejte prosím, a umřeme: Dlouhé to čekání nebude. Našich krajanů, kteří proili první, nacistickou okupaci alespoň na pokraji dospívání, u mnoho nezbývá. Také pamětníci února 1948, pokud jim tehdy bylo pouhých dvacet, patří dnes mezi osmdesátníky. Dokonce i protagonistů osmašedesátého roku a srpnového vpádu bratrských armád začíná být poskrovnu. Nebude to zkrátka trvat dlouho, a lidé schopní korigovat obraz naší společné a nedávné minulosti odejdou do nenávratna. K radosti mnohých, kteří se iví, často jen přiivují, na líčení a výkladu epochy, ji nazýváme soudobou historií.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.