Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 4 > Antonín Rašek: S menší vehemencí, ale účinněji?

Antonín Rašek

S menší vehemencí, ale účinněji?

Každá doba má svá témata. Za války jím byla svoboda, po válce obnova, v šedesátých letech kultura a v listopadu 1989 demokracie. Inspirují je příležitosti i hrozby. Teď džihádistická a ukrajinská věští válečný konflikt a nezvládnutelnou migraci.

A tak chodím po konferencích a seminářích o lidských právech a o potápějících se děravých lodích ve Středozemním moři a jako vždy mě pronásleduje nějaká melodie.

Teď píseň Bulata Okudžavy Setkání s Puškinem. Jarek Nohavica v ní zpívá: Co bylo, je pryč jednou provždy a stesky jsou k ničemu, každá epocha má vlastní kulisy, herce i kus a líto mi je...

Líto mi je, když poslouchám opravdu upřímné a přesvědčené ochránce lidských práv a entuziasty nejen chtějící pomáhat, ale i skutečně pomáhající pronásledovaným a utečencům, jichž opustilo domov pětašedesát milionů. Líto je mi jich, že se jim dostává stále méně sluchu.

Nejen proto, že doba zhrubla, že soucit oslabují výbuchy v Londýně, Madridu, Moskvě, Bostonu a Beslanu, střelba v Sydney či v Paříži. Anonymní terče nerozlišují nevinné a viníky. A přestává se rozlišovat i mezi utečenci. Jako kdyby už odcházela do zapomnění i generace, která tak často slyšela hymnu Z národů ač jsme různých...

Uškodilo, že pár lidí si ochranu lidských práv a multikulturalismus pozměnilo v politikum, které navíc měří dvojím metrem, má dvojí standardy. Je správné odsuzovat omezování svobody v Číně či Rusku. Proč ale přehlížet, co se děje v mnohých arabských zemích? Jen proto, že akceptují západní hegemonii?

Zastřelení ruských novinářů a atentát na opozičního politika Borise Němcova si zaslouží odsoudit. Ale proč se mlčí, když k podobným incidentům dochází na Ukrajině? Odsuzujeme rozsudky smrti v Číně, ale proč se nikdo neozve, když je v Egyptě odsouzeno několik set lidí k trestu smrti? Jen proto, že jsou z Muslimského bratrstva?

Možná stojí i za hlubší zamyšlení jak lidská práva a multikulturní politiku prosazovat. Nepřijíždíme přece do cizí země, abychom jejím představitelům, sotva si sedneme ke stolu, připomínali jejich neduhy. I to chce formu, možná i při menší vehemenci účinnější.

Proč proto neskončit znovu Okudžavou: Před tebou skláním se, má bezbřehá epocho, a vzdávám ti hold, lidský rozume nad rozumem, a líto mi je...

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 4/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.