Kadá doba má svá témata. Za války jím byla svoboda, po válce obnova, v šedesátých letech kultura a v listopadu 1989 demokracie. Inspirují je příleitosti i hrozby. Teď dihádistická a ukrajinská věští válečný konflikt a nezvládnutelnou migraci.
A tak chodím po konferencích a seminářích o lidských právech a o potápějících se děravých lodích ve Středozemním moři a jako vdy mě pronásleduje nějaká melodie.
Teď píseň Bulata Okudavy Setkání s Puškinem. Jarek Nohavica v ní zpívá: Co bylo, je pryč jednou provdy a stesky jsou k ničemu, kadá epocha má vlastní kulisy, herce i kus a líto mi je...
Líto mi je, kdy poslouchám opravdu upřímné a přesvědčené ochránce lidských práv a entuziasty nejen chtějící pomáhat, ale i skutečně pomáhající pronásledovaným a utečencům, jich opustilo domov pětašedesát milionů. Líto je mi jich, e se jim dostává stále méně sluchu.
Nejen proto, e doba zhrubla, e soucit oslabují výbuchy v Londýně, Madridu, Moskvě, Bostonu a Beslanu, střelba v Sydney či v Paříi. Anonymní terče nerozlišují nevinné a viníky. A přestává se rozlišovat i mezi utečenci. Jako kdyby u odcházela do zapomnění i generace, která tak často slyšela hymnu Z národů ač jsme různých...
Uškodilo, e pár lidí si ochranu lidských práv a multikulturalismus pozměnilo v politikum, které navíc měří dvojím metrem, má dvojí standardy. Je správné odsuzovat omezování svobody v Číně či Rusku. Proč ale přehlíet, co se děje v mnohých arabských zemích? Jen proto, e akceptují západní hegemonii?
Zastřelení ruských novinářů a atentát na opozičního politika Borise Němcova si zaslouí odsoudit. Ale proč se mlčí, kdy k podobným incidentům dochází na Ukrajině? Odsuzujeme rozsudky smrti v Číně, ale proč se nikdo neozve, kdy je v Egyptě odsouzeno několik set lidí k trestu smrti? Jen proto, e jsou z Muslimského bratrstva?
Moná stojí i za hlubší zamyšlení jak lidská práva a multikulturní politiku prosazovat. Nepřijídíme přece do cizí země, abychom jejím představitelům, sotva si sedneme ke stolu, připomínali jejich neduhy. I to chce formu, moná i při menší vehemenci účinnější.
Proč proto neskončit znovu Okudavou: Před tebou skláním se, má bezbřehá epocho, a vzdávám ti hold, lidský rozume nad rozumem, a líto mi je...
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.