Mezi druhým a třetím letošním číslem Listů, v pondělí 11. května, oslavila své pětaosmdesáté narozeniny spisovatelka Eva Kantůrková. V těchto dnech diskutuje společnost zejména o filmu Jan Hus, který na základě jejího stejnojmenného románu natočil pro Českou televizi reisér Jiří Svoboda. K narozeninám se sluší napsat, e Eva Kantůrková patří mezi nejlepší české spisovatele po druhé světové válce a e je patrně nejvýznamnější českou spisovatelkou dneška. Kantůrková od začátku své spisovatelské kariéry píše o ivých lidech v dějinách, o individuálním osudu v těsném prolnutí se společenským děním, jak před třemi lety napsaly Lidové noviny. Nejstarším příkladem zde budi Smuteční slavnost (1967), román o Svaovu, kolektivizaci a Václavu Janušovi, nábytkářském dělníkovi, partyzánovi, komunistickém tajemníkovi, který si chce podmanit nejen jednu vesnici, ale lidi v ní. Smuteční slavnost je čtivou reflexí nástupu komunistického monopolu moci a zcela se vyrovná dalším tematicky a časově podobný knihám, zmiňme jen povídkové Záznamy (1963) Vladimíra Mináče. Ani u Mináče, ani u Kantůrkové nevystupují postavy plakátovité, neplatí, e by oponenti komunistické strany měli jen dobré nebo jen špatné vlastnosti. Na konfliktu mezi dvěma lidmi je postaven i román Nečekej, a zajde slunce (2011), těmito – v románu nepojmenovanými – postavami, jsou Milan Hübl, významný komunistický funkcionář a pozdější chartista, a Gustáv Husák. První si druhého váí a pomáhá mu na vrchol moci. Druhý prvního zničí, jakmile na vrchol vystoupá. Málokterá próza ale tak pestře popisuje dilemata lidí, kteří byli v Československu na vrcholu moci koncem šedesátých let.
Silnou stránkou tvorby Evy Kantůrkové je schopnost popisovat i témata nechtěná. Patří sem ukázkově rozhovor s reisérem a expředsedou KSČM Jiřím Svobodou nazvaný Tajemství sametu (2013) a společná dopisová kniha severočeského spisovatele Václava Duška a Evy Kantůrkové Vy nám taky (2008). Co je kniha zjevující, e lidé mohli být frustrováni polistopadovým reimem a e to mohla být frustrace oprávněná. Ve svých knihách Eva Kantůrková také hodně vypráví o sobě, zvlášť v posledních letech pouívá formu dopisů nebo fiktivních rozhovorů. Svého druhu ivotopisnou skicou je auto-rozhovor Řekni mi, kdo jsi (2012), který obsahuje i vzpomínky na řadu autorčiných generačních a profesních souputníků. Ze zkušenosti čerpají slavné Přítelkyně z domu smutku (1984) i deník psaný ve dnech kolem úmrtí manela Evy Kantůrkové Jiřího Kantůrka vydaný pod názvem Nejsi (1999).
Za Listy přejeme Evě Kantůrkové zejména pevné zdraví, těšíme se na další její knihy i společná setkání.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.