Pod heslem přepisujeme přítomnost proběhne v Praze počátkem června akce s názvem Sjezd spisovatelů. Pořádá ji Asociace spisovatelů, která přiznává ambici navázat na tradici organizované spisovatelské obce a pojmout sjezd jako fórum pro diskusi o vztahu literatury ke společnosti, stejně jako společnosti k literatuře – a tedy i o politice. Zdůrazňuje, e se jedná o první setkání svého druhu v polistopadové historii.
Neuralgický uzel a středobod programu Sjezdu shrnul předseda Asociace spisovatelů Jan Němec následovně: V oboru je toti v posledních letech znát rozčarování z toho, e se soudobá tvorba ocitá na periferii většinového zájmu a ztrácí kontakt s tím, co hýbe společností.
V programu se počítá s diskusemi o ánru – próze i poezii se věnují samostatné diskusní bloky, které mají s panely Literatura a společnost společné zejména to, e v nich nemalou část zabírá debata o míře angaovanosti psaní. V panelech usednou autoři, literární kritici, bohemisté, filozofové. V anotacích zaznívá vůle oslovit čtenáře, stejně jako mírná skepse vůči tomu, zda o to čtenář vůbec stojí. Výjimku tvoří část programu věnovaná literatuře a státu, tedy zejména formám státní podpory, a samotné zahájení za přítomnosti náměstkyně ministra kultury Kateřiny Kalistové.
Sjezd proběhne v prostorách Podniku, dříve Kulturního centra Vltavská, v praských Holešovicích. Ten se stal v loňském roce součástí kavárenského trustu Ondřeje Kobzy a vedle Café Neustadt a Café v Lese tvoří dnes pevnou součást kulturního ivota praských hipsterů. Dá se tak očekávat, e obvyklí návštěvníci Podniku budou tvořit i nemalou část publika Sjezdu. Dvoudenní sjezd má být otevřený veřejnosti. Oficiální tisková zpráva říká, e jde o monost setkat se se svými autory. U teď je ale zřejmé, e pro úspěch akce bude důleitý hlavně zájem a pozornost veřejnosti zainteresované, tedy českých autorů a autorek. Mají-li mít diskuse o současné literární krajině skutečnou váhu a stát se základem konstruktivního dialogu se státem a veřejností, musí vůli k takovému dialogu zkrátka projevit kritické mnoství lidí.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.