V souvislosti s letošním 70. výročím poráky nacistického Německa a ukončením druhé světové války je dobré si především s velikou úctou připomenout všechny ty, kteří v boji za svobodu naší vlasti poloili oběť nejvyšší, a je úplně jedno, jestli na západní či východní frontě či na poli domácího odboje. Zároveň je třeba mít stále na paměti i skutečnost, e úsilí o demokracii vlastně nikdy úplně nekončí a e svoboda není prostě samozřejmost. Bohuel to letos skoro vypadalo, jako by základním tématem nebyla pieta a připomenutí si desítky milionů obětí německého fašismu, ale hybridní či jaká válka na Ukrajině a otázky kolem návštěvy prezidenta Zemana na oslavách vítězného ukončení války v Moskvě. Kadý snad musí uznat, e bez Rudé armády a samozřejmě dalších spojeneckých armád by ádná diskuse na tato témata vůbec nebyla. Hlavní tíhu války s Hitlerem vedl Sovětský svaz a povauji za smutné, e jako se kdysi tragikomicky zamlčovalo osvobození Plzně Američany, tak nyní se málem zdálo, jako by třeba Ostravu či Brno osvobodili Ukrajinci, Bělorusové nebo Sibiřané, nikoliv tehdejší armáda tehdejšího Sovětského svazu. e si potom ve válce vítězní Sověti mnohé, ne-li skoro všechno, u občanů naší země pokazili, především vojenským přepadem naší republiky v srpnu 1968, to je také pravda. A zaplatili za to skoro třicetiletou nenávistí, a plným právem. Ale bez tehdejší Rudé armády by velmi pravděpodobně u nás vládli pohrobci Hitlera a Češi by v lepším případě přeívali někde hluboko na východě.
Před dvaceti lety jsem na setkání zástupců evropských měst u příleitosti půlstoletí od konce války v Kolíně nad Rýnem před početným a docela významným politickým (a především německým!) auditoriem pronesl věty o tom, e kadý následek má přece vdy svoji příčinu, a to se týká i poválečného odsunu sudetských Němců, ale e naším společným směřováním by nemělo být jenom zahledění se do minulosti, ale také pohled směrem k společné evropské budoucnosti. A (kupodivu?) jsem tehdy sklidil značný potlesk.
Se svou minulostí se musí pokud mono čestně vyrovnat kadý národ, kadý stát. ádné nedostatky nesporně demokratického vládního systému předválečného Československa nemohou nijak ospravedlnit naprosto jednoznačný příklon sudetoněmecké menšiny k nacismu a Hitlerovi, a těko se proto i po tolika letech divit, e pro většinu ijících pamětníků i nás narozených a po válce byl a podle mého názoru i nadále je následný poválečný odsun sudetských Němců uskutečněný na základě rozhodnutí Postupimské konference za tehdy a v té době oprávněný a pochopitelný. Jako kadou historickou událost toti nelze ani odsun sudetských Němců chápat a hodnotit bez znalostí tehdejších historických souvislostí a účelově oddělovat příčinu a důsledek.Historie odsunu sudetských Němců přece nezačala a rokem 1945! Vzpomínky na Mnichov, obsazení československého pohraničí, vyhnání jeho českých obyvatel a šestiletou německou okupaci a zločiny nacistů nelze z historického povědomí našeho národa vyzmizíkovat ádnou slovní rétorikou. Na minulost, která se čím dál rychleji stává pro většinu z nás jen historií, není rozumné zapomínat, je tou nejlepší učitelkou ivota. Mimochodem, kdo z nás byl se svými dětmi v posledních letech v Terezíně nebo třeba v Lidicích? Kdy byl můj dlouholetý přítel, učitel z německého Hesenska, před lety poprvé se svými áky v Praze, právě návštěvu smutně proslulého Terezína určil jako jediný mimopraský program. Válečná a poválečná minulost je ale s postupujícím časem u spíše pracovním polem pro historiky, nikoliv pro politiky. A to je jen dobře. Pro vztahy států je přece rozhodující přítomnost a hlavně společná evropská budoucnost.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.