Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 3 > Heda Čepelová: Co je nezákonné ve veřejnoprávní televizi
Děkujeme za předběné analýzy pořadu. Je tedy moné nyní, po jeho odvysílání, zcela konkrétně říci, kteří mui neměli vystoupit a které kvalifikovanější eny je měly nahradit? Moná to mohl být někdo jako bývalá šéfka Gender Studies a nynější ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která u řadu měsíců průběně odmítá pozvání do Otázek Václava Moravce, Interview ČT24 nebo Událostí komentářů, zato neváhá plnit stránky bulváru se svou ,Proměnou' nebo platit půl milionu firmě, která ji dostane do vybraných pořadů s vybraným tématem? Nebo někdo z Akademie věd ČR (rovně veřejná instituce), kde na pozici Vedoucí vědecký pracovník ve vedoucí funkci pracuje 364 muů oproti 57 enám?
Doslova a do písmene tento komentář zveřejnil správce oficiálního profilu pořadu České televize Fokus Václava Moravce na sociální síti Facebook v reakci na kritiku, e v aktuálně vysílaném díle tohoto pořadu chybí byť jen jedna ena. O to pikantnější celá situace je, e vysílaný díl se věnoval chudobě, co je problém jednak feminizovaný, jednak úzce spojený třeba s terénní sociální prací nebo zaměstnaností, kde se o nedostatku en nedá hovořit.
Problém i reakce na kritiku mají stejnou podstatu: neochotu uznat oprávněnost poadavku na adekvátní zastoupení en a muů ve veřejnoprávním vysílání. Přitom se k tomu Česká televize ve svém etickém kodexu hlásí: prý věnuje zvláštní péči rovnoprávnosti uplatnění muů a en, a to jak v provozu České televize, tak ve skladbě programu. Je-li důsledkem této péče 15–20 % osob enského pohlaví ve zpravodajství a publicistice, je na místě otázka, jak by to asi vypadalo, kdyby tomu Česká televize zvláštní péči nevěnovala.
Zveřejnění komentáře vyprovokovalo veřejnost k podání stínosti Radě ČT. Stínost napadá jak zmíněný komentář – jeho autor dal najevo svou politickou preferenci, co si jako zaměstnanec média veřejné sluby on air nemá dovolit –, tak právě podreprezentovanost en v inkriminovaném pořadu (37 muů a 5 en v celkem 4 odvysílaných dílech). V obou případech jde o porušení jak Etického kodexu ČT, tak zákona. Stínost oficiálně podala Kateřina Kňapová, podepsalo se pod ní více ne 50 osob a 6 organizací.
Rada ČT se od začátku roku zabývala zhruba sedmi desítkami stíností, mezi jinými podáními Ústavu pro studium totalitních reimů nebo firmy Agrofert. Nezávislé médium, které nepodléhá jednoduše politickým a ekonomickým tlakům, je ve veřejném zájmu. Rozhodující by proto měla být kvalita argumentace stínosti a doloení porušení zákona. Psát ošklivě o Agrofertu toti nezákonné (zatím) není, zatímco systematicky diskriminovat eny je.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.