Václav Bělohradský (Příliš laciné rozhořčení, Právo 4. 3.) se nemohl divit, kdy čtenáři sledující dlouhá léta jeho publicistiku, povaovali autorovo vystoupení na sjezdu ANO a následnou obranu tohoto hnutí za vybočení. Byl to jakýsi úkrok stranou, který někteří lidé mohou povaovat za intelektuální oportunismus a spekulovat o motivaci. Ostatně ani autor, pokud jde o perspektivu hnutí ANO, si není jistý, kdy úvodní stať nazval Mezi vlaštovkou a vránou (Právo 2. 3.). Kdy jsem tento symbolický příměr na konci článku dočetl, měl jsem pocit, e je to alibi. Horší by bylo, kdyby se začal obávat, e vybočil málo. Bránící se autor (Rehabilitace koaličního vládnutí, Právo 16. 3.) má pravdu, e sociální demokracie nemohla jednat jinak ne za existující situace vytvořit koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL. Bylo to rozhodně lepší spojení ne s TOP 09 a ODS či tichá podpora komunistů.
To přece neznamená, e budeme přehlíet směřování Andreje Babiše a jeho hnutí ANO ke korporativistickému státu, logicky spojené s jeho autokratickým řízením, zejména v personální politice. Ale tady bych musel opakovat, co jsem ji publikoval (Nereagují hystericky, ale povrchně, Právo 16. 3.). Soustředím se proto na mediální politiku, která je Václavu Bělohradskému blízká a hodně zajímavého jsme se o ní dozvěděli právě od něho. Ovládání médií je neodmyslitelným segmentem státního korporativismu. O jeho současné podobě se v našich médiích začíná mluvit jako o babišizaci. Není přece bagatelní, kdy kvůli tomuto staronovému fenoménu odešla z redakcí MFDnes, Lidových novin i Reflexu řada předních novinářů a zaloili politicky zaměřené internetové servery Echo24, Svobodné fórum a Neovlivnitelní.cz. Svědčí to o faktu, e korporativizace společnosti je politickou realitou. Bytostnou motivací zmíněných redaktorů je udret si proti autokratismu a oligarchismu novinářskou nezávislost. Jejich úsilí posílilo i rovnovánější trend od papírových médií k internetovým, které jsou bliší mladším a vzdělanějším sociálním vrstvám a jsou pro ně i dostupnější, tedy pokud se je podaří finančně dotovat. Na druhé straně by tím neměla být poškozena ta papírová média, která babišizaci vzdorují.
Problémem zmíněného způsobu odporu v očích levicových novinářů je bohuel tak trochu jeho salónnost, tematická odtrenost od reality, a proto nemůe být nikdo překvapený, kdy Miloš Zeman podobný typ urnalistiky nazývá obrazně kavárnou. Není těké psát o demokracii a svobodě slova obecně, hůře se o ní píše v souvislosti s řešením a realizací věcných problémů.
Je paradoxní a absurdní, e některá média a komentátoři se snaí dělat politikům dramaturgii, kritizují je a radí jim, jak by svou práci měli dělat, ani mají o věcné problematice základní představu a ani jsou schopni posoudit tíi strategických i běných rozhodovacích procesů, pokud tito politici nepřistupují ke své roli podobně jako oni.
Ale vzdor odlišným názorům vdy bude platit voltairovské: Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale a do smrti budu hájit vaše právo to říkat.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.