Cena pojmenovaná po světoznámém britském dramatikovi českého původu byla zaloena v roce 1983 ve Stockholmu. Je udělována kadoročně českým autorům Nadací Charty 77 většinou za významné esejistické dílo inspirující svým myšlenkovým přínosem. Cenu za rok 2014 převzal 27. 5. v rezidenci praského primátora předseda redakční rady Listů A. J. Liehm. Cena mu byla porotou jednomyslně přiznána za knihu Názory tak řečeného Dalimila s přihlédnutím k celoivotnímu esejistickému a kritickému dílu.
Laudatio přednesené členem poroty Miroslavem Balaštíkem ocenilo laureáta jako výsostného vzdělance, pro něj svět, stejně jako myšlení, nemá hranice, který situaci v Československu bez ohledu na eleznou oponu vdy vnímal v kontextu světového dění: Po celý svůj ivot ukazoval, e sama dějinná zkušenost nás nečiní nijak výjimečnými, ale e svou výjimečnost prokáeme teprve tehdy, a své dějinná trauma přetavíme v hodnotu, která bude univerzálně platná.
Antonín Jaroslav Liehm je ale podle slov M. Balaštíka také ztělesněním tří současných českých traumat, jimi jsou vztah k exilu, vztah k intelektuálům a kultuře a vztah k levici. A zůstane navdy chybou a ostudou české společnosti, e po listopadu 1989 nedokázala přijmout a integrovat osobnosti z posrpnového exilu. Étos a patos sametové revoluce vyvolaly dojem, e ona epochální změna je výhradně dílem mravní integrity národa a e se odehrála právě a jedině v ulicích našich měst. Ba co víc, česká společnost propadla bludu, e normalizační zkušenost je něčím natolik výjimečným a specifickým, e i cestu k demokratické společnosti mohou vytyčovat jen ti, kteří zde ili. Jaký paradox: demokracii mohou lépe budovat ti, kteří v ní neili ani minutu, ne ti, kteří ji dvacet let poznávali a nebyli lámáni kadodenní mravní a intelektuální frustrací!
Podle slov chvalořeči na A. J. Liehma je důvodem, proč polistopadové umění nepřineslo skoro nic, co by přesáhlo domácí obzor, také dobrovolná izolace vůči vlastní minulosti. Z potřeby zbavovat se všeho komunistického jsme po roce 1989 odmítli kulturu a umění 60. let jako inspiraci, jako by se chtělo zapomenout, e tehdejší kulturní vzmach se sice zrodil navzdory dogmatismu a totalitarismu, ale přesto za podmínek, které socialistický stát umoňoval a které přitáhly ke kultuře největší mozky tehdejší doby. A e tato kultura byla svým rodem levicová... Jene ocenit 60. léta po listopadu znamenalo zmenšit symbolický kapitál, který vyuívali disidenti stejně jako noví političtí vůdci vzešlí z revoluce, a fakticky anulovat normalizaci, která představovala kýeného nepřítele...
Současně s cenou T. Stopparda uděluje Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla. Cena je udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a moná rizika. Letos ji získali členové divadla Činoherák Ústí za neústupnost, s jakou vzdorovali primitivnímu nátlaku, demagogii a likvidačním mocenským manýrám ze strany vedení města Ústí nad Labem.
Více o obou cenách na adrese www.kontobariery.cz/Projekty/Ceny.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.