Ještě donedávna jsem se starala o děti a u na mě padá povinnost podílet se na vyřízení dědictví po rodičích. Jde o dům, vlastně jeho polovinu, v ní jeden byt mi po nějakém doplatku zůstane a druhý se prodá. Koupila bych si ho, ale nemám na to.
V tom domě jsou sloité vlastnické vztahy a po smrti mámina partnera budeme muset něco prodat a něco naopak koupit, abychom si jako dědicové navzájem vyhověli a umonili další rozumné uspořádání. A najednou, na tom celkem nepůvabném domě, který stojí na naprosto nezajímavém místě u rušné silnice, vidím, jak člověk srůstá s věcmi a jak nesnadné je docílit obecně spravedlivého uspořádání. Kdy má být věc korektně právně zakotvená, objeví se neznámé skutečnosti. Například to, e mi náleí něco, co jsem neuívala, nevědouc o tom, a zčista jasna to můu mít. Naopak sousedka, která to uívala, taky nikdy nepomyslela na to, e jí to nepatří. Jde o jednu docela pěknou místnost, třináctou komnatu.
Ten dům obsahuje čtyři byty a zahradu, přirozeně rozdělenou na dvě části, které se od sebe u na první pohled liší různým přístupem k jejich kultivaci: ta naše je poněkud rozcuchaná, ta, na ní hospodaří spolumajitelka, je a pedantsky vzorná. Naši, tedy matka se svým partnerem, koupili takzvaně ideální polovinu toho domu za časů kruté bytové nouze v Praze. Ideální polovina znamená, e všichni pomyslně vlastní polovinu všeho, a cokoli se děje, musí se dít se souhlasem všech. Ten byl mlčenlivý a jaksi samozřejmý. Koupili dům na splátky a spláceli ho člověku, který jim tu ideální polovinu domu prodal. To by dneska nikdo neudělal, všichni jsme podlehli hypotékám a úvěrům. Proběhlo to v roce 1976, v době, která pro celou naši rodinu, vlastně obě rodiny, protoe jde i o rodinu matčina partnera, byla hrozná, v tomhle ale ten reálný socialismus byl dobrý: nevládly nám banky a ve věcech majetku jsme si víc věřili. Po právní stránce to naši ošetřili poněkud lajdácky, jak dnes zjišťujeme, ale tehdy to pro ně bylo ideální řešení.
Dnes si všeobecně nevěříme, a co není právně zaneseno, neplatí. Musíme tedy rozdělit všechno – byty, garáe, tu jednu původně prádelnu, třináctou komnatu, i zahradu a dvorek. Někteří z nás chtějí peníze, protoe k domu vztah nemají, jiní, kteří do něj vloili práci, cítí její nevyčíslitelnost, ti, kteří v domě zůstanou bydlet, potřebují dobré budoucí vztahy, těm, kteří chtějí svůj podíl prodat, o to nejde a nechápou váhání a neochotu druhých podřídit se přísné výměře. Stejná suma představuje něco jiného pro stranu, která náhle musí zaplatit za něco, co dosud normálně uívala, a něco jiného pro stranu, která má dostat zaplaceno. Pro prvního jsou ceny za metry čtvereční v Praze hrůzným zjištěním, pro druhého příjemným překvapením.
Pro někoho je velkou hodnotou sám právní pořádek, do něho by mělo jednání vyústit, pro jiného je vyšší hodnotou dohoda i za cenu přiblinosti. Vzájemně si rekriminujeme, co kdo v domě udělal a do čeho investoval – tomu se člověk nevyhne, i kdyby stokrát chtěl, kdy to neříká nahlas, straší mu to alespoň v hlavě. Vzájemné vztahy, dosud dobré a plné ochoty, se napínají. Nikdo by se kvůli striktnímu právnickému postupu neměl cítit ošizen, ale všichni se tak trochu cítí.
Jednání se zaseklo na dvou nestejných polovinách zahrady a začaly padat nesmyslné návrhy, mající spíše povahu provokace. Nakonec se to vyřešilo tak, e zaplatím prasky nehoráznou cenu za kus betonového dvorku. Ten dvůr absolutně nemá cenu, kterou za něj mám dát, a nechce se mi ji platit. Ale v poslední neklidné noci před summitem majitelů mi došlo, e nemám zaplatit za betonový dvorek, ale za mír.
Konečně jsem usnula a zdálo se mi o izraelsko-palestinském konfliktu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.