Kdysi jsem v jakési anketě dostal obligátní otázku, které tři knihy bych si vzal na osamělý ostrov. Ani teď bych asi neměnil. Vybral jsem Hrůzy lásky od Jeana Dutourda, Medojedky Roberta Ruarka a u třetí jsem váhal, jestli od Franze Werfela zvolit Píseň o Bernadettě, ale nakonec jsem se rozhodl pro jeho Čtyřicet dnů.
Tenkrát jsem nemohl tušit, e téma tohoto rozsáhlého románu o vyhlazování Arménů Osmanskou říší v době první světové války, namířené proti Hitlerovi a jeho genocidním záměrům, se stane dilematem pro papee, kdy se k této problematice bude muset vyjádřit na mši v arménském ritu.
František mohl zvolit pro Turecko uspokojivý soud, e jeho obyvatelé způsobili Arménům ve čtyřicetidenním boji na Hoře Mojíšově utrpení, ale pape nesmlouvavě řekl, e se o této tragédii hovoří jako o první genocidě dvacátého století. I kdy Ankara povauje smrt půldruhého milionu Arménů za oběť občanské války při rozpadu Osmanské říše, na kterou doplatili stejným počtem obětí i Turci. Proto Vatikán musel očekávat odvetu.
Další dvě tragédie, o nich pape hovořil jako o genocidě, mají podle něj na svědomí ideologie nacismu a stalinismu. Masové vyhlazování následovalo také v Kambodi, Rwandě, Burundi a Bosně.
Pape František znovu prokázal, e se nevyhýbá rizikům. Postavil se proti nespravedlivé sociální diferenciaci a v poslední době se angauje i v rizikových oblastech současného světa.
Ji cestou do Turecka dal najevo, e si uvědomuje, jakou roli tato země sehrává v boji proti tzv. Islámskému státu a jaké vnitřní potíe má, kdy nezbývá nic jiného ne se spolehnout i na kurdské ozbrojené síly. Zásadní pro něho je, aby muslimští, idovští a křesťanští občané... poívali stejná práva a přebírali stejné povinnosti.
Pape František se stal také prostředníkem přípravy pro světovou veřejnost nečekané historické a zároveň kontroverzní změny postoje Obamovy administrativy ke Kubě. Čelný představitel Vatikánu se stejně tak pro mnohé překvapivě odmítl sejít s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Rozhodnutí zdůvodnil tím, e nechce narušit vztahy s Čínou.
U před cestou do Albánie Vatikán oznámil, e podobně jako Jan Pavel II. v roce 1988 plánuje i pape František cestu do Štrasburku na Radu Evropy a do Evropského parlamentu. Zdrel se tu jen čtyři hodiny. Stačil ale k radosti euroskeptiků označit Evropskou unii za starou babičku, na které se projevuje únava, stárnutí a ztráta ideálů.
S papeem Františkem v čele katolická církev přispívá nejen k duchovnímu a sociálnímu rozvoji lidstva, ale i k řešení zahraničně-politických problémů. Proto je stejně jako před lety Jan Pavel II. nejen uctíván věřícími, ale uznáván i ateisty.
Hlava katolické církve se tak stává příkladem i pro politiky. Měli by ho následovat v jeho krédu: Zatajování nebo popírání zla je jako nechat ránu dál krvácet, ani bychom ji obvázali. Nemůe být překvapením, e pape je svou odvahou oblíbenější ne samotná katolická církev.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.