V prezidentských volbách v Polsku zvítězily hněv, sociální inenýrství a politický marketing. Prohrály arogance současné vlády a nabídka menšího zla. Co to bude znamenat pro Polsko, ukáe čas. Hněv a vyčerpaná trpělivost, které vynesly Andrzeje Dudu do prezidentského křesla, mohou mít podoby, které ani Právo a spravedlnost, ani ádná existující politická strana nebudou schopny zvládnout. Je to hněv Polska-mikro, o kterém neumí přemýšlet generace roku 1989 uvaující v makro-rozměru.
Několik změn. Kdy jsem hlasoval v Oslo v neděli 24. května, cítil jsem se trochu jako v Haagu v roce 2007 (kdy se rozhodovalo, zda bude pokračovat vláda Práva a spravedlnosti, a nakonec zvítězila Občanská platforma a premiérem se stal Donald Tusk pozn. překl.). Samozřejmě při zachování všech proporcí, protoe několikaminutová fronta není to samé co fronta přes tři ulice. Ve vzduchu byla ale cítit atmosféra mobilizace. Nevím, jestli moc slabá nebo, moná lépe řečeno, ne taková, jakou jsem naivně očekával. Zjistíme to za několik dní, a budou výsledky hlasování z 24. května rozloené na prvočinitele.
Pohár hořkosti vůči arogantnímu vládnutí Platformy se přelil, a to na všechny strany. Výsledky Bronisława Komorowského ukazují, e se vyčerpala důvěra, kterou Občanská platforma řadu měsíců dostávala na dluh. Přemýšlení v kategoriích menšího zla přestalo být přesvědčivé. Namísto rituálně opakovaného donutím se, protoe je moná zle, ale kdy vyhraje PiS, tak to teprve bude tragédie nastoupilo rezignované všechno je mi jedno, pokud ne rovnou hůř u jednoduše být nemůe.
Osm let je v politickém ivotě velký kus času. Pro stovky tisíc letošních voličů je doba vlády Práva a spravedlnosti v koalici se Sebeobranou a Ligou polských rodin z let 2005–2007 i prezidentský mandát Lecha Kaczyńského (2005–2010) minulostí tak dávnou a mlhavou, jakou je pro mé vrstevníky tzv. noc sloek (s lustracemi spojená aféra, která v Polsku vedla v létě 1992 k pádu vlády – pozn. překl.).
Karolina Wigura na stránkách týdeníku Kultura Liberalna nejednou psala, e polopatistické strašení policejním státem Práva a spravedlnosti se čím dál tím víc stává prázdným heslem. Čím dál tím méně přesvědčuje starší lidi (protoe nezakrývá zneuívání moci a aroganci kadodenního vládnutí), pro mladší je to pak něco jako pokřikování v cizím jazyce. Podporovat PiS přestalo být průšvihem. Buď v tom smyslu, e všichni ti kravaťáci jsou stejní a není rozdíl mezi póly duopolu PO-PiS, anebo mladí skutečně chtějí vyjádřit svoje znepokojení a znudění konzervativně-národním jazykem.
Ve střetu spokojenosti s hněvem zvítězil hněv. Anebo moná lépe: naštvanost, i kdy to není moc hezké slovo. Hněv je významnější, naštvanost můe trvat chvíli, jako kdy vzplane sláma, být nekonkrétní a posílená únavou. Vcelku to není divné – negativní emoce lépe mobilizují k činu. Musíme se ale zamyslet nad původem těch nálad, které se odrazily v podpoře Andrzeje Dudy, ukázaly Občanské platformě lutou kartu a Bronisławu Komorowskému dveře. I pokud opravdu převzal Duda hlasy voličů Pawła Kukize a těch, kteří mají dost samolibé vlády Občanské platformy, nemusí se to jednoznačně odrazit v dobrých výsledcích Práva a spravedlnosti za několik měsíců.
A jak je to s tím hněvem? Skutečně nikdy v Polsku nebylo tak špatně? Záleí, jak se na to dívat. Problémem Občanské platformy, ale také, jak se rychle ukáe, Práva a spravedlnosti, je úhel pohledu. Generace Kulatého stolu si zvykla myslet o Polsku a politice v makro-rozměru. Důleitý je růst HDP, veřejný dluh, NATO, Evropská unie, Mezimoří (historický projekt středoevropské unie pod vedením Polska, pozn. překl.) a církev, čísla, velké projekty, procenta – ne jednotlivci. A e je někomu špatně? Co, kdy se kácí les...
Kdy se podíváme na Polsko-makro, skutečně můeme být spokojení. Dívat se na Polsko-mikro léta vládnoucí a v politickém klinči sevřené elity odvykly – čeho je nejsmutnějším příkladem nešťastná odpověď Komorowského na otázku jak ít za dva tisíce zlotých. Odpověď moná i správná a pragmatická, ale zbavená i jen zbytku sociální citlivosti. (Komorowski v kampani na otázku mladíka, jak má jeho sestra ít za dva tisíce zlotých, kdy předtím tři roky hledala práci, odpověděl, e si má najít jinou práci a vzít si na byt hypotéku. A dodal, e v Polsku nezaměstnanost klesá, kdeto v Anglii stoupá, take není důvod odjídět do ciziny. – pozn. překl.)
Paweł Kukiz postavil svůj úspěch právě na mikro-rozměru. V Polsku-mikro také působí městská hnutí, která mají úplně jiný ideový profil. Skutečným politikem Polska-mikro je (starosta města Słupsk a populární gay aktivista, pozn. překl.) Robert Biedroń – a nejde tu o jeho ideové nastavení, ale o přístup. Andrzej Duda takovým politikem není – je konvenčním příslušníkem establishmentu, který ovšem v kampani zvládl skvěle dělat gesta ve stylu mikropolitiky.
Právo a spravedlnost se řadu let v kampani snailo hodně koncentrovat na mikrorozměr, ale obvykle se to omezovalo na přehnaný předvolební populismus. Proměnit ho ve skutečnou změnu rozhodující činitelé PiS nezvládnou ani dnes, i kdy Duda jistě bude s to hodně pro svou stranu udělat, kdy bude v nejbliších měsících bombardovat parlament návrhy úplně nereálných zákonů, které ale budou ohlasem skutečných potřeb elitami zapomenutých skupin obyvatel.
Skutečná změna v parlamentních volbách přijde tehdy, kdy dělící linie bude právě ta rozdílnost míry, a ne mýty, ideje a fobie. Jestli se prezidentem můe stát málo známý europoslanec, jestli ve volbách dvacet procent můe získat rocker Kukiz, kandidát bez stranické podpory, znamená to, e kdy se chce, je to moné. To je jediná dobrá zpráva vyplývající ze změny stráí v Belvederu.
Čas na dobrou změnu. Teď u doopravdy.
Přeloil Patrik Eichler. Text v polském originálu vyšel v internetovém týdeníku Kultura Liberalna – v čísle 21/2015 (333) dne 26. 5. 2015.
Kacper Szulecki (1984) je politolog a sociolog, asistent v Institutu politických věd Univerzity v Oslo, zakladatel Institutu pro ivotní prostředí a politiku (ESPRi), člen redakce internetového týdeníku Kultura Liberalna.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.