Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 3 > Patrik Eichler: Konzervativní republika přestala být dostatečným zlem
Polské prezidentské volby přinesly neočekávané překvapení v podobě třetího místa rockera Pawła Kukize a předpokládatelné překvapení v podobě výhry Andrzeje Dudy. Hlavní zápas čeká polské politiky v říjnu při volbách do Sejmu a Senátu.
Pokud dojde na překvapení, tak jen na prvních dvou místech. Prezidentské volby ale nemůe vypustit nikdo, kdo se chce na podzim ucházet o hlasy v parlamentních volbách, psal jsem letos v únoru o blíícím se prezidentském klání u našich severních sousedů (Nejde o prezidenta, jde o parlament, Deník Referendum, 16. února 2015).
Podcenil jsem tehdy budoucí volební úspěch opolského rockera Pawła Kukize. Monost, e se kandidát konzervativně národního Práva a spravedlnosti, do té doby vcelku neznámý europoslanec Andrzej Duda stane prezidentem, jsem nevylučoval. Ale ještě po prvním kole prezidentských voleb (10. května 2015) jsem měl za to, e Bronisław Komorowski s podporou vládní Občanské platformy svůj mandát obhájí.
Předpokládal jsem, e strach z monosti, e se vrátí projekt národně konzervativní IV. Polské republiky bude silnější ne nespokojenost s neoliberální vládou Občanské platformy.
Na cestu k ustavení IV. republiky vykročili bratři Kaczyńští v době své vlády v letech 2005–2007. Měla své tragikomické rozměry v podobě reformy školních čítanek, ze kterých byli vyřazování a zase do nich navraceni polští spisovatelé, ať u proto, e byli homosexuální, nebo proto, e jen nezapadali do tehdejší politické linie. Jedna z jejích podob byla silně antikomunistická a spojena kromě jiného s lustrační mánií. Jednou z tváří byly výstřelky a skandály spojené s nekompetentními populisty (a tehdejšími menšími koaličními partnery Práva a spravedlnosti) z agrárně-populistické Sebeobrany a ultrakatolické Ligy polských rodin. Leckdo si jistě ještě vybaví jména tehdejších předsedů těchto stran, ministra zemědělství Andrzeje Leppera a ministra školství Romana Giertycha.
I kdy jsem nebyl zdaleka sám, kdo takto přemýšlel, pravdu má zjevně Kacper Szulecki v následujícím článku, kdy píše: Pro stovky tisíc letošních voličů je doba vlády Práva a spravedlnosti v koalici se Sebeobranou a Ligou polských rodin z let 2005–2007 i prezidentský mandát Lecha Kaczyńského (2005–2010) minulostí tak dávnou a mlhavou jako pro dnešní třicátníky některé skandály z počátku devadesátých let.
Jistě i to, e si mladí voliči neuměli představit, jak jejich mladším spoluákům na gymnáziu někdo lustruje čtenářský deník, vedlo k tomu, e ve druhém kole prezidentských voleb mezi nejmladšími voliči zvítězil nominant Práva a spravedlnosti Andrzej Duda nad obhajujícím prezidentem Bronisławem Komorowským v poměru 59,9 ku 40,1 %, kdy pak vyhrál ještě – ale u mnohem těsněji – ve věkových skupinách od padesáti let výše.
Dudu podpořili mui (55,3 ku 44,7 %), naopak u en těsně prohrál. Vyhrál u lidí se středním a niším vzděláním a na vesnici. Bronisław Komorowski v úhrnu zvítězil ve všech typech měst, a to i ve městech jako Krakov, Kielce nebo Lod, která jsou centry oblastí jinak podporujících Andrzeje Dudu.
Duda vyhrál v sedmi východopolských vojvodstvích, Komorowski v devíti západních. Důleité pro celkový volební výsledek bylo také to, e v západopolských regionech byla v průměru o čtyři procentní body niší volební účast ne v regionech ve východní polovině země. Co do geografického rozloení voličské podpory se letošní výsledky od výsledků prezidentských voleb z doby před pěti nebo deseti lety příliš neliší.
Co se odlišuje od kampaně, která následovala po smrti úřadujícího prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké katastrofě v dubnu 2010, byla rétorika a způsob veřejného vystupování kandidáta konzervativní pravice.
Před pěti lety kandidoval za Právo a spravedlnost bratr tragicky zemřelého prezidenta Kaczyńského Jarosław. O pět let později se stal kandidátem Práva a spravedlnosti europoslanec Andrzej Duda. Ten uspěl jistě i proto, e v kampani působil otevřeně. Vystupoval s úctou ke svým protikandidátům. Vyhýbal se výrazným konfliktním tématům, jako byl právě zmíněný pád prezidentského speciálu ve Smolensku v dubnu 2010, který řada Poláků pokládá za důsledek ruského atentátu. Pomohlo mu, e nepřevzal rétoriku stihomamu a spiknutí, kterou vyuívá právě předseda Práva a spravedlnosti Kaczyński.
Duda zůstal věrný politické linii své strany, pokud jde o vstřícný a otevřený vztah ke konzervativní polské katolické církvi. Volební noc nicméně strávil na polském poutním místě na Jasné Hoře jeho stranický předseda Jarosław Kaczyński – aby Panně Marii zasvětil Dudův prezidentský mandát.
Dudův programový manifest byl rozdělen do čtyř částí: Rodina, Práce, Dialog a Bezpečnost. Polská rodina, psal v něm mimo jiné Duda, dnes potřebuje práci, bydlení, pomoc státu, slušnou zdravotní péči. Potřebuje slušné půjčky. Potřebuje důstojné penze pro seniory.
Pravice i velká varšavská média mobilizovala před druhým kolem proti Dudovi jako loutce v rukou Jarosława Kaczyńského a varovala před jeho silným hodnotovým konzervatismem. V polském prostředí se vedou debaty mimo jiné o umělém oplodnění nebo potratech. Rozdělujícím tématem bylo i Dudovo odmítnutí vstupu země do eurozóny.
Čemu ale nemohla pravice oponovat, to byl sociální rozměr Dudovy kampaně – slib zabránit zvýšení věku odchodu do důchodu na 67 let, co je opět jedno z nejvýraznějších témat tohoto volebního období. Duda také sliboval investiční program v hodnotě a 1,4 bilionu zlotých (přes devět bilionů korun) zaměřený na obnovu průmyslu, protoe program reindustrializace je naším civilizačním závazkem, a podporu bytové výstavby, protoe byty musejí být dostupné i lidem se středně vysokými a nízkými příjmy. Podmínkou rozvoje Polska je podle Dudy vystoupení z klimatického paktu.
Komorowski naopak poloil důraz ve své kampani na sebe coby garanta bezpečnosti Polska – prý je to on, díky komu polská armáda přestává působit v zahraničních misích a zaměřuje se na obnovu obranyschopnosti země. V rámci kampaně proto Komorowski informoval i o nově uzavřených zbrojních zakázkách – formálně proto, e je vrchním velitelem ozbrojených sil.
Opravdovým překvapením polských prezidentských voleb se stal rockový zpěvák Paweł Kukiz. Ten s heslem o výměně politiků (a zavedení jednomandátových volebních obvodů do Sejmu) oslovil 20,8 % hlasujících.
Katastrofálně naopak volby dopadly pro sociálně demokratický Svaz demokratické levice (SLD). Kdy před pěti lety kandidovat tehdejší předseda strany Grzegorz Napieralski, bylo jeho 13,68 % hlasů neočekávaně dobrým výsledkem. Letošní kandidátka SLD, veřejnosti i straníkům zcela neznámá a politicky nezkušená Magdalena Ogórek skončila nakonec s 2,38 % a jako pátá.
Nejzajímavější na její kandidatuře nakonec nebyly nevýrazná veřejná vystoupení a nerealistické sliby, ale série veřejných omluv členů vedení Svazu demokratické levice za to, e Magdalenu Ogórek kandidovali nebo jí vedli kampaň, a zároveň s těmito omluvami spojená silná vlna vnitrostranické kritiky dlouholetého předsedy SLD a expremiéra Leszka Millera.
Polské prezidentské volby kadopádně ukázaly, e vidina konzervativní republiky přestala být dostatečně velkým zlem na to, aby kvůli němu voliči automaticky hlasovali pro zlo menší. Pokud jde o podzimní volby do Sejmu a Senátu, pak pořád platí, e je můe vyhrát jak Občanská platforma, tak Právo a spravedlnost. Otázka pak bude, která z těchto dvou stran dokáe po volbách pro sestavení vlády sehnat koaliční partnery. A zda s výsledky nějak zamíchá kandidatura nějakého hnutí narychlo postaveného kolem Pawła Kukize, o čem se dnes jako o monosti v Polsku mluví.
Část článku je upravenou verzí komentáře Rozhodli sociálne rozdiely, který vyšel
Patrik Eichler (1984) je tajemníkem Masarykovy demokratické akademie, redaktorem Listů, komentátorem Deníku Referendum.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.