Jak má Itálie reagovat na neustále rostoucí příliv uprchlíků ze severní Afriky a jak se má s celou situací vypořádat? Já vím, e současné lotyšské předsednictví Unie je soustředěno především na ukrajinskou krizi a na vztahy k Rusku, ale všichni by si měli uvědomit, e masová imigrace z Afriky a Blízkého východu není pouze problém náš, ale bude problémem celé Evropy. Takto reagoval zklamaně jeden italský diplomat po nedávné bruselské schůzi ministrů zahraničí Evropské unie, při ní vyšlo jasně najevo, e Itálie nemůe v otázce uprchlíků očekávat od Pobaltí, Polska, ale ani Německa a dalších zemí ádnou velkou solidaritu.
V loňském roce do Itálie přišlo nejméně 150 000 uprchlíků. Oficiálně bylo evidováno pouze 80 000, ostatní buď ijí bez povolení, anebo se různými cestami přesunuli do střední a severní Evropy. Letos by jich mohlo být mnohem víc. A přibývají i problémy. Akce Triton, na kterou příspívá fondy i EU, není schopna přílivu uprchlíků čelit, protoe jejím úkolem je pouze monitorovat situaci. Take záchranné akce zůstávají opět na italském vojenském námořnictvu. Podle posledních zpráv chce Itálie vzhledem ke stále dramatičtější situaci v Libyi nasadit další plavidla vojenského námořnictva.
Zachráněným běencům je poskytnuta lékařská pomoc, ošacení, strava. Ti, kteří byli evidováni, mohou poádat o azyl. Celá procedura ale trvá měsíce. Také proto, e ne všichni pocházejí z oblastí, kde probíhají války, a nemají právo na azyl. A co tedy s nimi? Ministerstvo vnitra dalo prefektům příkaz, aby uprchlíci byli rozmisťováni po celém území státu. A mohou tak učinit, ani by se obecních či okresních úřadů ptali na názor. Prefekt najde objekt (občas bývalá kasárna nebo školy anebo jiné opuštěné budovy) a tam jsou uprchlíci odesíláni.
Konkrétní příklad: 65 kilometrů na jih od Říma se nacházejí dvě přímořská městečka – Anzio a Nettuno. První je známější, protoe se tu kdysi narodil císař Nero, ale hlavně proto, e se zde v lednu 1944 vylodili Angloameričané ve snaze probít se co nejdříve do okupovaného Říma. I tuto oblast postihla těká hospodářská krize a nezaměstnanost, zvláště mladých lidí, je vysoká. Římský prefekt poslal do obou městeček dvě skupiny uprchlíků (kadá o asi 80 osobách), které byly umístěny do budov na periferii obce. Dostali ošacení, stravu, lékařské ošetření. Ale nikdo se nepokusil je naučit jazyk, vysvětlit místní zvyky, zapojit do nějaké konstruktivní činnosti. A proto se nelze divit, kdy se někteří z nich dostanou pod vliv místního zločinu, který je pouívá ke krádeím, prodeji narkotik či jiné nezákonné činnosti.
A své bohuel udělají i některá média. Italský stát vydává na kadého běence 38,5 eura denně. Tyto peníze slouí k zaplacení nájmu objektu, k ošacení, stravě a lékařskému ošetření uprchlíka. Jen jednou za měsíc dostane uprchlík malý příspěvek v hotovosti, jinak z těch 1200 eur měsíčně nevidí ani cent. Jene v médiích občas zazní, e kadý z uprchlíků dostane na ruku 1200 eur měsíčně. Samozřejmě e podobná zpráva ve čtvrti, kde ze čtyřčlenné rodiny pracuje jen jedna osoba a vydělá si občas méně ne těch 1200 euro měsíčně, vyvolá protesty. Na prvním místě mají být Italové, a pak imigranti je heslo různých italských pravicových organizací. A imigranti cítí, e jsou nechtěni, ijí v izolaci, stěují si, e nemají dostatečnou monost komunikovat telefonicky ani jinak se svými rodinami, e se o ně nikdo nestará, e nemají budoucnost. V Nettunu minulý měsíc imigranti zapálili matrace a nábytek budovy, kde jsou ubytováni. Zablokovali silnici a musela přijet policie, aby situaci uklidnila. To ale samozřejmě k souití obou skupin nepřispělo. V Římě ji v prosinci došlo k válce mezi chudými ve dvou lidových čtvrtích, kde se nacházela sběrná střediska imigrantů. Po bouřlivých protestech byla většina uprchlíků přestěhována.
Týdeník L'Espresso nedávno dokumentoval, jak se některé úřady snaí řešit problém. Teoreticky jsou sběrná střediska pod dozorem policie. Ale na záznamu týdeníku bylo jasně vidět, e policisté nevěnovali ádnou pozornost uprchlíkům, kteří se vyšplhali přes plot a utekli. Kam, se přesně neví, ale určitě mnozí za příbuznými někde v Německu, Švédsku či do jiných zemí. Hospodářská krize polevuje i v Itálii, a tak nelze vyloučit, e část uprchlíků nalezne nakonec v severní Itálii práci – tu, kteří Italové u dělat nechtějí.
Ministr zahraničí Paolo Gentiloni předloil v Bruselu návrh jak situaci odlehčit. Nalezl podporu Francie, Španělska, Portugalska, Řecka a Malty. Ostatní země nejsou nadšeny, ale zatím neřekly ne. Jediný způsob, jak tuto situaci dostat pod kontrolu, je otevřít tábory pro urchlíky v Súdánu, Tunisku a Nigeru. A tam provádět šetření, zda dané osoby mají právo na politický azyl v Evropě, či nikoliv. A celou věc by měla financovat Unie. S tím, e se mezitím situace v Libyi musí stabilizovat.
Po další katastrofě, při ní se nedaleko jihoitalských břehů utopilo moná 800 lidí, Evropa alespoň přestala dělat, jako by se jí to netýkalo. Nicméně to, e na akci Triton se dá třikrát tolik zdrojů a bude posílena plavidly a vrtulníky dalších zemí Unie, věc nevyřeší. Do jisté míry by se dle názoru italského ministerstva vnitra mohla zhoršit. Určitě bude dosaeno prvního cíle – počet utonulých rapidně poklesne, ale stejně rapidně stoupne počet lidí, kteří se v Itálii vylodí. A co pak s nimi? V létě by se mohlo stát, e celý problém propukne drasticky a v plné nahotě.
Ostatně první příznaky zde ji jsou: Rakousko a Francie začínají přísněji kontrolovat své hranice s Itálií a prakticky kadý den u vracejí skupiny uprchlíků zpět na italské území. To se samozřejmě místním obyvatelům příliš nelíbí a situace by se mohla prudce vyhrotit – blíí se turistická sezóna a nikdo neví, kam tyto uboáky umístit, kdy ne do hotelů.
V Itálii zatím Liga Severu a jiná populistická či xenofobní hnutí nemají tak silnou pozici jako například Front National ve Francii. Ale jejich vliv a popularita roste. Lize Severu dávají poslední průzkumy veřejného mínění 16 %, dalším podobným seskupením okolo 5 %. Jejich program je velmi podobný tomu, co říká Marine Le Penová: zrušit Schengen, kontrolovat hranice, odejít ze společné evropské měny a třeba i z Unie. Navíc s jednou výhodou vůči Francouzům: jen málokdo z osob, které přišly z Afriky či Blízkého východu, má italskou příslušnost. Bylo by tedy mnohem jednodušší je poslat pryč... aspoň to slibují voličům. Jak napsal politolog Angelo Panebianco – moná e bychom se u neměli soustřeďovat na klasický kontrast ,levice-pravice', ale na rozpor mezi těmi zastrašenými, kteří se chtějí bránit v rámci hranic identitárního národního státu, a těmi, kteří se domnívají, e v současném globalizovaném světě je třeba hranice a pojetí národního státu zrušit. Jene nad tím asi vlády a parlamenty, potýkající se kadodenně s různými konkrétními problémy, prozatím neuvaují. Nedávno jsem se zúčastnil kratší debaty pro český Radiournál. Přede mnou hovořila jistá poslankyně výboru pro bezpečnost české Poslanecké sněmovny a ta otevřeně prohlásila: Nám jsou Ukrajinci kulturně i jazykově bliší, tak přijmeme raději je. Ostatní nechceme. Take jinými slovy: Ukrajinci Čechům, Arabové Italům. Kdy nic jiného, postoj je to jasný.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích. ije v Římě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.