(28. 2. 1933–4. 5. 2015)
K těm signatářům Charty 77, kteří se rozhodli přijmout nabídku kancléře Bruna Kreiského poskytnutí azylu v Rakousku, patřili také manelé Dagmar a František Vaněčkovi. Jako desetitisíce dalších občanů byli za aktivní účast na Praském jaru a nesouhlas s normalizační politikou po srpnové invazi potrestáni ztrátou zaměstnání, zákazem publikační činnosti. Oba dva se podíleli na různých aktivitách disentu, samizdatu a patřili k první skupině signatářů Charty 77. Paní Dagmar o ní ve svém článku Velmi osobní ohlédnutí zpět, publikovaném ve sborníku o vídeňských Češích 1945–2005, napsala: Společenství Charty, lidí s větší či menší odvahou, v nejednom případě doma i v zahraničí známých, snad kadého z nás, prostých pěšáků, neobyčejně obohatilo a doivotně poznamenalo v dobrém slova smyslu. Pro některé z nás to zároveň byla malá splátka na dluh za dřívější ivotní etapu v přízni totalitního reimu, kdy jiní, nevinní spoluobčané trpěli a nejednou končili na popravišti. Rozhodnutí opustit Československo v roce 1980 po procesu s Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) s rozsudky mnohaletého vězení, stupňujících se šikanách, výsleších, zkušenostech přechodného zadrení paní Dagmar označila za selhání, protoe opustila společenství lidí, nejen chartistů, s nimi jsem po určitý čas sdílela společný osud. Proto jsme s mým muem povaovali za samozřejmé, e exilem účast na tomto společenství nekončí.
Přestoe ve Vídni, kde ji ily jejich dvě dcery a kde se jim dostalo z rakouských míst podpory zajištěné na první měsíce pro signatáře Charty 77, nebyl začátek jejich ivota v Rakousku jednoduchý, hledání stálého zaměstnání v relativně pokročilém věku (57 a 47 let) téměř beznadějné. Postupně se jim také díky nabídkám ke spolupráci v exilových periodikách a nakladatelstvích podařilo navázat na novinářskou profesi a publicistickou činnost.
Nakladatelství Sixty-Eight Publishers vydalo koncem roku 1988 publikaci Františka Vaněčka Stalo se v kraji zvykem obsahující také text Sto bodů, který se stal součástí programu Plastic People of the Universe a brzy byl známý díky překladům v několika zemích západní Evropy.
Paní Dagmar se podílela na vydávání manelova periodika kapesního formátu určeného čtenářům doma Výběr. Právo na informaci patří k základním právům občana. Výběr zpráv a zajímavostí z Československa i ze světa, který vycházel a byl pašován do vlasti v letech 1984–1989.
Její články vycházely ve Svědectví Pavla Tigrida, o jeho vídeňskou administrativu se delší dobu starala, v Listech Jiřího Pelikána a dalších, jako byly v Římě publikovaný časopis Nový ivot, Právo lidu vydávané ve Wuppertalu, Rozmluvy vycházející v Anglii a časopisy Zpravodaj a Magazín ve Švýcarsku. Psala příspěvky té pro zpravodajskou agenturu Associated Press, její relace byly vysílány v Radiu Svobodná Evropa a Deutschlandfunk. Postupně začala publikovat v předních rakouských novinách a časopisech jako Kurier, Die Presse, Wochenpresse a Furche. Krátkodobě spolupracovala s vídeňskou odbočkou American Fund for Czechoslovak Refugees (AFCR).
Paní Dagmar zaloila ve Vídni Československý výbor organizace Mezinárodní společnosti pro lidská práva (Internationale Gesellschaft für die Menschenrechte, IGFM) s hlavním sídlem ve Frankfurtu n. M., organizovala pomoc pro pronásledované osoby v Československu. Ta se vztahovala na zásilky léků, finančních prostředků, potravin rodinám vězněných a zveřejňování zpráv o porušování lidských práv v ČSSR, které vycházely také v bulletinu IGFM Menschenrechte. Prostřednictvím Karla Schwarzenberga získala pro humanitární spolupráci i několik příslušníků šlechtických rodů jako Emmanuel Mensdorff-Pouilly, Johann von Morawitz, Wilhelm Hohenau-Liechtenstein.
Jako novinářka byla v druhé polovině osmdesátých let dva roky akreditována při zasedání Konference pro spolupráci a bezpečnost ve Vídni. V rámci aktivit českých spolků uspořádala ve Slovanské besedě program Seifertovský večer. S manelem navštěvovala pořady Společnosti pro vědy a umění a Kulturního klubu Čechů a Slováků v Rakousku. Jako katolická konvertitka chodila na bohosluby v českých kostelích, přátelila se s P. Josefem Novotným, provinciálem řádu křiovníků s červenou hvězdou.
Nečekané zhroucení se totalitního reimu v listopadu 1989 a následný vývoj umonil časté návštěvy a setkání se starými i novými přáteli, cesty do rodných Českých Budějovic. V prvních letech pendlovala mezi Vídní a Prahou, kde od roku 1990 vycházely její články v mezitím z Říma do vlasti přesídlených Listech, Revue Prostor, Akord, psala dále pro Svobodnou Evropu a do ukončení činnosti stanice. Ve Vídni publikovala v časopise Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku, v posledních letech ve Vídeňských svobodných listech.
V roce 2012 paní Dagmar vydala knihu Od Islandu po Madeiru, kde popisuje to, co občas nazývala svou cestovatelskou posedlostí, přičem k jejím preferencím patřily cesty k mořským krajinám. V knize najdeme zajímavá pojednání o cestách a kontaktech jak z let exilu, tak i po roce 1989. Bohuel se jí nepodařilo dokončit paměti, které v posledních letech sepisovala. Občas přátelům krátce líčila, na kterých kapitolách pracuje, tak se mohli dozvědět např. i některé detaily z jejího dětství. S matkou, která se narodila ve Vídni, musela proít léta druhé světové války sama, jeliko jejího otce zatklo gestapo a strávil následující léta v nacistickém vězení. Po válce byl její první článek publikován v dalekém Chicagu, kam jako třináctiletá napsala své tetě dopis, v něm vylíčila situaci v poválečném Československu. Text vyšel v tamějším krajanském listu.
Závěrem slova Václava Buriana, kterými v předmluvě k její knize výstině formuloval pohled paní Dagmar na okolní svět: Zamyšleně porovnávající svět vlastního dětství a mládí se světem dnešním, ale natolik dychtivá, e nemůe být sentimentální ani protivně přesládlá. Paní Dagmar Vaněčková zůstane v paměti přátel a čtenářů jako příklad angaované novinářky a nebojácného člověka sršícího iniciativami, především pro druhé.
(Na straně 89 přinášíme rozhovor Dagmar Vaněčkové s Pavlem Landovským z roku 1982.)
Jana Stárková (1954) je historička, překladatelka a publicistka. Autorka studií o československém exilu v Rakousku a spoluvydavatelka sborníků k česko-rakouským dějinám a kultuře.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.