(K Listům č. 2/2015)
K článku Jana Grubera a Lucie Zachariášové Pohled zvnějšku jen toto doplnění. Nemám nic proti tomu, e se stavějí vůči Američanu Paulu Polanskému v jeho bádání kolem cikánského tábora v Letech u Písku s jistou kritičností. Ostatně okolnost, e mluví jen a jen o táboře v Letech u Písku a zcela pomíjí existenci stejného tábora v Hodoníně u Kunštátu, svědčí o jisté mezeře v tomto bádání. Kdyby mělo být důvodem, e tam nedošlo k podobné dehonestaci piety jako v Letech (velkovýkrmna prasat), pak musím říci, e došlo: celou dlouhou dobu tu bylo rekreační středisko s bazénem. Buď to Paula Polanského neiritovalo, nebo to vůbec nezaznamenal. To ho jistě usvědčuje z neznalosti souvislostí historie romského holocaustu.
Paul Polansky se počátkem letošního roku zviditelnil tím, e znovu upozornil na velkovýkrmnu prasat v Letech jako na políček české společnosti do tváře Romů. V tom je jeho zásluha, e přilákal pozornost médií – byť do značné míry tendenčním hodnocením postoje vlády a české společnosti. Pro úplnost poznamenejme, e tak učinil ji počátkem 90. let za mnohem menší pozorností veřejnosti. Není ale docela pravda, e by měl v tomto směru prvenství. Ji v roce 1974 upozorňuje profesor (dnešní Masarykovy univerzity v Brně) Ctibor Nečas spolu s paní Věrou Kladivovou v knize Konečná stanice Auschwitz-Birkenau na cikánské koncentrační tábory nejen v Letech u Písku, ale i v Hodoníně u Kunštátu a jiných pohnutých místech romské piety. Učinil tak s uvedením podrobných dat podepřených vlastním výzkumem. Práce ovšem vyšla uprostřed normalizace a s ohledem na politiku komunistů a jejich nepřízeň vůči idovským a romským obětem holocaustu nebyla příliš doporučována k široké pozornosti, pokud nebyla přímo zatajována, a tak zůstala jen v povědomí odborné veřejnosti.
Současný postoj vlády k marným snahám učinit cokoliv pro odstranění velkovýkrmny prasat v Letech je skutečně hodný kritiky. Je ovšem třeba připomenout, e ji minulé vlády vyčlenily asi 20 milionů korun na zkultivování tohoto pietního místa a ji v roce zde 1995 odhalenou sochařskou prací Zdeňka Hůly učinily vstřícný krok ke vnímání piety Romů. S tím, e se tu v zápachu choulí malý pomník, se nicméně rozhodně nelze spokojit. Skulptura je mimořádně pozoruhodná a působivě vypovídá o utrpení Romů. Je zde informační centrum, naučná stezka i jiné připomínky piety Romů, které za dané situace bylo lze učinit.
Památník Lety u Písku je momentálně v péči Památníku Lidice, co osobně pokládám za příznivé proto, e Lety takto nemusejí být povaovány za záleitost čistě romskou, jak se často děje, ale e toto místo paměti romských obětí můe být vnímáno mezi všemi ostatními zcela rovnocenně.
Informace by nebyla úplná, kdybychom nedodali, e na vybudování informačního centra v Hodoníně u Kunštátu vláda vyčlenila celkem 90 milionů korun a v práci se zde dále pokračuje. V této realizaci sehrál dobrou roli bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Spolu s Muzeem romské kultury věcně vyhodnotil, co se dá za dané rozporuplné politické situace reálně uskutečnit, i kdy kompromisně.
Vnímat podporu vlády v Hodoníně u Kunštátu jako úlitbu za to, e nedokázala přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v Letech, bych pokládal za velmi nekorektní.
Karel Holomek, Brno, Společenství Romů na Moravě
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.