Jako právní pedagog jsem několik let externě členem rozkladové komise České národní banky. Pro vysokoškolské kantory je dobré mít kontakt s praxí (mezi časté stesky českých a moravských studentů patří, e výuka je příliš teoretická, a mají, el, mnohdy pravdu), ale současně se vyvarovat toho, aby to nebylo na úkor plnění vědeckých a pedagogických povinností na univerzitě. A současně aby šlo o činnost důstojnou, za kterou by se učitel před studenty a kolegy nemusel stydět. Přestoe je ČNB v jistých kruzích veřejnosti i politiků dnes vnímána relativně negativně, myslím, e výše popsaná kritéria tato činnost splňuje.
Dlouhodobě mě trápí, jakou ostudu dělají naší republice ve světě směnárníci okrádající turisty. Jde zejména o vychytralé pašáky z tzv. Zlatého kříe Prahy. Euro za čtrnáct (i méně) korun pro ně není ádný problém. Tady máte mapu Prahy zdarma, nače k účtu následně jakoby mimoděk připočtou třeba 150 korun, a desítky podobných boudiček a budek na důvěřivé turisty. O prohnaných praských směnárnících opakovaně negativně píší i cizí media a bedekry. Spolu s taxikáři je to dlouhodobý mor Prahy, škodící pověsti nejen naší matky měst, ale i celé České republiky.
Někdo řekne, e kdy je turista hlupák, nemá své euro za 13 korun prodávat. Jene směnárníci pouívají různých perfidních lstí. Například na ceduli uvádějí kurs korektní – turista přijde v dobré víře měnit a následně dostane 13 korun za euro. Směnárník dělá, e neslyší, peníze nevrátí. Kdy je okradený turista důslednější, penězoměnec vytáhne historku o VIP kursu a e nebohá dolnorakouská babička si musí vyměnit aspoň 20 000 eur, aby jí mohl dát kurs kolem 27 korun. Co samozřejmě paní na výletě s sebou nemá. Přivolaná policie, pokud ji obraný turista vůbec zavolá, málokdy co zmůe, maximálně okradeného odkáe na správní řízení u ČNB.
Naštěstí se Česká národní banka snaí o nápravu a o silnější dohled nad směnárnami, stoupá počet kontrolních nákupů i pravomocně uloených pokut. Stále je to ale málo. Určitě by stálo za to výrazně posílit počet pracovníků ČNB věnujících se této oblasti, je bohuel dlouho stála na pokraji zájmu. Vzhledem k počtu agend centrální banky je to i pochopitelné. Připomeňme, e ČNB dohlíí nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijními fondy, drustevními zálonami a dalšími subjekty.
V dnešní době, kdy se hovoří o zeštíhlování veřejné správy, zní patrně moje volání o posílení počtu pracovníků jako značně jdoucí proti proudu. Ale myslím, e z dlouhodobého hlediska by se to určitě vyplatilo – vdyť kolik turistů a turistek u se k nám nikdy nevrátí v důsledku toho, e byli okradeni? Napálená osoba si to navíc rozhodně nenechá pro sebe a pochlubí se negativní zkušeností nejen příbuzným a kamarádům, ale třeba i na sociálních sítích, ke kterým má přístup dnes ji skoro kadý. Posílení by mohlo být dočasné, a by problém opadl – šejdíři by byli zahnáni, úřední osoby dozorující nad směnárnami by se mohly převelet zase jinam.
Další námět: Určitě by stálo za úvahu, zda by po vzoru jiných států neměla být přijata právní úprava umoňující směnárníkům prodávat měnu v kursu lišícím se maximálně o 10 nebo 15 procent od středového kursu vyhlašovaného ČNB. Trh bohuel nevyřeší všechno, i kdy by bylo hezké, kdyby tomu tak bylo. Ale to je ji námět na jiný článek.
Autor přednáší na Právnické fakultě MU Brno.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.