Budou jednou zajímavé studie, proč zrovna Andrej Babiš dosáhl mezi českými občany takové obliby. Moná v očích lidí vyhrává houevnatou pracovitostí. Nakonec se ale třeba skromně spokojíme s tím, e se k lidem obrací jazykem, jako kdyby byl jedním z nich. Tohoto vzácného daru se většina politiků vzdala.
Čím si jinak úspěch stvořitele ANO vysvětlit, kdy někdejší – nereálné – sliby stomiliardových úspor neplní a jeden jeho ministr za druhým z funkcí mizejí? Asi by si měl vybrat jinou kartářku (přiznal, e se s jednou radí).
Věra Jourová sice avansovala, ale Antonín Prachař a Helena Válková jsou zjevným Babišovým personálním debaklem. O ministrovi ivotního prostředí Richardu Brabcovi se zatím moc neví, o ministru obrany Martinovi Stropnickém se naopak ví, ale spíš jako o herci a z posledních přestřelek s náčelníkem generálním štábu, kde politici i občané dávají za pravdu spíše generálovi.
Personální práce je zjevně Babišovou slabinou. A nezmění-li se ANO v klasickou politickou stranu, bude tomu tak i nadále. Stav společnosti a jejích institucí přitom je na personalistice politických stran v mnohém závislý: vybírají pracovníky do stranických funkcí a stranického aparátu, do zákonodárných sborů, exekutivy, státní správy i dozorčích rad.
Výkon funkcí klade nároky na odbornou úroveň i na psychickou odolnost. K potřebným změnám výkonnosti řídících pracovníků dochází pomalu. Vrcholoví pracovníci zatím vyhledávají spíše stálejší a klidnější podmínky činnosti, vyhýbají se situacím dynamickým, vybočujícím z běných zvyklostí. Necítí se dobře v situacích vyadujících přizpůsobit se novému. Je u nich patrná vyšší obezřetnost, vyhýbají se tomu převzít na sebe riziko za strategická rozhodnutí.
Dají se proto u nich předpokládat potíe v těch rozhodovacích procesech, v nich nelze plně předvídat důsledky řešení. Přistupují sice k rozhodování samostatně, ale s menším smyslem pro sociální klima. To vytváří bariéru ádoucího rozvoje sociálního řízení pro uplatnění vhodných metod vedení lidí.
Kritériem dobré personální práce stran je i schopnost vytvářet a přijímat programy, které mohou svým personálním potenciálem realizovat. V politických stranách se ale na základě mocenských platforem vytvářejí uskupení vzájemně se podporujících straníků. Kvalitnější lidi současná politická praxe odrazuje. Lidé, kteří jsou schopni situaci pozitivně změnit, se politice vyhýbají, a kteří tam jsou, to výrazněji nedělají.
Personalistice se sice věnuje pozornost, a na výjimky ale nekvalifikovaná, o nominacích stále spíše rozhoduje úzká skupina lidí, nebo dokonce jednotlivci. Příprava členů včetně talentovaných mladých lidí, studentů, zastupitelů místních a regionálních samospráv a úřadů na činnost je a na ad hoc akce k volebním kampaním na nízké úrovni. Strany jako by jen hledaly politicky a odborně připravené osobnosti. Mnohým politikům situace, kdy se noví lidé systematicky nepřipravují, vyhovuje, neohrouje jejich postavení. Nepřipravení lidé, ochotní se angaovat, se házejí do vody.
V personální práci má negativní vliv klientský systém. Musí se proto vytvořit takové klima vzájemné důvěry, aby ti, kdo jsou ve vládě a v Parlamentu, by li zastoupeni aktivněji těmi, kdo se do těchto funkcí nedostali. Převauje mínění, e ministři by neměli kumulovat své funkce s poslaneckými a senátorskými, co je vdycky na úkor jedné z nich nebo spíše obou.
Pro vytvoření personálního systému politických stran se moc neudělalo. Je to vina vedení stran, která se tím nikdy váněji nezabývala, spokojila se s vypracováním tu lepších, tu horších analýz personální práce. Dobrou personální práci blokuje i malá členská základna stran, přičem tu platí i opačná závislost.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.