Při projednávání sluebního zákona zazněly v Poslanecké sněmovně z úst poslanců skutečné perly: poslanec Jandák například prohlásil, e pokud se sluební zákon přijme, skončí tím v České republice demokracie, protoe budou rozhodovat úředníci, a nikoliv volení zástupci lidu. Kolegové poslanci mu tleskali. Pozoruhodné: podle této logiky je na světě jen jedna demokracie, a to ta česká. Ubozí Britové, Francouzi, Němci, Rakušané, kteří ádnou demokracii nemají a ani si toho nevšimli, prosťáčci.
Stojí za to ukázat, o co přišli, kdy nemají demokracii zaloenou na politicích. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je správní orgán, který dbá na to, aby média dodrovala ústavu a zákony. Protoe Radu volí Poslanecká sněmovna, je Rada Poslanecké sněmovně také odpovědná. Poslanecká sněmovna si k tomu účelu zřídila mediální komisi, take pokud přicházely stínosti na práci sdělovacích prostředků přímo Poslanecké sněmovně, zodpovídala se Rada poslancům.
V televizi Nova tehdy běel pořad Výměna manelek. Mediální komise dostala stínost, e ten pořad ohrouje vyměňované děti. Stěovatelka poadovala, aby se natočené pořady přestaly vysílat a další natáčení zastavilo. Dobře, řekneme si, občanka má starost o děti, ústava je jí cizí. Jak na to reagovala poslanecká komise? Členka ústavněprávního výboru JUDr. Dundáčková poadovala po Radě, aby stěovatelce vyhověla. Kdy to Rada odmítla s poukazem na to, e by to znamenalo zavedení cenzury, porušení ústavy i vysílacího zákona, poslankyně poznamenala: kdybyste chtěli, jistě byste nějakou cestu našli. Tedy, kdy je na půdě nejvyššího zákonodárného sboru správní orgán vyzýván, aby hrubým způsobem porušoval ústavu, jde o situaci dosti kuriózní, ovšem hezky ilustruje, jak to vypadá v demokraciích řízených diletantskými politiky.
Mediální komise – nyní volební výbor, který její agendu převzal – se činí dál. Rada Českého rozhlasu a její generální ředitel rozhodli, e se pořad Hovory z Lán bude předtáčet. Ne kadý chce z veřejnoprávního rozhlasu slyšet slovník páté cenové kategorie.
Poznamenejme, e všude v civilizovaném světě je provozovatel média objektivně odpovědný za obsah toho, co vysílá. Pokud není schopen zajistit, aby byl v souladu s platným zákonem, musí udělat taková opatření, aby k té situaci nemohlo dojít. Jinými slovy Rada Českého rozhlasu a generální ředitel se chovali přesně podle zákona, který Poslanecká sněmovna schválila.
Přesto, kdy předstoupili před volební výbor, pochvaly se nedočkali. Naopak poslanec Jandák suše poznamenal: Co chcete řešit? Přišli jste o pořad. Já iji na venkově a tam to nikoho nezajímá, to jsou jen přestřelky z praských kaváren. Poslanec Stanjura si zase nárokoval právo slyšet prezidenta celého. Inu někteří naši poslanci, to je třída. Zákony je nezajímají. Není divu, e nechtějí úředníky. Vdyť je jenom brzdí v tvůrčím rozletu! A taky není divu, proč je ve všech demokraciích vliv politiků omezen na udávání směru. Řídit chod státu nesmějí.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.