Za oknem chvíli ostré jarní slunce, najednou tma a vánice, pak vichr a liják bičující do oken. A znovu dokola. Aprílové počasí, jistě, ale co je moc, to je moc. V poslední době se mi zdá, e přibývá přehnanosti. Vrazíte do někoho omylem, omluvíte se, ale on hned spustí bandurskou. To je normální, ale stává se to jaksi v komunikaci zvykem. Ale třeba je to nějaká hluboká přírodní zákonitost, e klid, který se nad krajinou zdánlivě rozprostírá, odmyslíme--li si počasí, je třeba vyvaovat rozčilením.
Letos u se přehnanost projevila třeba v reakcích na lednové teroristické útoky v Paříi. Spousta Čechů najednou měla divnou potřebu veřejně dštít síru – nikoli ovšem na vrahy, ale na rouhače a posměváčky. Karatelské proslovy pak vesměs končily podotknutím, e si postiení za své neštěstí vlastně tak trochu mohou sami. Míra svobody slova je určitě téma, o kterém je třeba hovořit, ale takovým způsobem a v takové chvíli?
Jinou, ne tak smrtelně vánou přemrštěností se nesly ohlasy na průjezd amerických vojenských kolon přes české území. Radikální mluvčí příznivců i odpůrců se předháněli v pitoresknosti, občany však většinou nechali klidnými – ti se buď šli s dětmi na armádu v naší zemi neobvyklou podívat a vojákům zamávat, anebo, jako já, prostě zůstali doma kvůli extrémnímu počasí a běným starostem.
Přehnanost zasévají do našeho veřejného prostoru média, hlavně ta internetová se svými blogy a lučovitými diskusemi, ale také veřejní činitelé, v prvé řadě ten nejvyšší. Není důvod prezidentovi vyčítat, e nepřijal dívky vysvobozené po dvou letech z rukou únosců v Pákistánu, proč to ale nemohl přejít mlčením a musel je právě v tu chvíli před celým národem pokárat za neodpovědnost? Podobnými přehnanostmi byly jeho výroky o Pussy Riot (i po odečtení vulgarit) a řada dalších přešlapů, je upadají v zapomenutí přešlapujíce jeden druhý. Tato slova do pranice pak předurčují úroveň následujících diskusí, třeba té týkající se cesty Miloše Zemana do Moskvy. Zjevně pouze jeho ješitnost a vztahovačnost způsobila zveličení prohřešku amerického velvyslance, který v odpovědi na opakovaný dotaz novináře připustil, e z prezidentovy osamocené účasti na vojenské přehlídce není nadšen. A teď u si na umělé roztrce přihřívá polévku kdekdo. Čtěme, smějme se, bojme se. Existuje nějaký tábor, který netvrdí, e prezident je velkoruský agent nebo oběť mediální štvanice?
Ale dost, uvědomuji si, e propadám trudomyslnosti. A ta je taky přehnaná, je kolem nás přece i dost úkazů nadějných, třeba ten klid nad krajinou, odmyslíme-li si počasí. Asi jsem se i já onou přehnaností mírně nakazil.
Jsem si ovšem vědom, e existuje i opak přehnanosti, rovně neblahý, toti nedostatečnost slov a činů. To je v praktickém ivotě moje slabina, třeba kdy na mne někdo spustí onu bandurskou, kdy do něj omylem vrazím, a já se nezmohu na náleitou odpověď. Jen mně to pokazí na celý den náladu. Občansky, myslím si, jsem naopak nakloněn spíš akci ne vyčkávání, připojuji se k názorům i peticím, s nimi v jádru souhlasím, ač mám k jednotlivostem výhrady. Samozřejmě se tím vystavuji víc riziku, e se zařadím do tábora přehánějících, ne e si jednou budu vyčítat lhostejnost.
Z určitého úhlu pohledu je ivot vlastně bojem mezi přepjatostí a opatrnictvím. Je dost moné, e nedostatečná citlivost odhadu jak si v dané situaci počínat je oním tak populárním detailem ukrývajícím ďábla. Mám se ohradit proti obvinění, e jsem pokapal podlahu? Nebo se omluvit? Předběná opatrnost, nebo preventivní letecký úder? Všichni na světě vlastně pořád řeší nějaké podobné dilema. Jak se správně rozhodnout, to je to, oč tu běí.
Ale zatímco se trápím s vyústěním své úvahy, počasí se konečně umírnilo. Rozrušení střídá jarní únava. Prý ji způsobuje přibývání světla. Ale končím. Proč by ze všeho mělo plynout poučení?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.