Strach má velké oči. Lokální volby na konci března ve Francii ukázaly, e pro vítězství v prezidentských volbách roku 2017 bude důleitá schopnost sjednotit. Bez nasazení strašáka Národní fronty to ale ani na levici ani na pravici patrně nepůjde.
Většina médií před prvním kolem – v souladu s výzkumnými ústavy veřejného mínění – předpovídala dramatické vítězství Národní fronty (FN), vedené charismatickou Marie Le Penovou. Kdy Francouze mobilizuje, tak to jde – prohlásil premiér Manuel Valls.
Navzdory relativnímu posílení frontistů, se ale tato strategie vyplatila zejména jeho odpůrci, bývalému prezidentu a předsedovi Svazu pro lidové hnutí (UMP) Nicolasi Sarkozymu. Ten toti na rozdíl od premiéra, jen měl strach, e FN rozbije Francii, vyhlásil předsedkyni FN totální válku. A vyhrál masivně.
Výsledky lokálních voleb ve Francii, v nich nakonec triumfovala pravice (v 67 ze 102 departementů), nabídly několik lekcí. Relativně banální je konstatování, e se kyvadlo vrací z levice na pravici. A podobně jako ve volbách tého typu v roce 2011, v nich triumfovala levice, se nyní ke slovu dostává pravice. Jene část té pravice, nazvěme ji extrémní (i kdy přesnější by bylo národovecká nebo populistická), a nejde pouze o Národní frontu, posiluje navzdory základnímu rozdělení do dvou politických sil.
Mezi francouzskými politology je dnes módní mluvit a psát o tripartismu, tripartitě, nahrazující dosavadní bipartismus nebo bipolarismus. Je to přesné pojmenování?
Nejpřesnější je patrně ona tripartita, protoe tripartismus očekává, e tři politické strany či uskupení budou rovnou měrou určovat základní dělení společnosti. Svaz pro lidové hnutí (UMP) a Socialistická strana (PS) tvoří stále dvě základní ramena široké váhy demokratického reimu. Mohou jimi ale být pouze tehdy, dokáí-li se spojit i s dalšími. UMP s centristy ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI) nebo Demokratického hnutí (MoDem). UDI nebo MoDem ale nejsou zajedno v základní orientaci (zvláště ve vztahu k hodnotovým otázkám). Socialisté také potřebují evropské zelené (EELV), ale i tzv. rebely, kteří se stále nacházejí významně uvnitř PS. Část z nich (Montebourg, Filippettiová, Hamon) tvoří velmi odhodlanou skupinu a mnozí (například Martine Aubryová) neskrývají své prezidentské ambice.
Třetím pólem jsou národní populisté. Za uplynulých dvacet let se Národní fronta, vedená nejprve otcem zakladatelem Jeanem-Mariem Le Penem, dostala do nejvyšších pater v zápasech, při nich tuhla krev všem Evropanům. Z dlouhodobých 15 % se dostali za premiéra Jospina na 20 %, nyní v průzkumech dosahují a na 30 % a ve volbách do Evropského parlamentu dosáhli na 25 %. Nejostřejším výrazem tohoto pokusu byl 21. duben 2002, kdy se Le Pen dostal do druhého kola prezidentských voleb proti Jacquesi Chiracovi.
Levicový deník Libération k tomu vydal titulní stranu s velkými písmeny: NON (NE). Britský The Economist šel dál: France´s shame (Ostuda Francie). V druhém kole drtivě zvítězil Chirac, jemu dala hlasy otřesená občanská společnost, včetně té levicové, byť by ho jinak nevolila.
Způsoby, je volí Sarkozy, Valls i Hollande, připomínají ty osvědčené recepty strýčka Mitteranda, jak mu jeho nejbliší říkali. První socialistický monarcha V. republiky, památný Evropan François Mitterand, se toti doma neštítil pouívat techniku kampaně strachu. Označil dávno před těmi nynějšími politiky sice frontisty za nebezpečí pro demokracii, ale v jeho očích nebylo to nebezpečí menší ne vítězství neogaullistů. Sám Mitterand ji ve svých 101 návrzích z roku 1981 vědomě posiloval volební proporční systém na všech moných úrovních, jím favorizoval nárůst menších uskupení, včetně FN. Fakticky svým vlivem (podle mnohých svědectví) uvedl Le Pena do silně sledovaných televizních pořadů, jakými byla například L´Heure de vérité (Hodina pravdy) v letech 1982 a 1995. Skončila omerta, řekl tehdy Le Pen.
Prezident Mitterand toti věděl, e své oponenty můe oslabit pouze tehdy, kdy na ně vypustí vlčáky, kteří štěkají, ale nekoušou. A image Národní fronty jako protisystémové, antisemitské a protievropské síly s hnědými stíny byla vhodným nástrojem pro takový postup. Proti neogaullistům Chiracova raení, nasadil populistu, jen se ovšem mnohem více svou rétorikou a gesty podobal zboštělému generálu Charlesi de Gaullovi. A pro některé voliče nemohl Chirac, tento politik na baterky, být nikdy gaullistou.
Lokální, tzv. departementální volby (dříve kantonální), prodělaly před dvěma lety reformu, jí se nejen sníil počet departementů, ale i kantonů o celou polovinu. Socialisté navíc vdy trvali na tom, aby se volby konaly ve většinovém dvoukolovém systému, tedy proti frontistům. Tvrdá a nekompromisní kampaň, do ní se zapojil i (z ústavy formálně nadstranický) prezident, ukázala, e se lze z Mitterandova receptu poučit. Rétoricky se z Národní fronty udělal strašák do zelí, v terénu se tomu ale navíc vypomohlo dobrou předpřípravou upravením volebního systému.
Výsledky, v něm levice opustila polovinu ze svých departementů (28), modelově napovídají (zejména podle rovnováhy prvního kola, v něm levice a pravice byly vyrovnaně kolem 36 %), e oba póly tolik popíraného bipartismus fakticky stále existují. Frontisté a jejich spojenci z kandidátky Bleu Marine se oproti minulým volbám vyhoupli z 15 % na 25 %, neobsadili ale ani jeden departement, i kdy získali 66 kantonů. Minimálně dva (Vaucluse a Aisne) ale budou výrazně ovlivňovat.
Ačkoliv jsou prezidentské volby vzdáleny ještě dva roky, ji nyní lze rozlišit hned několik kandidátů, kteří usilují o to, aby byli vidět. Na pravici jsou to tři: bývalý prezident a předseda UMP Nicolas Sarkozy a bývalí dva premiéři Alain Juppé a François Fillon. Na levici, i kdy nepřiznaně, to je stále François Hollande, jemu můe být konkurentem Martine Aubryová, bývalá první tajemnice PS, ale třeba i Arnaud Montebourg, jen v minulých socialistických primárkách dosáhl vysokého skóre, a nedávno opustil Vallsovu vládu.
Duel na pravici mohou rozhodnout centristé, síla levicového kandidáta otestuje kvalitu spojenectví levicových sil. Dojde ke starému duelu z roku 2012? Bude to opět Hollande vs. Sarkozy? e by do druhého kola mohla jít Marine Le Penová, je zatím pouze přáním, je je otcem myšlenky politických komunikačních stratégů a poradců. Máváním strašákem FN chtějí přesně tomuto scénáři za kadou cenu zabránit.
Politolog Gaël Brustier se domnívá, e FN dosud neumí vyuít své politické mašinérie v druhých kolech. Je sice třetí stranou pomyslného trojúhelníku, ale nedisponuje ani politickými silami, ani schopností širších aliancí. Její nejsilnější strategií ovšem zůstává schopnost svými tématy (imigrace, národní identita) nahlodat část svých oponentů na pravici.
A nebyl to nikdo jiný ne Nicolas Sarkozy, kdo v roce 2007 po svém vítězství utvořil ministerstvo imigrace a národní identity. Na úrovni mezinárodní ale zůstávají frontisté, vedle úmyslu vystoupit z euro a Evropské unie, na vlně imaginárních os typu Berlín-Paří-Moskva. Koketérie s Vladimírem Putinem připomíná spíše trochu grotesku, neboť ani Le Penová ani nikdo z jejího okolí nehodlá prosazovat ádné velkoruské vize. Je to jen politická maškaráda. Marine Le Penové, stejně jako jejímu otci, jde přece především o Francii.
Pro Evropu, stejně jako Francii, jsou ale stále politici z Národní fronty spíše tím koštětem, strašákem do jakéhokoliv dosud nenašlapaného zelí. Do nového kola kampaně strachu.
Josef Bro (1965) je publicista, novinář a kritik, dlouhodobě se věnuje frankofonním zemím.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.