Sebastiankovi
(Minule jsem vzpomínal na svůj dětský příběh z války. V tomto čísle se chci podělit o další.)
*
Na dvoře naší chalupy č. 36 stojí tři černá osobní auta. Amík od boudy na ně překvapeně zírá a údivem ani neštěká. Já je pomalu obcházím a zvědavě do nich nakukuji pootevřenými dveřmi. Vidím uvnitř hluboká čalouněná sedadla. Tatínek mě pobaveně pozoruje ze zápraí, usmívá se na mě a já se ho na ta auta vyptávám. A dovídám se, e k nám přijeli ruští vojáci, aby u nás chvilku pobyli, odpočinuli si a přespali. Po tolika válečných útrapách!
Pak mě tatínek vezme za ruku a jdeme do sednice babičky a dědy. Je to malá útulná světnička, jejich vejminek, jejich maličké království. Vidím babičku, jak vaří večeři na velkém elezném sporáku s litinovými tály, děda leí na posteli. Oheň praská a od kamen se šíří vůně a příjemné teplo.
V místnosti jsou i tři Rusové. Jeden z nich právě rozbíjí těkou eleznou palicí veliký balvan kamenné soli leící na rozprostřené vojenské pláštěnce uprostřed světnice. Odkudpak ho asi přivezli, vrtá mi hlavou. Na tatínkovi vidím, e jemu také. Babička o tom nepřemýšlí a čile sbírá a smetá kousky roztlučené soli do kamenné misky.
V rohu u dveří je další voják a stojí tam opřená o stěnu i velká puška. Jak veliká mi připadala ve srovnání se mnou! Musel jsem zaklonit hlavu dozadu a dívat se hodně nahoru, abych dohlédl a na ústí hlavně s muškou. Tatínek kouří, cigaretu má v jedné ruce. Rus kouří také. Tatínek druhou rukou uchopí pušku, potěkává ji, pokyvuje hlavou a říká vojákovi: Ta je ale pěkně těká! Kolikpak asi váí? To by mě zajímalo! Jak se jí říká? To je kvér?
Rus se na nás usmívá a říká tatínkovi rusky něco, čemu vůbec nerozumím. Vidím jen, e tatínek obdivně kroutí hlavou. Pak voják nasadí na pušku dlouhý bodák – bajonet, jak říkal tatínek – a ukazuje tatínkovi, jak se s puškou zachází. Přitom cvaká závěrem.
Tatínek sám na vojně nikdy nebyl, díky Bohu, tak ho to všechno zajímalo. Mě to zajímalo také, moc se mi ta puška líbila, ale ničemu jsem nerozuměl. Teď bych k tomu mohl ještě dodat: I za to díky Bohu.
Třetí voják ten se má nejlépe. Naše zlatá babička mu připravila lavor horké vody, mýdlo a ručník. Svlékl si zelenou blůzu i košili a teď si blaeně omývá obličej a hruď. Prská přitom a cáká vodu všude kolem. Pak nabere vodu do dlaně a chrstne mi ji přímo do tváře. Směje se přitom jako dítě. Mně ale do smíchu není. Mýdlo mě štípá v očích. Nejraději bych toho blázna snad kousl, ale bojím se. A tak raději spustím slzičky a aluji tatínkovi. Ale i on se té šplíchanici směje. Také se zbláznil?
Voják mě nakonec jakoby na omluvu chytne oběma rukama a třikrát za sebou mě vyhodí a ke stropu. Vřeštím strachy. Tak si mě posadí za krk na koně a běhá se mnou dokola po místnosti a dupe v úlomcích soli. Tohle u se mi líbí víc, a tak se smějeme všichni – já, Rus i tatínek. A protoe se drím pevně svého koníčka za vlasy a pořádně ho za ně tahám, ječí teď pro změnu zase voják. Vida jak se to obrátilo! Zdá se, e všichni jsme veselí a šťastní.
Jen kdyby nebylo té dlouhé pušky s bodákem opřené v rohu o stěnu!
Tatínku, proč se ti Rusové pořád tak smějou? – No protoe si hrajou na honičku! – A koho honí? – Němce, Němci utíkají před nima!
Nešlo mi moc na rozum, jak se mohou honit za těma Němcema s dlouhatánskou flintou a velkým solným balvanem. Vdyť jim to musí překáet v běhu! Ale protoe se všichni pořád chechtali jako blázni, raději jsem se nezeptal. A smál jsem se s nimi. No tak bylo o jednoho malého blázna víc!
Válka jako by najednou ztratila veškerý smysl a přestala existovat!
Zůstala někde venku za okny naší chaloupky. Na nás u nemohla! Vyzráli jsme na ni! A byl kolem nás jen náš čas a prostor. Byla jen ta chvíle, babiččina malá sednička s rozsypanou solí a rozlitou vodou a v ní my – babička, děda, tři vojáci, tatínek a já! A to byl celý náš svět!
Cválal jsem na svém Rusovi dokolečka dokola, kousky soli křupaly pod jeho těkými holínkami a já řičel radostí. Tahal jsem ho přitom za uši a za vlasy – muselo ho to dost bolet – a on křičel a smál se jako janek. Připadalo mi, e se dočista zjančil! A vypadal přitom navýsost šťasten! Krásné bláznovství!
*
U chybělo jen jedno, aby ti blázni... ani jsem nestačil dokončit myšlenku a u tu byla! Ta jejich věčná garmoška! A hned ji roztáhl voják, co předtím mával palicí nad balvanem soli. A z daleké Rusi přiběhla a k nám do Pičína jejich Kaťuša. Hráli, zpívali, křičeli a já, válečný špunt, jsem se je marně snail překřičet.
Všiml jsem si, e i tatínek podupával při té melodii nohou do taktu a zapomněl kouřit tu svou cigaretu. Babička měla krásný hlas, a tak s chutí zpívala s nimi, i kdy rusky neuměla ani slovo. Ale šlo jí to moc pěkně. Inu enské. I slzy tekly.
A ty klucí ruský dělali, jako by byli zrovna tam někde u nich doma. Vdyť oni u nás našli svůj daleký ztracený domov! A my jsme se pro tu chvíli stali jejich milovanou rodinou...
A já na to vše zíral s dětským úasem. A měl jsem je všechny tolik rád. Všichni jsme v tu chvíli cítili to samé – jak krásné je ít! K čertu s celou válkou!
A já a můj splašený koníček jsme uháněli dál...
A z té války ven...
Josef Klimt, Pičín
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.