I v ivotě Jiřího Pelikána, v jeho mládí, bylo období řekněme stalinské...
Nezapomeňte na důleitou věc – bylo to v letech 1945, 1946, předtím však byly roky 1942, 1943, popravy, masakry. Myslet si v té době to, čemu dnes někdo říká dogmatický komunismus, bylo velmi snadné. Byla to jednoduchá odpověď na to, co se dělo za války.
Občas se mě teď někdo ptává, jak dlouho ještě potrvá ta dnešní politická situace, a já říkám – nejméně třicet let, dvě generace. Jako tehdy. Vdyť se podívejte na názory lidí kolem sebe. A základním viníkem této situace je bohuel Václav Havel. Byl to slušný člověk. Ale byl to také člověk, který spolu s Václavem Klausem kadý jiným jazykem řekli: Teď je tady volné pole, dělejte si kadý, co chcete. V tom ijeme dodneška. Ne se z toho stane něco, co bude mít nějaká pravidla, potrvá dlouho. Jsem dost starý na to, abych to věděl.
Václav Havel měl plán. Dovést zemi ke svobodným volbám. V těch jsme si vybrali. Proč jsme nevolili jinak?
To nevím. Ale Václav Havel se podle mého názoru v řadě věcí mýlil a bez jeho omylů bychom dnes nebyli tam, kde jsme, i kdy pořád pro mě zůstává čestným a dobrým člověkem. Jene na danou situaci neměl.
Byla ale jiná volba? Podobně to přece probíhalo i jinde. Jistá polská socioloka uívá pěkný termín strukturální násilí. Kdy se zhroutil reim, jedinou šancí pro zaostalou zemi jako tehdy Polsko bylo začlenit se do západních struktur. A k tomu bylo nezbytné plnit určité podmínky. Šlo jen o to, jestli jsou v těch zemích lidé s autoritou, kteří by to legitimizovali. Kteří lidem řeknou, e musí pár let vydret a pak to bude lepší. Václav Havel cítil odpovědnost – to bylo pro něj klíčové slovo. Po prvním funkčním období, které skončilo rozpadem Československa, se musel rozhodnout, jestli bude dál hrát roli mouřenína. Chopil se toho, byla to jistá oběť. Na druhé straně kdy do reálné politiky jednou vstoupil, bylo těké vycouvat. Moná to bral i jako drama a sebe jako herce, který v něm musí dohrát.
Jeho hlavní chyba byla, e zabalil Klausovy ideje do havlovského diskursu.
V tom ale nebyl sám, byli další, radikálnější, třeba Václav Bělohradský. Dilema spočívalo v tom, tady nebo v Polsku, zda přijmout západoevropské řešení, co prakticky znamenalo neoliberalismus, nebo jestli hledat alternativu. A všichni tito lidé se přiklonili k názoru, e nemáme na vybranou. Ale – existovala alternativa?
Nevím, jestli existovala, a ani nevím, jestli by Evropa a svět nějakou připustily. A řekl bych, e nebyla. Jde však o to, do čeho to zabalíte. Jestli do pěkného měkkého papíru, anebo do takového, z něho se to bude špatně jíst. Havel si podle mě myslel naprosto toté, co Klaus, a teprve poté, co to přestalo fungovat, začal říkat, e je blbá nálada.
Házet to na jednu, dvě osoby se však nedá. Jde o to, e se za jediné řešení prohlásil návrat k jakémusi brutálnímu kapitalismu. Ale trní systém má svůj rub a líc. Na jedné straně nezaměstnaní, na druhé multimiliardáři. Nejsem ádný ekonom, ale zdá se mi, e na privatizaci těko mohlo být vše v pořádku, kdy ti lidé mohli tak lehce přijít ke svým majetkům. A to se mi zdá, být nemuselo.
Praské jaro nemělo ádný recept, vědělo jenom, co nechce. Hledání, co chceme, se měl po Listopadu nechat prostor. Prostě nebyl ádný spěch.
Podle Václava Klause je ale hledání třetí cesty cesta do pekel...
Nevím, jestli třetí cesta existuje a kam vede, vím jen, e celé lidské dějiny jsou hledání třetí cesty.
Třetí, závěrečná část zkráceného záznamu ze setkání v Olomouci 21. května 2014; s AJL hovořili Václav Burian, Aleksander Kaczorowski a Petr Orság, do debaty se zapojilo i publikum.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.