Kadoroční velitelská shromádění mají armádě vytýčit cíle na nadcházející výcvikový rok. Zúčastňuje se jich pravidelně prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil. V 90. letech se obvykle soustřeďovala na mnohdy zbytečné reorganizace a rušení posádek, i kdy tento proces byl objektivně podmíněn sniováním počtů vojáků.
Přelomem bylo rozdělení armády a její profesionalizace. Ta byla za Zemanovy vlády provedena naráz, i kdy existovaly i jiné scénáře, např. profesionalizace postupná, tj. jen těch vojenských profesí, které ji nemohli vykonávat vojáci v základní slubě. Nyní se proto bez naděje na úspěch diskutuje o obnovení povinné vojny.
Velitelská shromádění se stávala i střetem koncepcí. Václav Klaus na začátku svého prezidentského mandátu cílevědomě prosazoval v souladu se Severoatlantickou smlouvou jako prioritní obranu země. Prosadila se koncepce vysílání vojáků do zahraničních misí, paradoxně pod vedením NATO, kterou u nás zastával tehdejší stínový ministr obrany ODS Petr Nečas. Vzhledem k výsledkům a důsledkům zahraničních misí je znovu patrný návrat k obranné politice. Stojí před ní i NATO. Situaci komplikuje vznik tzv. Islámského státu a ukrajinská krize.
Jak jinak, na shromádění byly peníze na prvním místě. Jednou z hlavních priorit je efektivnější vynakládání a následně zvýšení výdajů na obranu. Podařilo se to po širším politickém konsensu na konferenci parlamentních stran na Hradě ve výši 1,4 %, i kdy poadavek byl 2 %. Resort obrany ale dosud veřejnosti nepředloil kritickou analýzu, jak bylo naloeno se dvěma biliony korun současné hodnoty, které dostal od roku 1990. Při rozdělení republiky měl toti k dispozici majetek ve výši 418 miliard Kč, tj. dvanáctinásobek tehdejšího rozpočtu, kdeto nyní má jen jeho dvojnásobek.
Od ministra Martina Stropnického, navreného hnutím ANO, se to očekávalo u proto, e toto politické seskupení vedení Andrejem Babišem vstupovalo do parlamentních voleb primárně se záměrem, e dá do pořádku finanční hospodaření. To je nemyslitelné bez analýzy. Těko věřit, e by resort neměl experty, kteří jsou schopni to udělat.
Vedení resortu obrany a velení armády přes přesnou analýzu bezpečnostních hrozeb veřejnosti nepředloily, jak budoucí armáda bude vypadat, k čemu budou zvýšené finanční prostředky slouit. I kdy nemusí vdy platit, e za naši bezpečnost je lepší bojovat na cizím území, stále jsou v popředí zahraniční operace. Těko argumentovat i tím, e výdaje na mise nepřekračují čtyři procenta resortních výdajů, kdy na mise je soustředěna celá armáda.
Snad se nové podoby armády dočkáme v připravované Koncepci výstavby schopností Armády České republiky během následujících deseti let. Podle slov náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Petra Pavla má stanovit dlouhodobý rámec rozvoje schopností, který bude vodítkem pro transparentní akviziční proces a zároveň poskytne přesnější obrázek politické reprezentaci i veřejnosti, jaké náklady bude obrana státu v jednotlivých letech vyadovat.
Zatím dost obecné, ale uvidíme. Aby toti bylo jasné, jak řekl Miloš Zeman, e se generálové nepřipravují na minulou válku. Příslibem je konkrétní výhled v nákupu zbraňových systémů.
Ministr obrany Stropnický na shromádění vojáků řekl: Zaili jste toho skutečně mnoho. Neustálé střídání ministrů, někteří si moná nestačili ani vybalit tuky, aby u zase byli odvoláni, neustálé změny, nestálé reformy reforem. To není prostředí, ve kterém se pracuje dobře.
Snad je to zároveň ubezpečení, e fámy o jeho odchodu do diplomatických slueb jsou skutečně jen fámami. Nechal si však tak trochu vzít vítr z plachet, kdy mluvil jako poslední. Není dobré, kdy musí své vystoupení prokládat odvolávkami jak řekl prezident, jak řekl náčelník generálního štábu. To na prestii představitele civilního řízení obrany a armády nepřidává.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.