Z informací, které mě v poslední době zaujaly, je na prvním místě teorie nizozemského fyzika Erika Verlinda. Tomu jednou při návratu z vědecké konference uletělo letadlo a on se ocitl v hotelu bez počítače a poznámek. Seděl tedy večer ve svém pokoji a z nudy si přemýšlel. A jen tak ho napadlo, e s gravitací, jednou ze čtyř základních sil ve vesmíru, je to moná jinak. A to tak, stručně s Verlindem řečeno, e neexistuje. Ale ovšem, jsme přitahováni k Zemi i všechna tělesa ve vesmíru se vzájemně přitahují – to, co nás přitahuje, však podle Verlindova nápadu moná není speciální síla, nýbr výslednice zvláštního chování nejmenších částeček hmoty.
Sto let před Verlindem ovšem u obrátil přitalivost naruby Einstein, kdy ji ztotonil se silou působenou zrychlením, z čeho vyplynulo, e je to jednoduše zakřivení prostoru.
Vzrušuje mě na tom, jak lze věci zdánlivě samozřejmé zčistajasna uvidět z úplně jiného úhlu a zjistit, e náš pohled byl nesprávný. Ono Archimédovo Heuréka!
Ještě příklad přízemnější: Kadý řidič ví, e kdykoli se zařadí do pruhu na silnici, skoro jistě to bude ten, který postupuje nejpomaleji. Připisuje to zákonu schválnosti nebo jen smůle, ale vůbec ho nenapadne, e to můe mít racionální, dokonce zákonitý důvod. V nejpomalejší frontě je obvykle nejvíce aut, proto je nejpravěpodobnější, e se nalézáme právě v ní. Matematik a popularizátor vědy John Barrow řadí tento úkaz k takzvaným samovýběrovým chybám. Nedokáeme na sebe pohlíet zvnějšku a posuzujeme svět kolem zatvrzele jen podle osobní zkušenosti. Podobně si – někteří – myslíme, e ivot na Zemi je zázračně uzpůsoben pro náš ivot, a ono je to asi naopak: podmínky na Zemi jsou pro ivot nevyhnutelně dané, protoe kdyby byly jiné, neměl by je kdo posuzovat.
Něco trochu podobného mi problesklo hlavou při vzedmuté vlně obav z přistěhovalců (která, jak známo, se nejlépe šíří tam, kde přistěhovalci nejsou). Vzpomněl jsem si na časy, kdy se k nám lidé nestěhovali, ale kdy se naopak stěhovaly desetitisíce Čechů a Slováků jinam. Z našeho pohledu odcházeli do záhrobí, protoe nebyla naděje, e bychom se s nimi ještě setkali, ba ani – pokud to nebyly osoby blízké anebo veřejně známé – o nich uslyšeli. Z pohledu jejich to byl většinou úzkostný skok do neznáma. A jak to cítili obyvatelé zemí, do nich mířili? To můeme teď vidět u nás.
Samozřejmě e dnes se k vyvolávání strachu hodí ztotoňovat imigranty s radikálními islamisty. Vzpomeňme na účast poslankyně ODS Černochové na protiislámské demonstraci a její výrok: Skutečnost, e se naše společnost potýká a bude potýkat s projevy náboenského fundamentalismu, je nepopiratelná. A vlastně toté je slyšet v pozadí jiných hlasů, podle nich uprchlíky nesmírně rádi přijmeme, ale ty vysoce kvalifikované v profesích, kde máme nedostatek, a výhradně křesťany. (1. Pokud vím, nedostatek by byl bez cizinců hlavně v oblasti práce zcela nekvalifikované. 2. Neměli bychom my Češi vyadovat spíš příchod ateistů?) Vrátíme-li se však před paříské události, najdeme výroky obecnější. Kandidátka Úsvitu přímé demokracie do evropských voleb prohlásila, e neexistuje jiná monost, ne imigraci zcela zastavit: Je nám líto, ale na své kocábky nesedejte, nepřijmeme vás. Tenhle sen musí skončit! vzkázala.
Ale vrátím se k oněm nečekaným novým pohledům na známě věci. Lidé, kteří mizeli před desítkami let ve zdánlivém záhrobí, se z ničeho nic začali vracet na tento svět, byl to jeden z nejzázračnějších polistopadových úkazů. Dnes u vlastně našinec do neprodyšného exilu odejít nemůe, u asi ani na Kubě by to nebylo takové. Zbývá Pchjongjang.
Místo toho – jak ivot ubíhá – mizejí lidé blízcí a milí a mne napadá, e vlastně zase odcházejí do exilu. Hodí se to aspoň jako dočasná útěcha. Berme to jako pracovní verzi, řekli bychom si s přítelem Václavem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.