Václava Buriana jsem znal jenom po telefonu. V ivotě jsem ho neviděl, znal jsem ho jen z novin, kam přispíval, z Literárek. Jednoho dne jsem dostal dopis, ve kterém se ptal, jestli bych s ním nezašel na pivo. Co jsme udělali a tam jsme se poprvé poznali. Řekl mi tehdy, e se v Praze necítí dobře, e to tady není to, co si představoval. Ale e by se mohl ujmout Listů, protoe restituoval nějaký dům i pár haléřů a z toho e by se dalo vydávání financovat, alespoň pro začátek. Bylo to ve chvíli, kdy lidé vydělávali, kdy vznikali čeští miliardáři. A z těch miliardářů nikoho nic takového nenapadlo, zatímco tenhle člověk, který měl pár korun, Burian, na to ihned pomyslel. Okamitě jsem kývl, mluvil jsem o tom i s jinými lidmi. A výsledek je, e Václav Burian a Tomáš Tichák dělají od té doby Listy z Olomouce. Je to Burianova zásluha. Dal na ně všechno, co mohl, a staral se o ně postupně vlastně jako šéfredaktor, ačkoliv ádným šéfredaktorem nikdy nebyl. Za ta léta jsem často jezdil do Olomouce, on jezdil do Prahy a výsledkem bylo, e jsme se velice sblíili. Začal jsem si ho velmi váit. I jako polonisty, protoe on byl také polonista. Vynikajícím způsobem překládal poezii do češtiny a hlídal, co se dělo v Polsku v kultuře i jinde. Listy dostaly nakonec nějaké granty, ale sponzora do dneška nenašly, ačkoliv sponzoři dávají na jiné věci.
A tak to fungovalo, a si ve Vídni někdo řekl, e se uspořádá velká debata o Listech. Byl jsem k tomu dost skeptický, protoe jsem si říkal, e česká komunita ve Vídni asi Listy nečte – a kdo jiný tam umí česky? Nicméně jsme o tom dlouho mluvili a on mě neustále přesvědčoval, e z Prahy do Vídně je to stejně daleko jako do Olomouce a abych tam také přijel. Ještě poslední večer mně zavolal a ptal se, zda jsem se definitivně rozhodl, e nepojedu. A e si další den zavoláme. U jsme si nezavolali. Co se v té Vídni stalo? On tam ten večer ukočíroval a v noci umřel. Je to veliká škoda, poněvad Václav Burian nejene měl velký vztah k polské a ke středoevropské literatuře, ale měl navíc novinářský nos. Byl tím, čemu se říká dělník v kultuře. Prostě pracoval, od rána do večera, a jednoho dne náhle zmizel. Listy to snad přeijí, je potřeba dělat je dál. Redakce u získala nějaké spolupracovníky, zaplaťpánbůh za ně.
Jednou bude nutné ocenit, co Václav Burian udělal pro českou, pro středoevropskou, ale především pro polskou kulturu. Byl polonista povoláním. Ale nejen to. Je důleité připomenout, e česká kultura měla na tento typ lidí štěstí u od 18. století. Říkalo se jim zapadlí vlastenci. Vůbec nevím, jak by to všecko bez oněch zapadlých vlastenců dopadlo. Byla jich řada, lidí ohromně oddaných, kteří všechnu tu uitečnou práci dělali bez peněz, zadarmo. Přispěli zásadním způsobem k záchraně a znovuzrození české kultury. Nejen literatury, ale kultury v tom nejširším slova smyslu. Mezi těmito zapadlými vlastenci má Václav Burian velice důleité a významné místo. Mohu jen doufat, e o něm jednou někdo pořádně napíše, kdo vlastně byl a jak pomohl v černých časech české kultuře. Obávám se, e dneska je zapadlých vlastenců méně a méně. A nenadálá smrt Václava Buriana poskytuje příleitost, aby se tenhle aspekt české literatury a kultury konečně nějakým způsobem zhodnotil a vzkřísil.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.