(6. 6. 1925–28. 10. 2014)
Rakousko ztratilo jednu z předních historiček a osobností veřejného ivota, která se neúnavně angaovala za kritické zpracování soudobých dějin Rakouska, především období nacismu. V 60. letech se stala vedoucí církevního Ústavu soudobých dějin v Salcburku, podílela se na výzkumu do té doby tabuizovaného tématu Postavení katolické církve v letech 1938–1945, v r. 1970 byla spoluautorkou prvního prohlášení Synody vídeňské diecéze, ve kterém byl otevřeně odsouzen antisemitismus. Postoj, který zastávala nadále i jako dlouholetá prezidentka rakouského spolku Akce proti antisemitismu. Byla spoluzakladatelkou Rakouské společnosti pro výzkum exilu, zabývala se také postavením en ve 20. století. V letech 1979 a 1995 pracovala v Ústavu soudobých dějin Vídeňské univerzity, několikrát zastávala funkci jeho vedoucí. Publikovala přes 200 článků a vědeckých statí, byla autorkou sedmi a spoluvydavatelkou třiceti knih. Mezi nejdůleitější patří její od r. 1969 v několika vydáních publikovaná kniha Zu wenig Gerechte. Österreicher und Judenverfolgung 1938–1945.
Svá stanoviska vyjadřovala nejen na půdě akademické. Komentovala soudobé dění a otevřeně vystupovala např. v kauze Kurta Waldheima, jeho zvolení prezidentem v r. 1986 vyvolalo několikaleté kontroverze o postavení Rakušanů za druhé světové války. V období začínajícího sblíení Rakouské lidové strany (ÖVP) pod vedením Wolfganga Schüssla s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) Jörga Haidra prof. Weinzierlová po třicetiletém členství v ÖVP v r. 1995 ze strany vystoupila, správně předvídajíc negativní dopad o pět let později ustavené koalice těchto stran.
Co však v četných nekrolozích nebylo zmíněno a co je důleité také v kontextu rakousko-československých vztahů, je činnost prof. Weinzierlové jako předsedkyně v r. 1973 zaloeném ČSSR--Solidaritätskomitee – Výboru solidarity s ČSSR, který vedla spolu s jeho zakladatelem, novinářem Georgem Breuerem a do r. 1990. Přehled členů výboru se čte jako kdo je kdo v tehdejším (i dnešním) veřejném ivotě – renomované osobnosti z politiky (např. Heinz Fischer, současný prezident Rakouska), vědy a kultury, médií, katoličtí a evangeličtí duchovní, zástupci organizací za lidská práva, odborů aj. Hlavní náplň práce výboru spočívala v různorodé pomoci rodinám politických vězňů, přičem finanční prostředky pocházely převáně z darů několik desítek jeho členů. Za 17 let existence se výboru, sestávajícímu z několika málo bezplatně pracujících osob, podařilo shromádit 1,2 milionu rak. šilinků (přiblině 87 000 Euro) a podpořit přes 250 osob v Československu. Ve spolupráci také s několika uprchlíky z Československa (např. Přemyslem Janýrem st., Ivanem Medkem, Zdeňkem Mlynářem, Irenou Dubskou aj.) výbor publikoval bulletin Mitteilungen des ČSSR-Solidaritätskomitees se zprávami o porušování lidských práv v Československu, zveřejňoval apely solidarity s pronásledovanými v sousední zemi a protesty proti věznění osob vyjadřujících nesouhlas s reimem adresované jak prezidentovi tak i vládě ČSSR. V létě 1989 obdrel ČSSR-Solidaritätskomitee od Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) z Prahy děkovný dopis za dlouholetou pomoc. Začátkem 90. let poslal prezident Václav Havel prof. Weinzierlové oficiální poděkování, které jí bylo předáno v rámci slavnostního aktu na československém velvyslanectví ve Vídni.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.