Ledová kalamita na začátku prosince snad u rázně ukončila divný podzim. A já si uvědomuji odpovědnost úkolu psát něco veselého, protoe smutných věcí u je v tomto čísle dost. Za okny je bílo a z patra pode mnou se šíří kostrbatá melodie koledy. Syn zaloil se dvěma spoluáky čtvrťáky účelovou vánoční hudební skupinu ve sloení housle, klarinet, kytara a dnes mají první zkoušku.
Veselého se toho kolem nás děje spousta, denně jsem si v paměti ukládal krásné nesmysly, neuvěřitelné výroky, tragikomické situace, občas jsem si je i zapsal. V televizi je jich nepřeberně, všímal jsem si jich i při občasných cestách. A fotografoval mobilním telefonem. Tak bylo pořád z čeho čerpat. Měl jsem s kým se o ně podělit, teď u je musím sdělovat písemně. Začínám titulkem článku na internetovém serveru idnes:
Socialismus počítačové hry nesnášel, často byly o hubení komunistů.
– Například Berija z nich mohl vyletět z kůe, dodávám.
Na chodbě se právě rozštěkal náš obrovský nový pes. Nechtěli jsme ho, máme ho. Teď se dobývá do mých dveří, ale nepovolím.
Loni jsme s Václavem cestovali do Jizerských hor. Cestou jsme se vyfotografovali u tabule, označující konec obce Ohaveč. A pak u billboardu ve vesnici Pihel, který nabízel fekální práce. Na informační ceduli u náměstí v České Lípě mě zaujaly dvě informace:
Město bylo v roce 1634 postieno průchodem švédských vojsk.
– Švédové si snad nečistí holínky?, tái se.
A dále e nejstarší městská pamětihodnost, středověký vodní hrádek Lipý, byl pro zchátralý stav v roce 1957 odstřelen.
– K tomu bych poznamenal, e nejcennější jsou památky zánovní, nebo alespoň bezúdrbové, vdyť kdo by se s barabiznami odstřeloval?
Přece jen jsem dveře neubránil, do pracovny vtrhli obyvatelé domu s katastrofickou zprávou na rtech, e toti pes roznesl návštěvníkům-muzikantům po domě boty, nače teď jedna chybí. Proto je třeba prohledat celou budovu i okolí.
Ne jsem se zapojil do rojnice, stihl jsem najít ještě dva záznamy tak trochu militaristické. Jeden ještě z České Lípy, kde jsem ve výloze objevil ceduli se šipkou a nápisem:
Zde není oddělení zbraní a střeliva.
– Směrovky s negativní popiskou mne vdy fascinovaly. Pokládám je za pozdravy kohosi ze čtvrtého rozměru, za něco jako Möbiova páska. V podchodu olomouckého hlavního nádraí visela desítky let dvojšipka, nadepsaná na straně jedné Východ a na té protilehlé Zakázaný východ.
A ještě jeden střelecký titulek z idnes: Jak český inenýr z Brna vynalezl nejznámější kulomet. Střílel po celém světě.
– K tomu mne napadl jen doplňující dotaz, zda zastřelení ocenili, e kulomet byl vynalezen v Brně, anebo je naopak zamrzelo, e vynálezce nepocházel z nějaké lokality slavnější.
Prohledali jsme zahradu, sklep, půdu, vkleče s baterkou nahlíeli pod nábytek. Všecko marno, bota zmizela. Ve čtvrtém rozměru? Po hodině pátrání nám nezbylo ne malému kytaristovi tu nepříjemnost oznámit a zeptat se ho na telefon rodičů, abychom se omluvili a poprosili je o přivezení náhradní obuvi. Zlého psa jsme pokárali a za trest uvázali řetězem k zábradlí. Vstoupili jsme do pokoje a zůstali jako opaření: Hoši právě dohráli. A Petřík se nám vydal v ústrety belhaje s nohou v sádře.
Take se vracím, abych stihl opsat ještě jednu zprávu z černé kroniky. Policejní mluvčí sdělila toto: Před jedenáctou hodinou dopoledne na třídě Generála Svobody v Hranicích vběhl řidičce pod kola malého motocyklu velký pes.Ve snaze vyhnout se střetu strhla řidička řízení a spadla na komunikaci. Řidičku ošetřili s odřeninami v hranické nemocnici. Pes utekl směrem do centra města, popsala Urbánková.
– Mají ti psi opravdu někdy těký ivot.
Příště u napíšu něco, co má hlavu a patu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.