Polistopadové čtvrtstoletí je příleitost k srovnávání: třeba e zhruba stejný čas uběhl od začátku první světové války k listopadu roku 1939 a e za další čtvrtstoletí vyjelo na silnici první embéčko. Anebo e stejně dlouho to trvalo od pádu Antonína Novotného k rozdělení Československa. To můe přivést k myšlence, e za dvacet pět let posledních se vlastně moc nestalo, alespoň nic, co by se nedalo čekat – to platí bohuel asi i o onom rozpadu státu.
Spíš se však asi bude vzpomínat. Mé vzpomínky jsou prchavé, divné je, e se z mlhy vynořují pocity, které jsem v tehdejší euforii pokládal za vedlejší: třeba zdání zpozdilosti (zatímco u sousedů u zavládla svoboda, u nás se i zradikalizovaní studenti báli vznést politické poadavky) a vystrašenosti – vcelku jednotný postoj, e stávku tedy ano, ale jen takovou, která nijak nepoškodí hospodářství. (To je ostatně, jak se ukazuje, český názor bytostný a nadčasový.) Anebo otázka, která mi bleskla hlavou na náměstí zaplněném téměř všemi obyvateli města: Kam se vlastně poděli všichni utiskovatelé, které právě radostně poráíme? – Mlhu raději nechám mlhou.
Jistě se ale bude také hodnotit, co vlastně těch dvacet pět let přineslo. A zde se mi nabízí čerstvý příklad. Nikdo z Olomoučanů toti u nevěřil, e se dočká, a teď – hodolanské divadlo vstalo z mrtvých, průčelí s novou fasádou je snad ještě výstavnější ne v době vzniku. Zkrášleno má být i okolí, bude dokonce postavena nová příjezdová silnice. To vše za sto milionů! Jiná města by mohla závidět. A ten geniální nápad! Proč vynakládat peníze na nerentabilní divadelní budovu, kdy ji lze prodat loterijní společnosti? Efekt bude trojí, synergický, jak se teď říká:
Za prvé, peníze se nebudou vynakládat, naopak budou vloeny do městské pokladny.
Za druhé, na rozdíl od návštěvníků operet publikum nového majitele zvelebení chátrající barabizny bohatě zaplatí. Ba co víc, umoní její proměnu na velkolepé kasino včetně zabudovaného hotelu s dvaceti apartmány pro nepřetrité gamblery, parkovištěm atd. Nabídne jim vysoký standard zábavy v moderním a příjemném prostředí, s profesionální obsluhou a skvělým zákaznickým servisem, slibuje na internetu. A také e vytvoří kvalitní zázemí pro klienty, kteří hledají silný záitek ze hry, znají své limity a jsou schopni vyhodnotit míru rizika, které jsou ochotni podstoupit. O něčem takovém si mohou abonenti Čardášové princezny a Veselé vdovy nechat zdát.
A za třetí, vedení města zvýší svou oblibu u občanů tím, e akci prohlásí za součást – nemilosrdného taení proti hazardu! Počet obyčejných heren se toti omezí ze sto čtrnácti na pouhých 57 a místo nich vzniknou dvě mamutí kasina, je pozvednou úroveň této oblíbené zábavy občanů města na vyšší, abychom tak řekli, level (viz výše uvedené citace).
Proti smělému záměru se sice postavilo 1800 Hodolanských, to ale samozřejmě nestačilo. Nyní podepsalo 10 000 Olomoučanů petici za vyhlášení referenda o zákazu všech heren. Ti u byli úspěšnější, hlasovat se bude, nikoliv ale současně s volbami – to by toti bylo organizačně nesmírně náročné –, nýbr těsně před Vánocemi. To si v nákupním shonu málokdo najde chvilku zaskočit za plentu, take se netřeba obávat, e účast hlasujících dosáhne nutných třiceti pěti procent.
Take tohle jsme si my, Olomoučané, za polistopadové čtvrtstoletí například vybojovali. Ale kdy se nad tím zamyslíme z historického odstupu, který u si teď můeme dovolit, vidíme, e podobné jsou asi atributy kadého zápasu o nový společenský řád. A e se tím vlastně zas, jen jinou historickou formou, naplňuje text Františka Halase k písni Budujeme: Teď kdy máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela! A refrén: Vyhrňme si rukávy, kdy se kola zastaví / hej rup, hola hej!...
Autory moná v tehdejším budovatelském zápalu nenapadlo, e točit se nemusí jen kolečka rypadel a soustruhy.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.