Majitel krámu, frekventovaná postava (jen si vzpomeňme, jak si pan Vorel nakouřil pěnovku a asimilovaný idovský hokynář Štědrý, či Bajza, otvírá bedny v Okresním městě a v Bylo nás pět; Obchod na korze, malý svět velké viny, o Ignátu Herrmannovi nemluvě) se z našeho světa vytratil. Krám v (malo)městské ulici, v něm fronta jen tak několika lidí a obchodník, který kadého obslouí, ať si o něm myslí cokoliv, patří ještě k obrazu mého dětství.
V pohraničním městečku byl na náměstí krámek, z něho se táhla odpudivá vůně masa a nade dveřmi bylo napsáno Nucený výsek. Chodilo se tam pro koninu. V tom krámku prodávala paní, které se přezdívalo tatynek. Byla to neodsunutá Němka, mluvila takovým tím způsobem, jak se paroduje pan Franc ze zámku, nedovedla vyslovit měkké di ti ni.
eny, které se před krámkem shlukovaly, měly neuvěřitelně barevné sukně. Tehdy se začaly nosit plizované tesilky, nejkrásnější byly lososově růové. Nechápala jsem, kdy máma se smíchem řekla, e takovou barvu by na sebe v ivotě nevzala. Babička si s jednou tou paní v lososové sukni vdycky ve frontě povídala, její manel Štefan Horváth byl traktorista a kapelník místního tanečního orchestru, říkalo se mu Pišta Deset tisíc tun hnoje, ale on si z toho nic nedělal. Obdivoval moji krásnou světlovlasou mladou maminku, e je taková chytrá a elegantní. Babička říkala, e Horváthovi jsou slušní a pořádní cikáni. V tom nuceném výseku se prodávaly i slepice v peří, na ty tam stály cikánky ve skládaných tesilových sukních kadý čtvrtek frontu. Ano, teď si uvědomuji, e v nuceném výseku měli otevřeno jen ve čtvrtek a e vůbec v různých obchodech ve městě měli v různých dnech čerstvé dodávky rozličných druhů zboí. A e pro moji babičku bylo úplně normální to sledovat a nakupovat podle tohoto zvláštního kalendáře.
Pak u nás na sídlišti postavili samoobsluhu, která vypadala úplně přesně stejně jako ta ze seriálu ena za pultem. Onehdy jsem se pro kontrolu na jeden díl podívala na internetu a znovu jsem byla ohromená tou shodou. Dokonce i v tom, jak osobní pořád ještě akt prodeje v té samoobsluze byl, jak se tam lidé chovali jako ve starém hokynářství. I tady bylo v různých dnech různé čerstvé zboí, s maminkou jsme si takhle ve středu po hudebce kupovaly kyselou rybu. V té samoobsluze jsem taky poprvé kradla, banánek v čokoládě, pochopitelně mě chytili a zase pustili, protoe mě znali. Mámě to asi řekli, ale ona to se mnou u neřešila, stačilo jí, e jsem se musela překonat a jít do té samoobsluhy odpoledne koupit chleba a mléko.
Ještě v pozdních osmdesátých letech jsme měli ve vsi, kde jsme bydleli, takovou malou samoobsluhu kombinovanou s pultem. I tam byly ve středu čerstvé chlebíčky, zatímco v úterý a ve čtvrtek přivezli jogurty a tvaroh a v pátek zákusky. Paní Zíbová byla zpravodajskou centrálou pro celé okolí, a kdy jsme nechtěli, aby o nás šířila drby podle vlastního výběru, museli jsme ji zásobovat vhodnými skandály sami. I tam moje děti ukradly čokoládu a paní prodavačka to vyřešila tak, e při mém nejbliším nákupu řekla s trochu falešným úsměvem: A ještě vám započítám tu čokoládu, co si včera vzaly vaše holky. I tam chodila ještě paní Krausová, neodsunutá egerlandská Němka, a kdy jí prodavačka nerozuměla, ulevovala si slovy mašénko, to prtéle...
Paní Zíbová se usmívala a do konce otvírací doby, ale to u bylo vidět, e je hrozně unavená, kdy hákem zatahovala basy s lahvemi na rampu, aby je ráno mohli závozníci naloit.
Počátkem 90. let otevřeli ve městě Kaufland, všech nákupů ráj, a Jednota skončila. Kdy člověk v Kauflandu ukradne čokoládu, nepřijde se na to, nemáte ani ten hrozný pocit viny. Nepoznáte, jakým jazykem kdo mluví, a zlevněné zboí, vlastně nucený výsek, nabízejí bezostyšně rozhlasem.
Velké změny se ohlašují malými věcmi, tohle je jedna z nich.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.