Jste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 5 > The Beastess: Rozpoznané šílenství aneb Kdy diskriminace přichází pět minut po dvanácté
Konečně se naše média dočkala! Do panoptika lékařů-vydřiduchů, lékařů-zlodějů, lékařů-sexuálních deviantů, lékařů-skoro-vrahů a vůbec lékařů jednou nohou v kriminále jim přibyl vděčný objekt: lékař-šílenec. Navíc na dětském oddělení. Bulvární novináři jásají, nenávist obyvatelstva vůči bílým plášťům kulminuje a předseda lékařské komory do toho praví cosi o díře v zákonech a bezzubosti ČLK. Ale snad prý není tak zle – prý tohle je jediný případ duševně nemocného kolegy, o kterém za celý ivot slyšel...
Nu, musím říci, jak jsem stará (jakoe jsem skoro stejně stará jako pan předseda), za dobu svého takřka dvacetiletého působení v medicíně jsem kolegů se závanou duševní poruchou poznala více ne několik, a to na vlastní oči. Předem vylučuji námitky typu, e psychiatra od blázna odlišují jen klíče čili e psychiatři neposkytují v tomto smyslu reprezentativní vzorek. Ne. Šlo o kolegy z různých oborů, včetně extrémně náročných jako neurologie nebo chirurgie.
A ve všech případech, tedy dokonce i v případech těchto vysoce rizikových specializací bylo prakticky nemoné dosáhnout, aby se dotyčný dobrovolně s ohledem na své pacienty vzdal svého postu a hledal si povolání úměrnější svým monostem. Vrcholem obvykle několikaměsíčního a letitého snaení spolupracovníků, kamarádů a nadřízených, kompenzujících s vypětím sil jeho či její nedostatky a diskrétně usilujících o bezbolestné řešení, bývalo za mé éry přeloení na oddělení, kde nemůe nadělat tolik škody – snad ve dvou případech pak změna oboru.
Nevím tedy, kde pan MUDr. Kubek ije. Předpokládám, e v nějaké výlučné oblasti ČR (snad v kanceláři, obklopen koeným polstrováním a duševně svěími sekretářkami?). Ale nechci mu křivdit – osobně jsem s ním nikdy neměla tu čest – a navíc u samotná existence zákona stipulujícího diagnózy neslučitelné se způsobilostí k výkonu lékařské praxe, jen, jak se nyní dovídám, vešel v platnost v roce 2012, je pro mě vlastně příjemným překvapením. Byť s dírami tak velkými, e jimi projde i maniodepresivní psychotik v akutní fázi. Někdy lepší alespoň zdánlivá diskriminace ne vůbec ádná...
V mé nové vlasti, nad kterou slunce nezapadá, zdravé a nemocné lékaře co do schopnosti provozovat lékařské povolání toti nerozlišují prakticky vůbec. Dle oficiálních propozic místní komory (General Medical Council – GMC) i nemocný (jakkoli nemocný) lékař můe vykonávat praxi, pokud se současně léčí a dodruje zdravotní doporučení. Slovem ill se zde myslí nemoc ve smyslu akutní indispozice, nikoli invalidita (disability) jakoto dlouhodobé zdravotní postiení. Kdy toto ustanovení s trochou nadsázky přeloím do češtiny, i medikus s aktivní tuberkulózou můe léčit lidi, pokud na ně přitom neprská. Čím samozřejmě ironizuji případné důsledky hyperkorektní mluvy britských oficiálních příruček, nicméně zas a tak přitaená za vlasy tato představa není.
Realitou, nikoli hyperbolou, je třeba loňské zrušení zákazu aktivní praxe pro HIV pozitivní. Co znamená, e mohou provádět i veškeré invazivní zákroky (chirurgické, zubařské ap.) – stačí kdy docházejí pravidelně na kontroly a berou antivirotika. Dle vrchní státní tajemnice pro zdravotnictví prof. Daviesové je pravděpodobnost, e někdo onemocní AIDS po zásahu HIV pozitivního chirurga stejná jako pravděpodobnost zásahu bleskem, a byla by škoda bránit v práci našim nejlepším odborníkům jen proto, e mohou na pacienta přenést smrtelnou infekci. Obsolentní názory na infekčnost nositelů HIV je třeba přehodnotit a diagnózu AIDS zbavit stigmatu. (Jen na doplnění: dle regulí GMC sice existuje povinnost zaměstnavateli chorobu nahlásit a umonit tak kontrolu léčby a aktivity viru, není to však právně vymahatelné. Stejně tak je moné odmítnout testy na AIDS, je jinak zaměstnavatelé ve zdravotnictví rutinně vyadují.)
Jestlie tedy někoho nedojímá monost nakazit se smrtelnou chorobou s pravděpodobností úderu bleskem a nepovauje za nutné uzákonit povinné plošné testování pracovníků a zákaz jejich činnosti v rizikových profesích (zdravotnictví, potravinářství ap.), jak asi můe vypadat přístup zákonodárců a profesních komor k duševním chorobám?
Ano, to je samozřejmě to, oč tu především běí. A proč tu máme zákony proti diskriminaci – konkrétně zde u nás v Anglii Disability Discrimination Act. ádný seznam diagnóz, jen by omezoval něčí způsobilost k výkonu lékařské praxe – naopak zákon, díky němu se na diagnózu ani nesmíme ptát. Omezení (impairment) postiené osoby nás smí zajímat pouze z toho hlediska, abychom jí vytvořili vhodné podmínky k zařazení do pracovního procesu. Zaměstnavatelé mají zákonnou povinnost učinit veškerá rozumná opatření (reasonable adjustments), aby postienému pracovníkovi pomohli překonat neschopnost (výkonu povolání) danou jeho postiením. Z této povinnosti jsou vyňaty pouze firmy s méně ne 15 zaměstnanci, policie a armáda.
Instaluje-li zaměstnavatel v duchu tohoto nařízení nájezdovou rampu pro vozíčkáře či umoní častější přestávky na svačiny diabetikům, bude to asi většina z nás povaovat nejen za rozumné, ale i za humánní a spravedlivé – zvláště pokud bude handicapovaný pracovník odvádět lepší výkon ne jeho zdravý, ale líný a hloupý konkurent. Co však povaovat za rozumné opatření v případě zdravotníků s duševní poruchou? Z praxe a výsledků pracovněprávních tribunálů lze dovodit, e je to úprava pracovní doby, tolerance ranní sedace (vlivem léků), tolerance absencí v době atak nemoci, návštěvy lékaře v pracovní době, poskytnutí stálé supervize či asistence, přenos části povinností na spolupracovníky, moderování konfliktů s kolegy a řada dalších.
Rozsudky pracovněprávních tribunálů, ač jsou jistě zajímavé, se zde zabývat nebudu; popíšu vám raději (jako ostatně skoro vdycky) svou vlastní přímou zkušenost.
Ve svém prvním britském působišti jsem v kolektivu asi patnácti nejvýše postavených lékařů (consultants) identifikovala dva se závanou duševní poruchou. Sadistického pedofila (jinak bývalého ředitele trustu), kvůli němu probíhalo v dané oblasti nedlouho před mým příjezdem rozsáhlé vyšetřování a uzavírání ústavů pro mentálně retardované klienty. Pan ředitel byl posléze suspendován na pouhého consultanta (v našem pojetí primáře) a bylo mu dopřáno ošetřovat pouze dospělé pacienty. Na internetu tuto kauzu nehledejte. I kdybyste znali jméno lokality a všech zúčastněných, našli byste pouze okrajové zmínky, e trust ten a ten se svého času úspěšně utkal s problémy v oblasti rovného přístupu ke klientům s learning disabilities (mentální retardací) a od té doby vybudoval síť dobře fungující komunitní péče.
Druhý pan doktor byl do anglického zapadákova odejit z mnohem lukrativnějšího postu kvůli závané periodické depresi s opakovanými pokusy o sebevradu. Zda měl v původním místě nějaké problémy týkající se pacientů, to nevím: poznala jsem ho jako nesmírně inteligentního, laskavého a obětavého přítele. Jen mi ho bývalo líto, kdy se vracel z práce kolem deváté večer (poté, co po sobě všechno tisíckrát zkontroloval...), a snad ještě více, kdy plakal v kanceláři personální manaerky, kdykoli se trustem roznesla fáma o moném propouštění. Nějakých rozumných opatření na jeho podporu nebylo třeba – kolik sil ho však stálo neudělat chybu, nechci raději domýšlet.
V dalším místě jsem osobně poznala jen malý kolektiv tří consultantů, kteří se navzájem zastupovali v jedné nemocnici a v péči o komunitní pacienty. Vedoucí consultant byl rodilý Angličan z příslušné vrstvy a titulem z příslušné univerzity. Druhým v hierarchii byl domestikovaný Polák se smlouvou na dobu neurčitou a ochotou udělat naprosto cokoli, aby si ji udrel. Třetí místo bylo vyhrazeno consultantům na dobu určitou, kteří se vdy po několika měsících střídali (toto místo jsem zastávala já).
Rodilý Angličan trpěl schizoafektivní psychózou s těkými paranoidními stavy – o čem mě však nikdo oficiálně neinformoval. První podezření jsem nabyla, kdy o mě sestry začaly rozšiřovat podivné zvěsti, je se posléze ukázaly být jeho perzekučními bludy; zanedlouho pak přibyly ádosti sester o revizi jeho pacientů a jím předepsané medikace. Vrcholem byla nutnost akutního zásahu u devadesátileté stařenky, jí jakoto léčbu stařeckého deliria naordinoval elektrošoky a Amitriptylin (silné antidepresivum s delirogenními účinky). Lapsy se mnoily, nechyběly výbuchy nekontrolovaného vzteku před personálem, stavy zmatenosti na vizitách apod. Nakonec jsme s polským kolegou pracovali de facto za něj – já navíc v situaci, kdy mě věci neznalá část personálu povaovala za ruskou špionku.
Oč se ve skutečnosti jednalo, mi časem potvrdila jedna starší psycholoka: systém těchto tří míst byl vlastně místním rozumným opatřením, jak pana doktora udret v praxi. Veskrze loajální Polák a řada věčně se střídajících cizinců na zástup poskytovala záruku, e o pacienty bude bazálně jaktak postaráno a nikdo se nebude na nic moc ptát. Řekla, e v onom třetím místě nevydrel nikdy nikdo a i fluktuace ostatního personálu byla obrovská.
(Jen mimochodem: nepochybuji, e pan kolega dostal u kadého výročního hodnocení [appraisal] od pana ředitele potvrzení, e dodruje doporučení vhodná vzhledem k jeho stavu a s podporou rozumných opatření v trustu zvládá svou práci velice dobře. Moná i bral léky, a splňoval tak poadavek komory, aby se jakoto nemocný lékař léčil. Pak ať si klidně ordinuje elektrošoky ostošest...).
Mé třetí místo bylo z hlediska zkušenosti s duševně nemocnými kolegy nejhodnotnější. Jakoto nemocniční consultant jsem měla na starosti dvě sluebně mladší lékařky: Nigerijku a Jihoafričanku. Jihoafričanka byla bipolární (maniodepresivní). Na její stav mě opět nikdo neupozornil, přestoe jsem byla její přímou nadřízenou a školitelkou zodpovědnou za veškerou její činnost. Příznaky jsem ovšem vypozorovala od první chvíle – nesoustředěnost, pozdní příchody, příliš hlasitá mluva, skákání do řeči, neadekvátní kontakt s pacienty, chyby v preskripci, neustálé konflikty se sestrami... Hned během prvního týdne mi přišla obsáhlá stínost na její výkon během sluby.
Paní doktorka byla inteligentní, vzdělaná, velice dobře vychovaná a zodpovědná. Naštěstí netrpěla paranoiou jako kolega z předchozích odstavců. Pravdu o svém stavu mi tudí sama brzy v slzách prozradila; nechala si vše vysvětlit, vymyslely jsme pro ni reim, způsob kontroly, léky brala přede mnou. Nic z toho ovšem nezmírnilo její příznaky.
Psala jsem proto pracovnímu lékaři, aby ji alespoň uvolnil ze slueb. Pan doktor to udělal, avšak nerad – mladších slouících lékařů bylo málo. Ještě méně se to líbilo panu řediteli, neboť se jednalo o lékařku ve výcviku, která bez slueb ztrácela potřebné tréninkové hodiny, tím pádem se její pro trust nevýhodný pobyt na oddělení prodluoval... Moje rozumná opatření na ochranu jak její, tak pacientů, se obracela především proti mě, jeliko jsem musela dělat její práci (respektive ji předělávat), neustále ji hlídat a navíc o ni pečovat jako o vlastní (byla to váně moc milá holka a dívat se na ni mi tak trochu rvalo srdce). Sklidila jsem sice formální pochvalu za citlivý a diplomatický přístup k lékařce v nesnázích, nicméně její prolongovanou manickou fázi to nevyléčilo, a jak to s ní dopadlo poté, co jsem z nemocnice odešla, opět raději nechci domýšlet.
*
Pracovala jsem pak ještě i jinde a i tam jsem narazila na duševně nemocného kolegu – ale jako ilustrace předchozí příklady snad stačí. Připouštím, e tato na první pohled a neuvěřitelná statistika psychiatrické nemocnosti mezi britskými lékaři můe být skutečně ovlivněna oborem, geografickým územím (neatraktivní oblast, kam bývají umisťováni či přesouváni nepohodlní jedinci) nebo i jinými faktory. Je však naprosto neoddiskutovatelným faktem, e lékaři se závanou duševní poruchou se vyskytují jak v Británii, tak v ČR, a to nikoli ojediněle či vzácně; mí čeští kolegové však mohou zůstat v klidu – jejich příběhy samozřejmě nikdy nikde nezveřejním, ani v jakkoli anonymizované podobě.
Chci zde upozornit na to, e problém duševně nemocných zdravotníků je daleko vánější, ne se nás snaí přesvědčit pan předseda Kubek. Závané duševní poruchy, jmenovitě schizofrenie, schizoafektivní psychóza, maniodepresivní psychóza (bipolární porucha), závaná forma periodické deprese a některé vzácnější poruchy, je jsou dle výše zmiňovaného českého zákona překákou výkonu lékařské praxe, jsou nemoci chronické a ze své definice neléčitelné. Probíhají v atakách, jejich nástup nelze předvídat. Člověk v akutní fázi choroby (atace) se můe kdykoli stát nebezpečným sobě a okolí, čemu často nezabrání ani nejsprávnější či nejzodpovědnější léčba: léky pouze zmírňují průběh a příznaky, ne vdy však dostatečně.
Rozhodně nikdy nevedou k vyléčení – pacient tedy nikdy nemůe dostat validní potvrzení, e je vyléčen a schopen výkonu vysoce rizikového povolání. Zdánlivě vyléčen (tedy bez zjevných příznaků) se můe jevit dnes; další ataku však můe mít u za týden, ať u proto, e vysadil léky, setkal se s novým stressorem, lékař jeho stav podcenil či z jakéhokoli jiného důvodu.
Ani ten nejinteligentnější a mezi atakami nejzodpovědnější člověk není schopen být sám plně zodpovědný za svou léčbu. Tzv. prodromální (počáteční) příznaky akutních fází nemoci bývají velmi často přehlíeny a bagatelizovány nejen samotným pacientem, ale i jeho okolím. Dissimulace (zastírání choroby) bývá v mnoha případech tak dokonalá, e zmýlí i zkušeného psychiatra – nemoc se pak v plné síle provalí, a kdy dotyčnému dojdou síly k jejímu kamuflování a na případné zastavení ataky je u pozdě. Myslím, e 9 z 10 reálně uvaujících psychiatrů by ze své praxe potvrdilo, e u nositelů těchto diagnóz se jednoduše nelze spoléhat na to, e se budou léčit, tedy skutečně pravidelně brát léky, spát 8 hodin denně, vyhýbat se stresu (jak, prosím, ve zdravotnictví?) a hlásit svému lékaři kadou nepatrnou změnu svého stavu.
Stejně tak nelze vytvořit ádná rozumná opatření, která by v případě těchto závaných psychiatrických diagnóz (nemluvím tu jistě o běných úzkostných poruchách či mírné depresivní rozladě) učinila neschopné schopnými (enable the disabled, jak tyto tzv. antidiskriminační snahy nazývají Angličané). Kam taková rozumná opatření vedou, jsem ukázala na příkladech ze Spojeného království: k dezorganizaci práce, trvalému přetíení a vyčerpání kolegů, nejistotě, strachu (zvládne to vůbec? neměl/a bych přece jen zavolat někomu nahoře? mám ho/ji ještě jednou zkontrolovat?), napětí a konfliktům, a nakonec stejně takřka nevyhnutelně k větším či menším průšvihům. Ty jsou podle moností sloitě napravovány, ale také tutlány, zametány pod koberec... Alespoň tedy na ostrovech – nikoho z českých kolegů zde nehodlám kompromitovat.
Vnímavému čtenáři je tak jako tak jasné, co je hlavním důvodem takového chování, je jeden zjevně věci znalý novinář promptně nazval bílou omertou (M. Zvěřina: Bílá omerta, Lidové noviny, 15. 9. 2014). Lidé se tak chovají naprosto přirozeně. Jednak, alespoň v počátcích, skutečně většinou nepoznají, e to, co se děje, je příznakem choroby. Mají-li podezření, budou mít tendenci to omlouvat. Nebudou tomu chtít věřit (mimo jiné proto, e to vzbuzuje strach). Uvěří vysvětlením nemocného. Uvěří, e u zítra to bude lepší (jen co se vyspí, vezme léky...). Často si přestanou být jisti vlastním úsudkem: vijte se do situace sestry nebo lékaře juniora, kteří se za normálních okolností řídí příkazy primáře, chodí k němu pro radu... A a u to bude zcela zjevné, e se pan přednosta zase zbláznil, nastoupí soucit, snaha pomoci (tj. opravovat po něm chyby tak, aby mu to neublíilo), pocity viny a zodpovědnosti za pacienty (já jsem ten, kdo to musí všechno zvládnout, Kája za to přece nemůe), ale i strach z reakce vedení nemocnice...
U se vám někdy někdo v redakci zbláznil, pane Zvěřino? U jste to někdy řešil? A vyřešil? Přijďte mi někdy povědět jak. Jak jste pracoval i za kamaráda, snail se ho přesvědčit k léčbě a v noci nespal strachem nejen z uzávěrky, ale i z toho, e si něco udělá... A to u vás v redakci, myslím, ani nejde o ivot... Nebo snad ano?
*
Jako psychiatr a člověk, který přišel do styku se stovkami různých psychóz u svých pacientů, kolegů, přátel i rodinných příslušníků a cítil jejich utrpení kolikrát více ne nablízko, tvrdím naprosto jednoznačně: psychotické onemocnění je neslučitelné s výkonem jakéhokoli povolání, je s sebou nese zodpovědnost za zdraví a ivoty jiných lidí. Jsou-li čeští zákonodárci schopni toto rozpoznat, tedy bravo. Diskriminujte, prosím, psychózu, a to dokud je čas. Zaveďte systém povinných lékařských prohlídek před kadým vstupem do zaměstnání ve zdravotnictví a zbavte praktiky či ošetřující lékaře dilematu, zda svého psychotického kamaráda neprohlásit za vyléčeného a zachránit mu tak kariéru. Nezachrání mu tím vůbec nic – naopak mu tím mohou zničit ivot. Jistěe stigma nemoci bolí – hádala bych ovšem, e právě teď je jistý pan primář za nálepku duševní nemoci docela vděčný. Jinak by byl toti jednou nohou v kriminále...
A těm nepočetným výjimkám, které by snad byly schopny svou nemoc celoivotně ukočírovat i v bílém plášti a nikdy neudělat chybu: prosím, obětujte se. Obětujte se pro tu většinu duševně nemocných kolegů, která to nedokáe, a smiřte se se zákony omezujícími právo riskovat lidské ivoty v rámci rozumných opatření. Ráda se s vaším talentem potkám na výstavě obrazů či v koncertní síni, věřím, e svůj výjimečný intelekt skvěle uplatníte v informatice nebo astronomii. Budu vás v tom dokonce podporovat – ne kvůli na hlavu postaveným antidiskriminačním zákonům, ale z čirého nadšení pro vše neobvyklé a zvláštní.
A taky proto, aby novináři přestali psát o šílencích a bílé omertě...
The Beastess (1969) je česká psychiatryně a psychoterapeutka. ije ve Velké Británii.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.