Asi jsem trpěl bludem, kdy jsem si myslel, e uvězněný můe při slušném chování poádat o podmíněné propuštění po vykonání poloviny trestu. To se mi zdálo přiměřené. Litoměřický soud mě vyvedl z omylu. Chtěl pustit někdejšího starostu Chomutova a exsenátora Alexandra Nováka, odsouzeného na čtyři roky, ji po šestnácti měsících. To jsem si myslel, e můe udělat jen z milosti nebo amnestií prezident, co Miloš Zeman dělat nechce. Maně si vzpomínám, e Novák byl zároveň odsouzen k zaplacení pětimilionové pokuty, co se mi v případě úplatku ve výši 42 milionů přiměřené nezdálo. Teď soudce podmiňuje Novákovo propuštění právě zároveň zaplacením celé částky do sedmi let. Myslel jsem si bláhově, e to dávno zaplatil, kdy má údajně ve světě majetek daleko vyšší.
Soudkyně ve věci Jany Nagyové-Nečasové a vysokých důstojníků zpravodajské sluby Helena Králová odsoudila hlavní aktérku k podmíněnému trestu a zpravodajce de facto osvobodila. Kdy se objevila zpráva o verdiktu, podotkl přítel, který také nosil vojenskou uniformu, e naše soudy jsou spíš očistcem, ale bez pokání. Pak upřesnil, e jsou očistcem v případě kauz politicky cinknutých a obviněných solventních. Dochází údajně i k nepříliš vzácné symbióze jevů obou.
Nám smrtelníkům nezbývá ne rozhodnutí soudu respektovat, i kdy máme vlastní názor. Zvláště kdy se dozvídáme, e se státní zástupce proti rozhodnutí soudkyně odvolá. A k překvapení se odvolal i Ondrej Páleník. I kdy potrestán ministrem obrany být nemohl. U ale věděl, e se skutečnému soudu nevyhne, take čert ví, proč mu to jeho obhájce poradil.
Nepřekvapuje, e důvěra k institucím je nízká. Jisté politické kruhy si vytvořily systém, jeho součástí bylo vědomí beztrestnosti. Ne začala padat kosa na kámen díky odváným. I kdy zjevně ne stále všude. Ale nejde jen o tento systém. U vojáků je smutné, koho stíhání postihuje. Podepisuje se na tom nedomyšlená personální politika (kvůli stejně nedomyšleným organizačním strukturám). U to, e Vojenské zpravodajství spojuje rozvědku s kontrarozvědkou, je v rozporu se zákonem i funkčně diskutabilní. Podobně lze hodnotit, e mu byla podřízena 601. skupina speciálních sil. Jmenování bývalých velitelů 601. skupiny generálů O. Páleníka a M. Kovandy do čela Vojenského zpravodajství bylo patrně vánou chybou, která mohla úspěšné velitele zahraničních misí jen poškodit. Kdyby vyšli z Vojenského zpravodajství, pravděpodobně by se jako profesionálové činu nemuseli dopustit. Jejich kariéra měla směřovat do Generálního štábu.
Obvinění v kauze Nagyové-Nečasové jsou nejen viníky, ale i oběťmi; Vlasta Parkanová nemusela být stíhána a Karolína Peak nemusela utrit ostudu, kdyby ustavování do tak vysokých funkcí bylo střízlivé.
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.