Ještě něco o exilových Listech: redigoval jste některá čísla sám?
Ano, ale v dohodě s Jiřím Pelikánem. Vdycky. Za celá ta leta jsme neměli jediný konflikt. Ne vdycky jsme byli tého názoru, ale konflikt ádný. Pelikán byl jediný člověk, který to všecko dovedl udret pohromadě, ani by přitom dělal kompromisy, které by dělat neměl. Pelikán má obrovskou zásluhu, e v tom se lišila česká emigrace od všech ostatních emigrací, které měly obrovské vnitřní spory.
Obrat v roce 89 byl ale tak silný, e Pavel Tigrid a jeho formace jako by to spojenectví vypověděli, snad z pocitu lidsky pochopitelného triumfu...
Máte pravdu, kdy říkáte, e to bylo lidsky pochopitelné. Ale nebylo to pochopitelné politicky, to jsou dvě různé věci. Tigrid v politice trochu zklamal, zatímco Pelikán zůstal Pelikánem. Aby bylo jasno: zklamal jako politik, ne jako člověk. Tigrid zůstal dobrým člověkem, ale politicky nedosáhl, kam by byl mohl.
Ale ani Pelikánův politický talent nestačil, aby byl jeho hlas slyšet po Listopadu.
To víte, e jo. Někdy talent nestačí, důleité jsou i okolnosti.
Měl jste někdy z Listů autorské honoráře?
Kadý jsme si museli vydělat na ivobytí jinak. A kadý jsme si taky vydělávali. Tak jsme si to řekli a vaše děti, vnukové jednou posoudí, jestli jsme pracovali dobře nebo špatně.
Předvídal jste v exilu, e komunistická strana je v háji, e u jde jen o moc a stabilitu v jednom ze sovětských satelitů; e ideologie nefunguje a čeká se, a to praskne?
Nešlo jenom o komunistickou stranu. Tušili jsme, e nevydrí ani to, co přišlo po roce 1989...
Teď u jsme moudří a víme, e posledních dvacet let komunismu byla jen záleitost moci, bez intelektuálního náboje. Ale jak jste to viděli v letech 1965, 1967? Kdy člověk přečetl Jeden den Ivana Děnisoviče nebo ert, u přece věděl skoro všechno...
Vše je v historii osobních příběhů. Já jsem byl začátkem 50. let vyhozen z práce a poslali mě do Četky, protoe jsem uměl jazyky. Dělal jsem, co se v tiskové kanceláři dělá. Míval jsem noční sluby, chodily dálnopisy, jmenovalo se to hell. První věc, která přišla v deset večer, byl úvodník moskevské Pravdy, který se musel okamitě přeloit a poslat dál do novin, aby mohl vyjít nebo se citovat. Byl rok padesát tři, Stalin umřel na začátku, tohle bylo o měsíc později. Duben, moná květen 1953... A úvodník Pravdy říká, e jedna z chyb byla, e jsme se domnívali, jako by třídní boj sílil po vítězství revoluce, přičem to není pravda, protoe třídní boj po vítězství revoluce evidentně slábne. V tu chvíli vám to vyrazí dech: české procesy, čistky, a najednou je to pryč! Měsíc po Stalinově smrti. Neříkám, e mně to v tu chvíli došlo, e jsem všecko pochopil, ale věděl jsem, e se stalo něco zásadního. A zavolal jsem starého kamaráda Stanislava Budína a řekl jsem mu: Buňo, co se děje s třídním bojem po vítězství revoluce? A on říká: No samozřejmě sílí! Já na to: Vidíš, správně strana udělala, e tě vyloučila, protoe ty jsi nepochopil; je to přesně naopak. Smál se. – Trvalo samozřejmě pár let, ne jsme pochopili důsledky. Ale nezapomeňte – Moskva, měsíc po Stalinově smrti! To není náhoda. Tam se něco dělo, co se teprve pak rozjelo.
A druhá věc: Nechme komunismus komunismem. To je dneska sprosté slovo. Přičem nikdo nechápe, e komunismus je víra, kdeto komunistická strana je její církev, a to jsou dvě trošku různé věci. Komunismus existuje na světě pár tisíc let a bude pravděpodobně ještě pár tisíc existovat. Záleí, co si pod tím představujete. To slovo má tolik interpretací, kolik do něj dáte.
Ze setkání v Olomouci 21. 5. 2014; s AJL hovořili Aleksander Kaczorowski, Petr Orság a Václav Burian.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.