Jste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 4 > Martin Potůček, Antonín Rašek: Na nezaměstnanost s novým lékem
Práce není jen zdrojem obivy, ale i základním kamenem sociálního statusu člověka. Formuje ivotní styl a je zdrojem sebeúcty. Ztrátu zaměstnání lidé vnímají jako ivotní prohru. Hrozba nezaměstnanosti nad nimi visí, i kdy zrovna práci mají. A skutečně nezaměstnaných máme přes půl milionu, z toho sto tisíc mladších 25 let. Většina receptů, které strany na léčbu předepisují, nepřináší nic nového. Zaměřuje se na podporu výroby, lákání zahraničních investorů daňovými prázdninami a na výzvy, e musíme víc investovat. To znamená zároveň lít víc a víc peněz z veřejných rozpočtů do budování dálnic, koridorů, skladů na zemědělské půdě, nových tunelů. Nebo lít z evropských projektů miliony do špatně připravených programů podpory zaměstnanosti, které mnohdy pomáhají prosperovat spíše šikovným privátním agenturám. Nemluvě o neřesti svádět vinu za nezaměstnanost na oběti, na nezaměstnané samotné, e se nedokázali přizpůsobit trhu, nebo jim nelogicky vyčítat, e po absolvování škol nemají praxi, určitě by jim onemocněly děti, je jim přes padesát, jsou opálení a tak jako tak jim vyhovuje nepracovat a ít ivotem dávkových příivníků.
Touto cestou pokračovat není moné; je spojena s ekonomistním pohledem na svět, který se nejen vyčerpal, ale nikdy smysl ivota nenaplňoval. A tak současné slušně situované rodiny mají dva tři televizory, mohou televizi sledovat na internetu, poslouchat rozhlas na deseti nejrůznějších přijímačích, ale to ještě neznamená, e jsou šťastné. A statisíce lidí navštěvují exekutoři, desetitisíce jsou na ulici. Nejsme ani tak společnost chudá, jako spíš nespravedlivě sociálně diferencovaná. Dosavadní model je nutno nahradit modelem orientovaným na zlepšování ivotních podmínek, na kvalitu ivota. Této jiné představě by měla odpovídat i politika zaměstnanosti. (Smysluplná cesta, jak léčit nezaměstnanost ve stárnoucí Evropě, se u nás zatím ujala jen na papíře v programovém dokumentu Politika zaměstnanosti. Bílá kniha ČSSD. Veřejnosti byla představena loni v červnu.)
Populace stárnout bude a nároky na zdravotní a sociální zabezpečení se budou zvyšovat. V evropských zemích jsou hrazeny převáně z veřejných rozpočtů. Sociální a zdravotní sluby, kterých bude potřeba stále více, mají ale specifika. Jsou náročné na práci. Mnohé z nich nejsou naopak příliš náročné na kvalifikaci. Jsou jen málo nahraditelné stroji. Více se v nich uplatňují eny, které bývají nezaměstnaností ohroeny první. A poptávka po těchto slubách je rozloena rovnoměrně po celém území. Tedy i v těch regionech, kde pro kolaps mnoha podniků výrazně klesla poptávka po práci. Podobné příleitosti jsou i v jiných veřejných sluebách, v kultuře, ekologii, tělovýchově a sportu.
Chce to jediné: zbavit se stereotypu uvaování uvězněného v klinči maskulinního industriálního modelu růstu. Provést strategický manévr, který by ve státním rozpočtu přesunul několik málo tak jako tak mnohdy rozhazovaných miliard do rozvoje veřejných slueb zkvalitňujících ivot – do zdravotních a sociálních slueb, do kultury a ekologie. Myšlenka ostatně není nová. Poprvé ji zformuloval u koncem 80. let dánsky sociolog a teoretik sociálního státu Gosta Esping-Andersen.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.