Je to u čtvrtstoletí od listopadu 1989. Moná i kvůli těmto kulatinám (strašně to utíká!) tak trošku zanikne srpen 1968 a události, které mu předcházely, a potom ty, které následovaly. Neprávem! V historii země a lidí všechno souvisí se vším. Srpen a Listopad.
Agrese spřátelených armád pěti států Varšavské smlouvy před letos u 46 roky přitom znamenala mezník v ivotě a myšlení kadého, kdo sovětskou okupaci zail a proil. 2l. srpen l968 znamenal konec pokusu o změnu tehdejšího totalitního reimu, konec na onu dobu a historicky dané geopolitické podmínky vysoce pozitivního úsilí, v něm se spojovali lidé různého přesvědčení i různých profesních skupin ve snaze o lidštější a demokratičtější způsob uspořádání ivota.
Časné ranní hodiny oné škaredé středy byly pro většinu z nás šokem, ale přesto to bylo vlastně jednoduché. Na jedné straně stály okupační tanky a proti nim na druhé straně barikády mnohde nejen pomyslné jsme byli my, skoro l5 milionů občanů tehdejšího Československa; a na nečetné výjimky jsme se postavili za naše (moná vůbec poprvé takto vnímané) představitele v čele s velmi populárním Alexandrem Dubčekem. Proti síle tanků, samopalů a kulometů! Leckde se střílelo, byli i mrtví (pamětní deska v podobě tankového pásu na zdi liberecké radnice ji dvacet let připomíná ty, kteří přinesli oběť nejvyšší), a tehdy jsme si mysleli, e nezemřeli zbytečně.
Uplynulo však pouhých 365 dnů a mnohé a hlavně mnozí se změnili. Na 2l. srpen 1969 by se tím spíše nemělo zapomínat! Opět shromádění tisíců lidí na náměstích, volání po pokračování polednové politiky a demokratizaci veřejného ivota, proti obnovované cenzuře a za svobodu slova, ale proti nim na rozdíl od srpna roku předchozího nestály cizí jednotky ve vybledlých rubaškách, ale pravidelné útvary našeho SNB a Lidových milicí! Teď stáli Češi proti Čechům; loni ještě moná společně hrozili pěstmi sovětským okupantům... Padaly rány obušky, do lidí byly házeny slzné granáty, oči slzely a strach u mnohých přerůstal v nenávist. Začala svojí praktickou ukázkou normalizace. Komunismus asi právě potvrdil definitivní nereformovatelnost!
Jednota (bohuel dočasná, velmi krátkého trvání a jenom vizuální) ze srpna l968 byla rozbita, společnost se velmi rychle rozdělila na pravé pravověrné či přizpůsobení schopné a na ty druhé. Statisíce lidí byly postieny, a nejen oni, i jejich rodiny a třeba tehdy ještě nenarozené děti.
Události ze srpna 1968, ale moná ještě spíše ty ze srpna 1969 nám stále znovu a znovu připomínají, e demokracii a svobodu nemůeme nikdy povaovat za samozřejmost. A to je asi ono memento.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.