Jste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 3 > Jakub Grombíř: Oslava, která se (ku prospěchu věci) zvrtla
Kdy je dnes člověku dvacet, chce se mu hnusem zvracet (et cetera), zpívá se ve známé písni. U se z ní ale nedozvíme, co dělat, kdy je dnes člověku devadesát. Snad se od něj očekává hlavně vděčnost, e se vůbec doil, a pasivní přijímání holdu od mladších následovníků. Naštěstí novinář Antonín J. Liehm, který se doil devadesátky letos v březnu, není ten případ. Dokázal to i na večeru, který 21. května uspořádaly v olomouckém Café 87 Listy (Liehm je předsedou redakční rady).
Liehmův hovor o začátcích exilových Listů přinesl zmínku o Jiřím Pelikánovi, jen byl podle Liehma skutečným politikem s diplomatickým nadáním i dlouhodobou vizí, jeho formátu nikdo z těch současných nedosahuje. Připomenul vztahy mezi Listy a Tigridovým Svědectvím, které navzdory značným názorovým rozdílům byly tak korektní, e se o tom dnešní české levici a pravici ani nezdá. A také nabídl vysvětlení: polistopadová elita se převáně rekrutovala z figur druhého a třetího řádu, z pragmatiků a technokratů, kteří v sedmdesátých letech bez jakýchkoli ideálů vstoupili do komunistické strany či dalších proreimních organizací, neboť to byla nutná podmínka kariérního vzestupu. S tím souvisí i Liehmova averze k termínu osmašedesátník. Ten toti podle něj označuje hlavně oportunisty, kteří se s obrodným procesem jenom svezli na jeho vrcholu, kdy to u nepředstavovalo ádné riziko (na rozdíl od Liehmovy generace, usilující o reformy reimu u od Stalinovy smrti). Celebrity, které dnes hrdě šperkují svůj ivotopis zmínkou o heroickém podpisu Dvou tisíc slov, často nepřiznají nám ani sobě, e si od toho tehdy slibovaly hlavně výhody...
Z Liehmových výroků byla patrná skepse. Nejen vůči aktuální politice (kdy poněkud zaskočil moderátora diskuse Václava Buriana prohlášením, e nevidí důvod hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu), ale vůči lidské společnosti vůbec. Předpověděl, e současný marasmus potrvá ještě nejméně třicet let; dynamika společenských procesů je toti daleko sloitější, ne si představují urnalisté opojení krátkodobými senzacemi. Příkladem můe být také situace na Ukrajině: klopotné a často krvavé hledání ukrajinské národní identity mezi Západem a Východem u trvá nějakých tři sta let, a nedá se tedy vyřešit během jediného týdne. Nejbouřlivější diskusi ovšem rozpoutaly Liehmovy zmínky o Václavu Havlovi. Vyjádřil se o něm s uznáním jeho lidských kvalit, ale jeho roli v polistopadové politice hodnotil jednoznačně negativně; prohlásil, e Havel jenom zabalil klausovský trh bez přívlastků do hedvábného papíru obecně humanistických proklamací. Polský novinář Aleksander Kaczorowski v této souvislosti poznamenal, e v proslulém rudolfinském projevu v prosinci 1997 kritizoval Havel Klause mimo jiné za to, e ještě nezavedl soukromé důchodové fondy. Dnes u máme dost zkušeností, abychom přiznali, e v tomto případě viděl Klaus více dopředu, protoe přece jen o ekonomice něco věděl a nepodléhal prostomyslné fetišizaci všeho soukromého, která byla pro intelektuální ivot devadesátých let charakteristická.
Liehmova interpretace moderních českých dějin ovšem nebyla v publiku přijata jednoznačně. Následná debata ukázala, e nostalgie po časech sametové revoluce je dosud v prostředí slušných lidí natolik silná, e jim znemoňuje klást si některé nepříjemné otázky. Došlo toti také na evergreen o tom, e třetí cesta mezi totalitním dirigismem a volnotrní dunglí neexistuje a její hledání je trestuhodné mrhání silami. K tomu A. J. Liehm nevzrušeně podotkl, e tato teze vlastně znamená negaci celých tisíciletí lidské civilizace, jejím smyslem bylo vdy promýšlení lepších alternativ ke stávajícímu světu...
(Podle Kulturních novin 21/2014)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.