Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 3 > Eva Dobšíková: Vědou proti pověrám?

Eva Dobšíková

Vědou proti pověrám?

Nedávno navštívil Olomouc americký fyzik profesor Krauss a zúčastnil se tu festivalu populárně vědeckých filmů AFO. Představil svůj film Nevěřící. Loni u nás vyšla jeho kniha Vesmír z ničeho a do češtiny byly přeloženy i další jeho knihy. Film dokumentuje Kraussovo turné na podporu vědy, které podnikl s nejznámějším propagátorem evoluční biologie Richardem Dawkinsem. Vědou Krauss vyvrací mýty a pověry, za které pokládá také náboženství. Je ateista stejně jako Dawkins. Naše veřejnost se s jeho názory mohla seznámit jak v televizním vystoupení v pořadu Hyde park Civilizace, tak v příloze Lidových novin Orientace z 26. dubna 2014, v Respektu z 12. 5. 2014 a jinde. Jeho názory vyvolaly silnou odezvu. Pro mnohé oponenty je nepřijatelné, když odmítá jakékoliv náboženství jako nepravdivé a zařazuje je mezi pověry, včetně obsahu Bible a jiných „svatých písem“. Má za bezcennou a nesmyslnou činnost kněží, kteří mu nestojí ani za to, aby se s jejich dílem seznámil – nikdy neslyšel o Tomáši Halíkovi a ani slyšet nechce. Jako fyzik a kosmolog přednáší a píše o vesmíru, který podle něho povstal vlastně z ničeho. Rozpínání našeho vesmíru i ostatních vesmírů bude jednou tak daleko, že už neuvidíme žádné hvězdy – i kdybychom za čas, který se v tu dobu bude měřit od nynějška na biliony let, byli ještě živi.

Autor nenechává na náboženstvích nit suchou: všechna lžou. Vůbec se s ním nechci přít. Jak jsem zrála, došla jsem postupně k pevnému přesvědčení, že ne Bůh člověka, ale člověk si stvořil ke své potřebě Boha. A jsou to podoby velmi rozmanité, jak po zeměkouli, tak směrem do hloubky času. Myslím, že i u některých druhů zvířat můžeme nacházet zárodečné klíčky náboženství, zejména jako projevy velkého strachu.

Byť jsme ve víře v českém prostředí vlažnější než dřív a je mnoho lidí, kteří v Boha jako stvořitele a všudypřítomného ducha sotva věří, náboženství jako kulturní dědictví je stále přítomné – někdy víc, někdy skoro neviditelně. Jak otřeseni a vykořeněni se musí cítit lidé, kteří pod tlakem citově neutrální vědy, tedy pod tlakem zdravého rozumu, mají přijmout to vědcovo nic a z ničeho. Vždyť dávno každý psycholog ví, že člověk není převážně řízen rozumem, ale je to bytost citová – podobně i jiné živé bytosti. Ty nejsilnější potřeby i pohnutky jsou citové a konec konců i štěstí, ta muška jenom zlatá, po které každý touží, je nádherný plod citovosti.

Eva Dobšíková

Obsah Listů 3/2014
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.