Nedávno navštívil Olomouc americký fyzik profesor Krauss a zúčastnil se tu festivalu populárně vědeckých filmů AFO. Představil svůj film Nevěřící. Loni u nás vyšla jeho kniha Vesmír z ničeho a do češtiny byly přeloeny i další jeho knihy. Film dokumentuje Kraussovo turné na podporu vědy, které podnikl s nejznámějším propagátorem evoluční biologie Richardem Dawkinsem. Vědou Krauss vyvrací mýty a pověry, za které pokládá také náboenství. Je ateista stejně jako Dawkins. Naše veřejnost se s jeho názory mohla seznámit jak v televizním vystoupení v pořadu Hyde park Civilizace, tak v příloze Lidových novin Orientace z 26. dubna 2014, v Respektu z 12. 5. 2014 a jinde. Jeho názory vyvolaly silnou odezvu. Pro mnohé oponenty je nepřijatelné, kdy odmítá jakékoliv náboenství jako nepravdivé a zařazuje je mezi pověry, včetně obsahu Bible a jiných svatých písem. Má za bezcennou a nesmyslnou činnost kněí, kteří mu nestojí ani za to, aby se s jejich dílem seznámil – nikdy neslyšel o Tomáši Halíkovi a ani slyšet nechce. Jako fyzik a kosmolog přednáší a píše o vesmíru, který podle něho povstal vlastně z ničeho. Rozpínání našeho vesmíru i ostatních vesmírů bude jednou tak daleko, e u neuvidíme ádné hvězdy – i kdybychom za čas, který se v tu dobu bude měřit od nynějška na biliony let, byli ještě ivi.
Autor nenechává na náboenstvích nit suchou: všechna lou. Vůbec se s ním nechci přít. Jak jsem zrála, došla jsem postupně k pevnému přesvědčení, e ne Bůh člověka, ale člověk si stvořil ke své potřebě Boha. A jsou to podoby velmi rozmanité, jak po zeměkouli, tak směrem do hloubky času. Myslím, e i u některých druhů zvířat můeme nacházet zárodečné klíčky náboenství, zejména jako projevy velkého strachu.
Byť jsme ve víře v českém prostředí vlanější ne dřív a je mnoho lidí, kteří v Boha jako stvořitele a všudypřítomného ducha sotva věří, náboenství jako kulturní dědictví je stále přítomné – někdy víc, někdy skoro neviditelně. Jak otřeseni a vykořeněni se musí cítit lidé, kteří pod tlakem citově neutrální vědy, tedy pod tlakem zdravého rozumu, mají přijmout to vědcovo nic a z ničeho. Vdyť dávno kadý psycholog ví, e člověk není převáně řízen rozumem, ale je to bytost citová – podobně i jiné ivé bytosti. Ty nejsilnější potřeby i pohnutky jsou citové a konec konců i štěstí, ta muška jenom zlatá, po které kadý touí, je nádherný plod citovosti.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.