Holčička obchází po hřbitově a porovnává jednotlivé hroby: některé jsou krásně vyzdobené, jiné zašlé, zarostlé. Zdá se jí to nespravedlivé, podvědomě cítí, e aspoň ve smrti bychom si měli být rovni. O tu rovnost se sama pokouší, bohatým ubírá, chudým přidává.
Potom, později, přes všechny ty pohádky o ošálené smrti se dovídá dítě ke konci války, e smrt našeho člověka by měla být jiná, významnější neli smrt nepřítele...
Téma ji neopustí. Přichází období, kdy přes Agamemnóna, Sartra, Breughela přijímá, e posmrtné peklo, které tu vdycky číhalo, jsou naše zdejší hříchy, naše zlé svědomí...
Jiřina Šiklová, autorka knihy, je u od té doby dávno sociolokou. Dokáe napsat odborné eseje, být úspěšnou partnerkou ve veřejných politických debatách, ale i promluvit na stejná témata k obyčejným lidem či o tom srozumitelně napsat.
Tahle kníka je o našem vztahu ke smrti a k umírajícím a zaujme všechny. Smrt je spravedlivá, týká se kadého a měli bychom ji přijmout, vědět si s ní rady, umět doprovodit umírajícího. Přiznat mu právo zhodnotit svůj ivot, své počínání, právo na jeho vlastní verzi.
Problém moderního člověka je ale ostych před smrtí, před hovorem o ní s někým, kdo ji právě proívá. ijeme v iluzi o nesmrtelnosti, kterou si pěstujeme jako součást přepychového ivota, k němu společnost směřuje, zatímco smrt si přijde, kdy se jí zachce, a umírající to ví, třebae my to ze zbabělosti vidět odmítáme. Autorčina řeč je přímá, nevyhýbavá. Docela věcně se tu zmiňuje o poslední vůli a organizaci pohřbu ještě za ivota; smrt k němu patří, ať chceme či ne.
Kníka není ani zdaleka jen souborem praktických rad. Podává třeba i náhled do historického vývoje lidské společnosti a její kultury, k ní pohřbívání odjakiva patřilo. K nejzajímavějším partiím se řadí úvahy o tom, e se náš strach ze smrti liší od strachu člověka dávné primitivní tlupy, do ní byl tehdy nedílně začleněn – jeho smrtí odcházela jen malá část významného celku, zatímco dnes s kadým z nás ten celek umírá, ono individuum s celou svojí minulostí a odpovědností za ni. Napadá přitom, e právě proto je tak historicky významná náboenská víra v nesmrtelnost duše.
Tyhle úvahy jsou v knize prokládány odlehčujícím dialogem. Moná dvou kamarádek, ale moná je to dialogizovaný monolog, autorka si sama klade otázky a její alter ego na ně odpovídá: ... pořád si nedovedu představit, e se budu s umírajícím bavit zrovna o tom, co bude po jeho smrti...
A to si myslíš, e ho bude zajímat víc to, co je dneska v novinách a co za týden bude zcela bezvýznamné? Proč by se člověk, který je na konci svého ivota, měl zajímat o sloení vlády, která bude třeba o něčem rozhodovat, kdy on tu zcela jistě nebude? Třeba má chuť se zamyslet nad něčím, co přesahuje počet jeho dní. V úvahách o budoucnosti, třeba té vzdálené, je velká rovnost... A se uskuteční, na tomto světě nebude ani on, ani já...
K zájmům umírajícího patří i bolavé vzpomínky z dětství, události a situace, o kterých se bál mluvit. Je to jakási zpověď, která nemusí být právě náboenským vyznáním věřícího; má cenu jen pro nás – od té doby, co umíráme jako jedinci.
Dá se říci, e Vyhoštěná smrt je kniha velmi statečná, která nám pomáhá přijmout ivot, jaký je, přijmout ho dospěle. Věcně se nad ním dokázat zamyslet jako ta holčička, co se kdysi procházela po hřbitově.
Jiřina Šiklová: Vyhoštěná smrt, Kalich, Praha 2013, 128 s.
Jana Červenková (1939) je spisovatelka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.