Dodnes nechápu, proč jsem jednoho dne ukázala rodičům růový leták, který inzeroval registraci do baseballové Little League, a prohlásila, e chci hrát. Nemohla jsem si představit, jak hluboce toto rozhodnutí ovlivní můj ivot, jak často v průběhu devítileté kariéry jako jediná dívka v lize budu dostávat průpravu v samostatnosti a duševní síle. To byly vlastnosti, které mně umonily, e jsem se úspěšně přestěhovala do země, která byla do roku 1992 Československem, do neznámé země, kde jsem neznala nikoho, ani místní jazyk. Praha se mi měla stát domovem, kde budu hovořit plynně česky, potkávat mnoho nových přátel a psát ve třech jazycích.
Při svém prvním tréninku s Amberjacks v roce 1977 jsem byla jediná hráčka, která neuměla podávat shora. Na týmové fotografii mi čepice zakrývala větší část obličeje, protoe jsem si ji neuměla ani nasadit. Přesto jsem po zápase pořád rodičům říkala, e chci být první enou v profesionální lize. Vdy jsem byla velmi tvrdohlavá, s chutí čelila kadé výzvě a kladla si náročné cíle.
V první sezóně jsem se naučila házet shora a trenér se soustředil na základní techniky hry. V dalších sezónách jsem se opakovaně přesvědčila o významu neustálého pilování základních technik. Kdy nyní jako dospělá narazím na problém, vdy si připomenu učednická léta. Ve chvílích těkého rozhodování rozloím problém na prvky, místo abych na něj nahlíela jako na sloitý obraz. Naučila jsem se, jak důleitá je týmová spolupráce a e na všechno sama nestačím.
V druhém roce, u Stingrays, trenér jednou zapomněl přinést na zápas vhodný suspenzor. Dělala jsem tedy chytačku. Oblíbila jsem si tuto pozici, ale následující rok jsem ji vyměnila za pozici na první metě a později za nadhazování, které se stalo mou první opravdovou láskou.
V těch devíti letech od roku 1977 do roku 1985 mě trenéři i spoluhráči vdy podporovali, přestoe jsem byla ta holka. Mí soupeři a jejich rodiče, to byla jiná kapitola.
Posmívali se a pošklebovali docela krutě. Někdy s tím byli úplně hrozní, obzvláště kdy jsem nadhazovala. Nenech se vyautovat holkou! často křičel trenér protihráčů na své drustvo. Od svých deseti let, kdy jsem začala nadhazovat, jsem se naučila zachovávat klid, nevšímat si posměšků a soustředit se na hru. Nakonec všechno to úsilí vyrovnat se s posměšky udělalo ze mne silnější osobu, individualitu, která si půjde vlastní cestou. Pokusím se ít co nejaktivněji! Někdy, kdy jsem pracovala s krajany a publikovala v češtině, krajané se mi té posmívali. Jeden se mi dokonce přímo rozječel do obličeje. Ale tehdy jsem u věděla, jak se s tím vypořádat.
Ve svém třetím roce, u Giants, jsem dostala jinou lekci. Členem našeho drustva byl Billy, nejlepší hráč ligy a velmi pohledný chlapec, kterého jsem obdivovala. Spřátelili jsme se a dokonce jsme jezdili spolu na utkání Baltimore Orioles, unešení Jimmym Palmerem, Eddiem Murrayem, Richem Dauerem, Kenem Singletonem, Dougem DeCincesem a Mikem Flanaganem. Přitom mě – neznámo čím – lákali Los Angeles Dodgers, ani jsem kdy byla v Los Angeles nebo v Kalifornii vůbec. Steve Garvey, Davey Lopes, Bill Russell, Steve Yeager, Ron Cey, Don Sutton, Bob Welch – to byli mí hrdinové. New York Yankees jsem naopak z hloubi duše nesnášela.
Jednoho dne mě Billy pozval k sobě domů. Tam jsme seděli v suterénní místnosti, kde byla televize, a sledovali jsme Dodgers s Pirates. Billyovy trofeje byly vystaveny na poličce u velké obrazovky. U v osmi letech měl asi dvacet sportovních cen, většinu z nich za baseball. Já jsem měla doma jen jednu malinkou trofej, jakou trenér rozdával všem hráčům během první sezóny. A to bylo vše.
Billy fandil Pirates, kteří vedli o jeden běh. Kdy Bert Blyleven vyautoval Daveyho Lopese, Billy se mě pokusil políbit. Byl by to první hoch, který mě políbil, ale měl v puse výkačku, a proto jsem se odvrátila. Potom začal šmátrat po mých prsou přes tričko Dodgers, ale nemohl je najít, protoe jsem ještě ádná
neměla. Naštěstí Bill Russell odpálil homerun a Billy obrátil pozornost zpět k baseballu. ádný kluk se mě ještě nedotkl. V tom věku jsem své tělo ještě nevnímala. Vdy jsem myslela na chlapce jako na spoluhráče a kamarády. V tom roce Billyho oblíbený tým, Pirates, měl vyhrát Světovou sérii v sedmi zápasech proti Baltimore Orioles.
V následujícím roce, 1980, jsem hrála za Padres. Billy byl přeřazen do jiného mustva. To znamenalo, e jsme se stali zarytými odpůrci a tak to mezi námi zůstalo po celý zbytek mé kariéry. Kdy jsem začala v deseti letech nadhazovat, náramně jsem se vyívala v odpovědnosti i stresu, který to obnášelo. Kdy jsem byla střídajícím nadhazovačem, naučila jsem se stres a problematické situace zvládnout. V situacích, kdy mě poslali na nadhazovací kopec při obsazených metách, naučila jsem se zůstat v klidu. Billy byl také nadhazovačem – velmi dobrým. Kadé utkání, kde nadhazoval, vyhrál. Mě jeho úspěch štval.
Potom, v roce 1981, jsem byla štěstím úplně bez sebe, kdy mě vybrali do týmu Dodgers. Konečně budu nosit svůj milovaný modrý dres Dodgers! Měli jsme také skvělý tým. Občas jsem si i zanadhazovala a vyhráli jsme skoro všechny zápasy. Nakonec jsme získali mistrovský titul. To bylo zejména proto, e naši trenéři kladli důraz na základy hry a na týmovou spolupráci. Z tehdejších vítězstvích mi v paměti utkvělo jen máloco. Ale velmi dobře si pamatuji jedinou prohru v pravidelné sezóně – to nás porazili Piráti, tým, za který hrál Billy a jeho trenérem byl Billyho otec. Po zápase jsem pohlédla zpět na opuštěné hřiště. Nikdy předtím jsem se necítila tak zranitelná. Pokadé předtím jsme vyhráli. Měli jsme vyhrát! Copak jsme nebyli nezastavitelní? Byla jsem v šoku! Nemohla jsem uvěřit, e jsme skutečně prohráli. V ten den jsem začala chápat, e nic nelze brát jako samozřejmost. Člověk si musí váit kadého vítězství, kadého okamiku, protoe nevyhnutelně nastanou i zklamání a neúspěchy.
V tom roce hrál za náš tým Scott, měla jsem ho opravdu ráda. Byl tichý, citlivý, inteligentní a znamenitý nadhazovač. Tak jsem se styděla, e za celou sezónu jsem s ním hovořila jen jednou. To bylo při tréninku, kdy začalo mrholit, a řekla jsem mu Vypadá to na déšť. Spoluhráči si z něj utahovali, e mě má také rád. V dalším roce se kamsi odstěhoval. Nikdy jsem ho u neviděla, ale často na něj vzpomínám.
V dalším roce jsem se dozvěděla srdcervoucí zprávu, e naše mustvo přechází od Dodgers k Yankees, jedinému týmu extraligy, který jsme nemohla vystát. Budu muset nosit proukovaný dres. Nicméně nadhazovala jsem a hrála na první metě natolik dobře, e jsem byla hráči odhlasována do all-star týmu dvanáctiletých za rok 1982. Hlavním naším trenérem byl Billyho otec. Potom můj otec dostal ten osudný telefonát. Ligový administrátor mu sdělil, e si mě v all-star týmu nemohli ponechat, protoe moná budou muset přenocovat v hotelu.
Byla jsem zničená. Proč mám být vdycky trestána za to, e jsem dívka? To není fér. Věděla jsem, e jsem si místo v tom týmu vyslouila. Tehdy jsem si začala uvědomovat, e ivot není fér, e jsou věci, které nemůeme ovlivnit, které prostě musíme přijmout. Tak to prostě je. Ale byla to tvrdá lekce a ponaučení a dlouho trvalo, ne jsem ji přijala.
Potom, po devíti letech strávených na soukromé škole, jsem se rozhodla přejít na veřejné gymnázium, kde se Billy promenoval po chodbách jako nějaká filmová hvězda. Minula jsem ho na chodbě, ruku měl kolem pasu jakési hezké holky, oba jsme se na okamik zastavili a pohlédli zlostně na sebe. Byli jsme ve stejné třídě na biologii a na hodinách sexuální výchovy. Jednou, při pitvě ab a za stereo reprodukce písně Iron Maiden (náš učitel byl prakticky hluchý) Billy prohlásil ke třídě: Podle mého by holky neměly mít dovoleno hrát baseball. Zatímco jiní chlapci ze třídy s ním souhlasili, já jsem tu jízlivou poznámku přešla mlčením a bodla ábu do srdce.
V prvním ročníku gymnázia jsem se na zkoušku hlásila do tzv. Junior Varsity team školy, ale zranila jsem se při tréninku. Chytila jsem míč do ruky místo do rukavice a nemohla jsem házet. Místo toho jsem hrála v Babe Ruth League pro třináctileté za Cardinals. Kdy jsem dorazila na první trénink, uviděla jsem Jacka. Budou s ním určitě potíe, tím jsem si byla jistá. Ze všech, kteří při hře nastoupili proti mně, si mě nejhlasitěji dobíral právě on. Ale velmi rychle běhal, byl výtečný polař a pálkař. Dopadlo to tak, e jako týmový spoluhráč byl patrně největší oporou, jakou jsem kdy měla.
V tom roce jsem nadhazovala v mistrovském zápase. V poslední směně byly dva auty a vedli jsme o jeden běh, kdy Billy odpálil můj nadhoz do levého pole. Dan stál s rukavicí nastavenou, aby chytil míč. Těch několik vteřin, ne jsem uslyšela plácnutí do kůe, jsem sotva dýchala.
Výhra ve finále mistrovství v roce 1983 díky fantastické týmové a trenérské práci byla zlatým hřebem mé devítileté kariéry. Po zápase jsem se posadila na lavici a přemýšlela, jestli to není jen sen. A Jack se posadil vedle mne a řekl Chci sedět vedle své hrdinky! Byla to jedna z nejkrásnějších věcí, jaké mi kdy kdo řekl. Cítila jsem, e mě tým přijal bez hanlivého označení ta holka.
Kdy mi zavolal trenér, aby mi sdělil, e mě hráči zvolili do all-star týmu, byla jsem v takovém šoku, e jsem omylem zavěsila. ivot funguje tajemně a přináší různá překvapení, jak jsem se měla poučovat i nadále. Dobré věci se někdy přihodí, kdy je očekáváš nejméně. Vdy je naděje.
Náš tehdejší trenér byl při našem prvním zápase kamsi odvolán a nahradil ho asistující trenér – Billyho otec. Prohráli jsme, ale kadý dostal příleitost si zahrát – kromě mě a Ricka, jediného Afroameričana v týmu. Byla jsem rozlícená. Věděla jsem, e mě bude Billyho otec trestat za to, e jsem dívka, ale proč trestal Ricka? Byl to přece kluk!! Nemohla jsem uvěřit, e ho trenér nenechá hrát.
A do té doby jsem se o takové věci nestarala – od mateřské školky přes osm tříd v malé soukromé škole, kde se chovali k dětem všech ras stejně. Teď jsem začínala chápat, jaké předsudky chovají někteří lidé, jak odporně se chovají, jak ošklivý a krutý můe svět být.
Při příštím, druhém zápasu byl náš trenér u zpátky a Billyho otec byl vyšoupnut do pozadí. Hrála jsem chvíli první metu a dokonce jsem udělala jeden aut. Naneštěstí to byl náš poslední zápas, protoe jsme byli vyřazeni ze soutěe.
Po další dva roky jsem pak hrála v Babe Ruth League jako nadhazovačka, ale u se mi nedostávalo pravého zápalu. Baseball u nebyl mou vášní. U jsem na míček pálkou pořádně neútočila. U mi chyběla ta zoufalá touha zvítězit. U ve svých dvanácti letech jsem začala hrát lední hokej a v šestnácti jsem se na tento sport úplně přeorientovala. Vyrovnala jsem se s tím, e na profesionální ligu nebudu nikdy dost dobrá. U to, e jsem si tohle připustila, ve mně vyvolalo pocity selhání. Musela jsem uznat, e některé sny se nemohou nikdy splnit, ať se bude člověk snait, jak chce. Někteří lidé jsou velcí v očích světa, ale já mohu být velká ve svých vlastních očích, kdy budu k sobě pravdivá a vytvořím si svou vlastní identitu ve světě, který je nespravedlivý a někdy a krutý.
Ukázalo se, e devět let hry v chlapeckém baseballu bylo jedním z nejlepších věcí, pro které jsem se kdy rozhodla. Nikdy jsem se nebála samoty ani toho, e se na mě budou dívat jako na outsidera. Nebojím se riskovat, zkoušet nové věci, jako bylo mé přestěhování do Prahy v roce 1991 s jediným příjmem učitelky placené 70 Kč za hodinu. U neučím angličtinu. Jsem nyní spisovatelka, korektorka a editorka. U nehraji týmové sporty. Cvičím Pilates a chodím do posilovny. Hraní baseballu s chlapci mi jako spisovatelce pomohlo, e jsem se vdy vyrovnala s kritikou. Pomohlo mi to vypořádat se s tím, e mi to či ono nakladatelství odmítlo příspěvek, a to díky tomu, e pocit odmítnutí u znám a příliš dobře.
Hlavní baseballovou ligu u nesleduji. Ani nemám děti, které by hrály baseball. Pamatuji si na rozjaření, jaké jsem pociťovala, kdykoliv jsem vstoupila na nadhazovací kopec, energii, kterou jsem cítila, kdy se mi v baseballu dařilo, kdy jsem se rozhodovala, jaký nadhoz zvolím příště. Vybavuji si vzrušení při nadhozu strajku a týmovou spolupráci, která bývala rozhodující pro vítězství. Dnes je baseball zasut ve vzdálené minulosti. Ale lekce, které jsem v těch křehkých letech dospívání dostávala, se mi vybavují dennodenně dosud.
Tracy A. Burnsová (1969) je Američanka, ijící v Praze; spisovatelka, novinářka, publicistka, korektorka a editorka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.