Půl ivota jsem se dívala na siluetu nedostupných hor: Ostrý na Šumavě, Havran na Tachovsku a Dyleň na Chebsku – takhle se to sunulo podle změny bydliště. O Ostrém babička vyprávěla, e se tam za první republiky dalo jít na výlet, e tam byla turistická útulna. Za mého ivota se na Šumavě smělo jedině na Pancíř a tam odtud teskně vyhlíet Alpy, co mi připadalo jako optický zázrak: Alpy, tak nedosaitelné, musejí být přece strašlivě vzdálené.
Havran, hora s vojenskou věí na vrcholu, nebyl na ádné mapě Tachovska (nebyla ani taková mapa, a tak jsme si ji s bratrem kreslili pastelkami); nikdo, koho jsem znala, neznal její jméno. Velice jsem touila se na tu horu vypravit, podívat se, co je na druhé straně, ale myslela jsem, e se to nikdy nestane. I na tu hranici, psychologicky vzato, bylo nesmírně daleko, nesmělo se ani do lesů, byla to země vojáků se psy, kterým jsem – svatá prostoto! – záviděla.
Jakmile člověk ztratí z očí Havran, objeví se jako pevný bod Dyleň s vojenským objektem na vrcholu. Myslela jsem, e hlídat hranici je povinností kadého státu, však jsme se učili o Chodech a četli Psohlavce, vůbec mě nenapadlo, e na německé straně by nebyly ty dráty, e by tam nechodili vojáci se psy. A protoe ani Dyleň nebyla na turistické mapě, nevěděla jsem, jestli je vrchol v Čechách, nebo v Německu. Jednou jsem se zeptala dole ve vsi hlídkujícího vojáka se psem, a on to také nevěděl. Zjistila jsem to a po pádu elezné opony, v těchto místech opravdu elezné a neprostupné. Vrchol je v Čechách, ale co víc, je na něm vyznačen Střed Evropy!
Historie dyleňského Středu Evropy (Mittelpunkt Europas) souvisí s trigonometrickým vyměřováním Evropy, zde v letech 1865 a 1873. Tehdy byl na vrcholu vztyčen ulový sloup jako pevný bod 1. řádu pro veškerá měření. Vrchol Dyleně se s pověstí středu Evropy stal také místem střetu: Alpský spolek z Neualbenreuthu postavil útulnu, Klub českých turistů rozhlednu. Z Dyleně byl nádherný výhled daleko do Čech i do Bavorska, proto byla stanovena tím pevným bodem vyměřování světa.
Jako snad všechno v pohraničí, i Dyleň a Střed Evropy jsou symbolické. Po Mnichovu se hraniční hora dostala do Říše, po roce 1945 se hranice (ostatně historická česko-bavorská, která svůj průběh zachovává od raného středověku) vrátila na místo, ale z naší strany byla zataena dráty. Na vrcholu Dyleně monstrózní vojenský radar s věí, útulna zmizela a vojenská stavba zničila a pohltila i Střed Evropy. Celkem vzato právem, místo se ze středu Evropy dostalo na okraj, s čím jsme měli být spokojeni, proč připomínat nějaký střed. Střet se připomínal jinak.
Bavorský alpský spolek v Neualbereuthu nezrušil hustou síť svých výletních pěšin, jen cíl se posunul pár metrů od hranice a kousek pod vrchol. Z bavorské strany dráty nebyly. Roku 1986 byl Střed Evropy znovu označen ulovým sloupem a umístěn, jak nejvýše to šlo – a tam stojí dodnes.
Šli jsme na ten výlet v týdnu voleb do Evropského parlamentu. Při cestě na Dyleň člověk vidí, jak hranice, označená bílými sloupky, vede přes pole a louky, na úpatí hory se ztratí v močále, ale za chvíli u na ni člověk narazí v lese. Je to čára, která odděluje dvě stejná prostředí – tatá řepka, ječmen, kukuřice, tentý les.
Střed Evropy kdekoli je čirý pomysl – odkud kam sahá Evropa, počítáme do té výměry i ostrovy a kudy vede hranice s Asií? Přesto člověk (člověk, který se na zavřenou hranici půl ivota teskně díval) na tom místě něco cítí. Je to smíšený pocit dotyku bodu a linie. Bodu, z něho je mono opsat kruh o jakémkoli poloměru, to závisí na našem rozhodnutí, představivosti, doslova rozhledu. A linie, která tu obkrouenou plochu protíná připomínkou více či méně různých zájmů. Tak jsme si to v ten volební víkend říkali.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.