V době, kdy je můj ivot daleko za půlí své pouti, dopřál mi poutnické cesty do svatých míst Evropy. Psal jsem tu, jak jsem navštívil enevský CERN, který jsem přirovnal k Mekce současné vědy – cesty do Říma a do Florencie mě zase zavedly k vrcholům výtvarného umění a architektury. A nyní jsem v Mekce poezie a filozofie. Rodiče – klasičtí filologové – mi místo pohádek vyprávěli řecké báje, které jsem později četl v podání řeckých a římských básníků a dramatiků. Ke kořenům filozofie mě přiváděly Sokratovy promluvy, jak je zaznamenal Platon.
První dojem z Athén je ovlivněn tím, e do nich vstupuji v nedělním poledni, kdy jsou ve srovnání s Římem neobyčejně tiché. A později zjišťuji, e i v nich se obvykle po hlavních třídách řítí auto za autem. Mezi nimi, a hlavně všude na úpatí Akropole, je však změť tichých uliček, bohatě stíněných stromovím. Některé z nich se večer a dlouho do noci mění v otevřené restaurace – mezi idlemi pro hosty vede jen úzký průchod, na něm je chodec neustále lákán, nejenom zrakem, ale i agenty, k posezení. Procházka takovými uličkami působí dojmem pohody, jakou by čtenář našich novin v Řecku neočekával. Marně se snaím objevit obrazy bídy – jedinými bezdomovci jsou tu povalující se a patrně nikomu nepatřící psi, ale i ti vypadají spokojeně a blahobytně.
Na problémy Řecka naráím a jednou k večeru, kdy kolem mě prochází mohutný protestní průvod, zčásti v krojích a dávných uniformách. Na transparentu jsou tři přeškrtnuté hlavy, jedna je mi neznámá, druhá patří Kemalovi, známému jako Attatürk, třetí Leninovi. Číslice 1913–1923 a 350 000 ukazují, e jsou činěni odpovědnými za smrt Řeků v daném období. Historie je zřejmě stále ivá.
Pár výrazných postřehů: ke kadému jídlu, třeba i k bagetám v bufetu, se podává a dolévá dbán chladné vody. To bychom si měli vybojovat i u nás. Kromě psů se hojně vyskytují i kočky, zdá se, e oba druhy tvorů mají svá teritoria, a nedostávají se tak do konfliktu. Potěší setkávání s elvami, které volně ijí v parcích a v zahradách, dokonce i na někdejší agoře mezi vykopávkami.
Nejcelistvější dojem z města získá ten, kdo se odhodlá vystoupit na Lykavittos, mohutnou horu obklopenou ze všech stran zástavbou a korunovanou bílým kostelíkem. Prý tam jede i lanovka, ale byl jsem rád, kdy jsem její stanici nenašel a nebyl vystaven pokušení. Na rozdíl od osových měst protékaných řekami, jako jsou Řím a Florencie, jsou Athény město se dvěma ohnisky – jedním je Lykavittos a druhým Akropole s Parthenónem. Zbytky dávné slávy se zřetelně zachovaly na Akropoli a v jejím okolí, jinde jsou jen občas odkryty vykopávkami. I staré Athény však měly impozantní rozlohu – rozhodl-li se Aristotelův ák po debatě v Lykeionu navštívit Xenokratovu přednášku v Platonově Akademii, potřeboval na to asi hodinovou procházku. Dnes z obou škol zbylo jen jméno a základy. Dlouho jsme podle mapy hledali místo označené jako Sokratovo vězení a nakonec jsme se museli spolehnout na rady místních – k ponurým kobkám vydlabaným do skály nevedou ádné ukazatele a není u nich ádná informační cedule. Zapochyboval jsem ale o tom, zda Sokrates svou slavnou filozofickou závěť vyslovil právě tady. Spíše si představuji, e Athéňané ádná vězení ani neznali – obviněný byl popraven, osvobozen nebo poslán do vyhnanství – dobu od rozsudku do smrti strávil Sokrates spíše někde na agoře v příjemnějších prostorách.
Na cestách často pozoruji, jak se mi vité představy po styku s realitou rozplývají a mizí. Akropole a agora však do mých představ podivuhodně zapadly, učinily je jenom ivějšími a přesnějšími. Po návratu si s novým potěšením přečtu Obranu Sokratovu, Euthyfrona a Faidona.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.