Příběh Russella Randalla není jen příběhem jednoho Afroameričana: je také příběhem (ne)jednoho amerického města, zejména města na jihu Spojených států. Proto je třeba uvést jako součást pozadí i několik číselných údajů o Memphisu, ve kterém ije a které je největším městem státu Tennessee. Podle údajů oficiální statistiky měl Memphis v roce 2012 655 255 obyvatel, přičem 61,41 % byli Afroameričané, 34,41 % bylo bílých (kteří ještě v roce 1950 představovali 62,8 %).
Russell Randall byl po dvě desetiletí jedním z těch Afroameričanů, kteří tu na břehu Mississippi měli před sebou stále jasnější obzor. Osamělý otec, zaměstnaný u velké spediční firmy FedEx, ale současně pracující také jako hlídač, vystavěl pěkný cihlový dům, platil si důchod a nejstarší dcera mohla vystudovat vysokou školu. Potom se ovšem připlazila jako mlhová stěna velká krize. Russell Randall musel změnit hypotéku na mnohem vyšší úrok, ztratil jedno ze svých zaměstnání – a teď čelí osobnímu bankrotu a drabě svého domu. Řeknu vám to úplně jednoduše: jsem černý mu ze sídliště, a abych se uivil, čistím záchody a uklízím. Jsem pyšný na to, co jsem dokázal – ale celý můj ivot běí nazpátek, dodává štíhlý mu, který vypadá o deset let mladší ne skutečných padesát.
Ještě nedávno byl Memphis, dnes převáně černý, symbolem toho Jihu, kde historie rasové nerovnosti u nevnucovala dělnické a střední třídě omezenou volbu. Dnes ztělesňuje něco mnohem krutějšího: stoupající nezaměstnanost a přibývající draby domů se v recesi spojily tak, e ničí majetek Afroameričanů a smazávají dvě desítky let pozvolného pokroku. Zatímco ještě před pěti šesti lety průměrný příjem černých majitelů domů neustále rostl, dnes je zpátky na úrovni před rokem 1990 a zhruba na polovině příjmu bílých vlastníků domů. Vyplývá to z analýzy provedené Fakultou sociologie Queens College v New Yorku pro New York Times. Čtvrti středostavovských majitelů domů se vyprazdňují – ceny se propadají, mnoho domů u je prázdných. Zanikají pracovní místa, nezaměstnanost stoupá souběně s celonárodním trendem: z 9 % přede dvěma roky stoupla na dnešních 16,9 % (na 5,3 % mezi bílými). Černí mluví o vyčerpání úspor a důchodových účtů, aby zachránili svoje domy. Draby představují asi dvojnásobek celostátního průměru.
Následky tohoto vývoje budou dlouhodobé jak pro Memphis, tak pro celé USA. Nejakutnější hospodářskou propastí v této zemi je stále se rozšiřující mezera mezi majetkem černých a bílých rodin (jak nejnověji zjistil Ústav pro výzkum majetku a pro sociální politiku na Brandeisově univerzitě). Ve srovnání s dolarem majetku bílé rodiny vlastní černá nebo hispánská rodina pouhých 16 centů.
Stav pracující Ameriky (The State of Working America) je kadoročně vydávaná studie Ústavu pro hospodářskou politiku (The Economic Policy Institute). Z jejího rozboru vyplývá krizí způsobený pokles majetkového vlastnictví. V prosinci minulého roku vykazovala průměrná hodnota majetku u bílých propad 34 % na 94 000 $, u Afroameričanů pokles o 77 % na 2100 $. Memphisu nezbývá ne pokusit se nějak se s důsledky poprat.
Starosta A. C. Wharton ml. řekl před příchodem na radnici: Tato rakovina metastázuje pro město v ekonomickou krizi. Strhla nás zpět víc ne cokoliv jiného od začátku hnutí za občanská práva. (Mimochodem, Memphis byl jedním z významných bodů tohoto hnutí: 4. dubna tomu bude 46 let, co zde ostřelovač zastřelil reverenda Martina Luthera Kinga, jen den předtím v Memphisu pronesl svůj významný projev Byl jsem na vrcholu hory...)
Starosta a někteří bývalí bankovní úředníci viní také velké banky, zejména Wells Fargo. Tvrdí, e tyto banky se v Memphisu při poskytování rizikových nákladných hypoték a spotřebitelských úvěrů zaměřily na Afroameričany. Město a okres Shelby vloni alovaly Wells Fargo s tím, e míra draeb domů, je tato banka prodávala, byla v černošských čtvrtích téměř sedmkrát vyšší ne ve čtvrtích převáně bělošských. Jiné banky, například Citibank a nebo Countrywide, vykazovaly v drabách rozdíl mnohem přiměřenější.
Ne všechno zlo, je krize způsobila, lze ovšem připisovat bankám. Někteří Afroameričané podlehli v lepších dobách horečce velkých domů a zdánlivě výhodných půjček. Nezaměstnanost pak zasáhla i ty, kteří měli zcela běné hypotéky.
Představitelé federální vlády i státu Tennessee tvrdí, e nákladné hypotéky se majitelů domů dotýkají zvlášť tvrdě a statistický model je nevyhnutelný. Čím segregovanější je ,barevná' komunita, tím pravděpodobnější je, e na majitele domů dolehne draba, protoe věřitelé, kteří nabízeli nejrizikovější půjčky, se zaměřovali právě na tyto komunity, řekl kongresovému výboru Thomas E. Perez, náměstek ministra spravedlnosti pověřený řízením odboru občanských práv.
Hospodářský zvrat v Memphisu je zvlášť bolestný pro černé profesionály, kteří se zde usadili. Jedním z nich je i právník A. C. Wharton ml., současný starosta. Demografové předpovídají, e Memphis se co nevidět stane první americkou metropolitní oblastí s černošskou většinou. William Mitchell, realitní agent, kdysi viděl budoucnost dost růově. Hodnoty našich domovů stoupaly, vzhůru šly i příjmy. Na okamik se zamyslel. Co vidíme dnes, pokračoval, je nový svět. A nijak dobrý.
Tam nahoru určitě nechcete jít! Tam je velice divoký Západ, křičí na nás soused. V tom bloku není nic jiného ne vydraené domy a skvoteři! To je Soulsville, čtvrť na jih od městského centra – většinou prázdné přízemní a cihlové domy uprostřed azalek a svíd, se střechami skloněnými dozadu, ve zdech díry, jimi se zloději kovů snaili dostat dovnitř k měděnému potrubí. Na týdeníku ve schránce je rukou psané datum draby. Sem tam některý dům u vypálili háři.
Je tomu sotva pár let, kdy se Howard Smith cítil jako boháč. Šestapadesátiletý inenýr, Afroameričan s prošedivělým vousem v červených teniskách a máslově naloutlých dínách, seděl se dvěma sousedy před domem na Richmond Avenue a vyprávěl o svém malém realitním království. V téme bloku mu patřil dům, další měl v blízké čtvrti White Haven, třetí kus dál. Měl dobře placené zaměstnání a těšil se na slušný důchod.
Jene pak přišel o práci. Rozeslal šedesát přihlášek, dostavil se k tuctu pohovorů – ádná odezva. Banka vydraila jeho největší dům. Bude rád, kdy za tento dům dostane 30 000 $ – ještě přede dvěma roky měl odhadní cenu 80 000 $. Všecko to zmizelo přes noc, říká.
Ano, pane, přes noc, souhlasí jeho sousedka Glen Wardová. Bylo jí přes padesát, kdy dostala výpověď – z místa, kde byla patnáct let mistrovou. Nastěhovala se ke své staré matce. Zdálo se, e bychom mohli šéfovat, luskne prsty a všecko bylo pryč.
Howard Smith přikyvuje. Banky a Wall Street sebraly střední třídu a všechny nás semlely, dodává.
Po většinu minulého století paralyzovala rasová diskriminace snahy Afroameričanů kupovat domy a nabývat majetek. V letech po druhé světové válce během hospodářského vzestupu vedly banky a realitní kanceláře černé občany do segregovaných komunit, kde hodnota domů značně pokulhávala za hodnotou ve čtvrtích bělochů. Teprve poměrně nedávno se černým občanům začalo dařit mezeru uzavírat a poměrně bohatnout – dnes je tento pokrok vymazán. V praxi to znamená, e černé rodiny mají méně prostředků na placení vysokoškolského vzdělání, na investice do podnikání anebo prostě na přeití v těkých časech.
Smazáváme veškerý majetek, který černí spoluobčané nashromádili – čím je pro příští generaci zaručena rasová ekonomická nerovnost, řekl Thomas M. Shapiro, ředitel zmíněného Ústavu pro výzkum a pro sociální politiku na Brandeisově univerzitě.
Vzestup Afroameričanů v Memphisu byl vrtkavý. Bytová výstavba je stále hluboce segregovaná. Velcí zaměstnavatelé jako FedEx a AutoZone tu sice mají sídla, ale růst mezd není nijak povzbudivý. Zaměstnanost Afroameričanů je často spíše dočasná ne nepřetritá, navíc mnoho zaměstnaných je bez jistého důchodového a zdravotního pojištění. (Jenom pojištění zdravotní se právě mění k lepšímu vzhledem k uplatňování Obamova zákona.)
Hospodářská recese ovšem představuje krizi jiné velikosti. Starosta Wharton jde přes svou kancelář k vyhlídkovému oknu a dívá se chvíli na třpytivou hladinu Mississippi. Popisuje nedávnou projíďku zanedbanými částmi města: připadal si, říká, jako lékař, který zjišťuje u svých pacientů tep a shledává, e jsou blízko smrti. A dodává: Pamatuju si, e jsem jako kluk jel na kole rozkvétajícím městem. Dnes to vypadá, jako by moje město někdo zbombardoval.
Čtyřicetiletá Afroameričanka Camille Thomasová měla svou práci v bance Wells Fargo velice ráda. Vzpomíná u kávy: Měla jsem pocit, e lidem pomáhám. Souběně s rozvojem rizikového trhu vyústil tlak banky na poskytování více úvěrů přímo v mánii. Hlavní byl prodej vašich jednotek, abyste dostal prémii, řekla.
Camille Thomasová a tři další zaměstnanci Wells Fargo podepsali pro alobu Memphisu na banku místopřísená pohlášení, která alobu podepřela. Vypravuje dále: Nadřízený vám řekl: ,Podívám se na váš seznam lidí, které jste ještě nenavštívili. Budu rád, kdy se soustředíte na tato směrovací čísla' – a vy jste hned věděl, e jde o čtvrti, kde bydlí Afroameričané, vzpomíná si. Řekli vám: Ti tomu moc nerozumějí.
Thomasová popsala triky, je banka pouívala – některé nebyly zrovna legální. Šéfové třeba řekli podřízeným, aby na ádostech o půjčku vymazali údaje o příjmu a nahradili je vyššími čísly. Agenti také lovili zákazníky a snaili se přesvědčovat je, e tzv. refinancování – nová smlouva o splácení hypoték s niším úrokem, ale na delší dobu – je pro ně výhodnější (zákazník byl ovšem zavázán bance dlouhodobě, ani mohl zabránit pozdějšímu zvýšení úroků).
K popisu situace, v ní se ne-li většina, pak jistě podstatná část černé komunity v Memphisu ocitla, by bylo mono dodat mnoho dalších stejně smutných nebo i tragických okolností. Podobné, často i horší je postavení afroamerické menšiny v jiných amerických městech.
Docházet k závěrům o dalším vývoji je poněkud předčasné, museli bychom se zabývat také rozborem situace politické.
Chattanooga je čtvrté největší město státu Tennessee – podle nejčerstvějších údajů v roce 2012 mělo 171 219 obyvatel. Mnozí z nich se u ráno v sedm začínají řadit do fronty v odbočce z hlavní třídy – dělníci z drůbeárny, eny z domácnosti, prodavači z diskontních prodejen –, protoe potřebují pomoc se zaplacením účtu za topení nebo s výivou rodiny. A jakmile ekumenická charita – tady se jmenuje Metropolitan Ministries – v osm otevře, obsadí čekající všech čtyřicet idlí. Z kapes nebo tašek vytáhnou účty nebo oznámení o (nezaplacené) čini a předají je sociálnímu pracovníkovi, eně nebo mui, jen často vypíše šek – 80, 110, 150 dolarů –, aby pomohl překlenout měsíční mezeru ve výdajích, třeba i na benzin pro ty, kdo musí do práce dojídět autem.
Erika McCurdyová přichází ze své noční směny (od 10 večer do 6 ráno). Potřebuje zaplatit účet za elektřinu a topení za poslední měsíc, protoe ten byl chladný a namísto obvyklých 120 $ vyskočil na 280 dolarů. Paní McCurdyová je pomocná sestra v domě pečovatelské sluby; říká, e v nejednom týdnu v posledních měsících nebyla s to zaplatit všecko, co potřeboval její devatenáctiletý syn a sedmiletá dcera. Prostě bez pomoci to nejde. Jsem samoivitelka se dvěma dětmi, vydělávám 9 dolarů na hodinu – jinak to nejde, vypravuje čtyřicetiletá obyvatelka Chattanoogy. Přiznává, e její finanční situace byla tak napjatá, e kdy chtěla s dcerou vidět hrát svého syna ve středoškolském fotbalovém mustvu, proklouzly obě dovnitř o přestávce – na šestidolarové vstupenky neměly peníze. (Je hrdá, e syn Charles se dostal do celostátního týmu.) Dcera Jer'Maya, říká matka, by moc ráda měla lekce z baletu a učila se hrát na klavír, to si ale vůbec nemohu dovolit.
Erika McCurdyová pracuje jako pomocná sestra u 15 let. Patří k těm 25 milionům amerických dělníků, kteří vydělávají méně ne 10,10 $ na hodinu – co je částka, na ni by prezident Obama chtěl zvýšit minimální mzdu. Ze zmíněných 25 milionů 3,5 mil. pracuje za federální minimum 7,25 dolaru (nebo méně).
Také jako mnozí z těchto milionů nemůe se paní McCurdyová spolehnout na plnou pracovní dobu: často ji potřebovali jenom 20 hodin týdně. Ale i kdyby pracovala celý rok na plný úvazek, její devítidolarová hodinová mzda by ji drela pod hranicí chudoby, je je pro tříčlennou rodinu stanovena na 19 530 $.
V posledních letech je obtínější překročit práh chudoby. Velká krize toti změnila sloení skupiny pracujících s nízkými mzdami. Více ne polovina těch, jejich hodinová mzda je 9 dolarů (nebo méně), je ve věku 25 let a starších, kdeto podíl dospívajících je jenom 17 % proti 28 % v roce 2000. Současní pracující s nízkými mzdami mají vyšší vzdělání – 41 % má aspoň částečně vysokoškolské, zatímco v roce 2000 je mělo 29 %. Dělníci s minimální nebo nízkou mzdou jsou starší a vzdělanější ne před deseti nebo dvaceti lety, ale jejich mzdy jsou niší, ne byly před deseti nebo dvaceti lety (po započtení inflace), říká John Smith ze Střediska pro výzkum hospodářské politiky. Při pohledu několika desítek roků zpět vidíte, e tehdy byli dělníci se mzdou okolo minima nejpravděpodobněji dospívající – byl to stereotyp. Rozhodně to dnes u tak není.
Chattanooga má převáně pracovní místa s nízkými mzdami, co přispívá k vysoké míře chudoby: 27 % obyvatel ije pod její hranicí, kdeto federálně zjištěný průměr – tj. v USA jako celku – je 15 %. Ještě na konci minulého století bylo toto město na řece Tennessee průmyslovým střediskem s výrobou konfekce, textilu a slévárnami. V posledním čtvrtstoletí byly téměř všechny továrny zavřeny, take zmizely tisíce pracovních míst – i takových, je kdysi pozvedaly dělníky i bez středoškolského vzdělání do střední třídy nebo na její okraj. Tato místa byla nahrazena tisíci jinými – ve slubách: u velkého akvária nebo v kině typu IMAX – obojí mělo přilákat turisty, v hotelech a domech s pečovatelskou slubou, ve velkoprodejnách, výčepech, restauracích rychlého občerstvení, masáních salonech a v nemocnicích.
Ve městě jsou rozesety prodejny levného zboí, jedna blízko středu města téměř sousedí s prodejnou náročného zákazníka. Zrcadlí tak pokles střední třídy. Matthew N. Murray, ekonom z Tennessee University, tvrdí: Chattanooga má dvojí problém: nízkou úroveň vzdělání obyvatel a fakt, e tradiční pracovní místa, do nich tito lidé přicházívali, vcelku zmizela. Jenom 23 % dospělých v Tennessee to dotáhlo na bakaláře.
Třiadvacetiletá JeraLee Kincaidová je pokladní – 8,50 dolaru na hodinu. Pracuje v kontrolní budce parkovací garáe vedle hotelu Marriott Courtyard blízko středu města. Jako prospívající středoškolačka, která ije s matkou, plánovala studium počítačového programování na univerzitě. Rodina však rozhodla, e musí přispívat k placení nákladů za léčbu pětileté neteře, která má leukémii. Nemůe sama jíst, mluvit nebo chodit, vysvětluje JeraLee Kincaidová. Sama má pocit, e uvázla a nemůe z místa. Je vděčná šéfovi, který se snaí získat pro ni stipendium, aby mohla na univerzitu.
Kdy tu v roce 2011 zahájil Volkswagen montá aut – výstavba továrny stála 1 miliardu dolarů –, o 2000 pracovních míst s 19,50 $ na hodinu se ucházelo 80 000 lidí. Mnozí dělníci s nízkými mzdami, jako například Erika McCurdyová – která nedokončila střední školu, ale dosáhla toho, e jí bylo nakonec vydáno vysvědčení na odchodnou –, by byli rádi získali ve Volkswagenu práci – jene neprošli matematickými testy, vyadovanými pro práci se sloitými stroji.
Chápeme, e v dnešním světě musí mít více jednotlivců nějaký druh vyššího vzdělání nebo vysvědčení, aby dostali příleitost, mínil starosta Andy Berke. Nechceme, aby se Jih stal místem, kam přicházejí podniky kvůli nízkým mzdám a nekvalifikované práci. Je to dlouhodobý problém, se kterým se středně velká města na Jihu střetávají.
Ovšem tady jako jinde nemůe ani vysokoškolský diplom zaručit dobrou práci. Třeba pro Landona Howarda. Absolvoval před čtyřmi roky na Univerzitě Tennessee jako bakalář sociální práce, ale v oboru nemohl najít zaměstnání. Teď pracuje v přípravné kuchyni módního podniku Tupelo Honey Café. Často jej zavolají jenom na 15 a 20 hodin týdně s hodinovou mzdou 9,50 $. Obvykle přinese domů za týden sotva 200 dolarů. Musel jsem se přestěhovat zpět k rodičům, vypráví. Jeho nejpalčivější starostí je pojištění u zubaře. Praskl mi zub. Mám v chrupu velkou díru. Nevím, jestli o zub nepřijdu.
Erika McCurdyová jako matka v niší příjmové skupině by obyčejně nebyla oprávněna poádat o pomoc státní péči pro nemajetné (Medicaid), ačkoliv její děti by to právo měly, nicméně její ádost byla přijata, poněvad její srdeční potíe vyadují nákladnou léčbu. Rodina musela přinést velké oběti, kdy v roce 2012 přišla matka o místo celodenní pomocné sestry na pohotovosti v nemocnici. Její hodinová mzda klesla ze 13,75 $ v nemocnici na 9 $ v domě s pečovatelskou slubou, a to ji donutilo vzdát se velkého bytu v Harrisonu – předměstí, které je krásné a kde jsou lepší školy, vysvětluje. Byl to dobrý ivot, pokračuje. Nemusela jsem se obávat násilí nebo vloupání.
Kdy ji propustili, uvědomila jsem si, e si nemohu dovolit zůstávat dál v domě, kde byla měsíční čine 625 dolarů, říká. Našla si tedy byt za 400 $ s poloviční výměrou v Brainerdu, čtvrti známé pro své gangy a násilí. V noci jsem doma a na okna jsem si dala mříe.
Nový byt má dvě skromné lonice, velký obývací pokoj bez nábytku, koupelnu a malou kuchyňku, kde musím odsunout stůl, kdy syn vstane od jídla, popisuje paní McCurdyová. Představte si, e jste v bytě se dvěma lonicemi a mladíkem, který měří skoro dva metry a váí 120 kilo, a děvčátkem. Já a moje dcerka sdílíme jeden pokoj.
Sdílejí také postel, ale JerMaya má svoje panenky, kníky a šaty v Charlesově pokoji mezi jeho vybavením pro kopanou a atletiku. Paní McCurdyová pobírá měsíčně také potravinové lístky v hodnotě 400 dolarů – bez nich, tvrdí, bychom nejedli.
Obavy má ovšem o budoucnost svých dětí. Mám syna, který bude v květnu absolvovat, říká. Pokukuje po vysoké škole. Srdce mi buší rychlostí 99 mil za hodinu. I kdyby dostal stipendium, musela bych ho podporovat – jak zaplatit jeho mobilní telefon, jak zaplatit za dopravu a jídlo během prázdnin.
Právě došel účet za sluby předchozího měsíce a šokoval ji: 320 dolarů. Bude se asi muset zase obrátit na charitu, i kdy vyjadřuje naději, e asi 3000 dolarů, které by jí měli vrátit jako přeplatek daně ze mzdy (nárok vyplývá ze skutečnosti, e je v nízkopříjmové skupině a matka dvou nezletilých dětí), pouije k zaplacení účtu a moná i ke koupi nového gauče do obývacího pokoje.
Rebecca Whelchelová, která je osm let ředitelkou nadace Metropolitan Ministries, konstatuje za tu dobu u svých zákazníků velké změny. Tenkrát obyčejně přicházívali lidé s jedním problémem – jako ,musím koupit novou pneumatiku, stará mi vybouchla' nebo ,nemám dost peněz na účet za elektřinu'. Dnes, pokračuje paní Whelchelová, přicházejí s tolika účty, e je museli svázat gumičkou, a k tomu se stejným počtem problémů. Všecko je špatné. Všecko je propleteno se vším ostatním.
Vezměte si například Nicka Masona. Je mu 34, dostává 9 $ na hodinu jako zástupce vedoucího v prodejně pizzy a dohlíí na šest prodavačů. Nemyslím si, říká, e by devět dolarů byla spravedlivá mzda – pracuju s pizzou 19 roků, od svých patnácti. Studoval na Univerzitě Tennessee (v tomto městě, Chattanooga), chtěl se stát diplomovaným ošetřovatelem, ale skočil ve druhém ročníku, kdy se mu rozpadlo manelství. Vrátil se k celodenní práci a i se svými dětmi k rodičům na předměstí Hixson. Moje jediné přání je mít vlastní domov, ale nemohu si to dovolit, říká otec sedmileté Halle a pětiletého Eliho. Děti o to pořád prosí. Museli jsme se vzdát mnoha věcí, pokračuje. Nic si nepřeju tolik jako dát jim, co si zaslouí. Pro jediného rodiče to není moné. Před rokem jsem jim dopřál karate. Měli to moc rádi, jene jsem došel tak daleko, e jsem se musel rozhodnout: buď platit za mobilní telefon, nebo za karate – a jako vedoucí potřebuju, aby se mnou byli lidi v kontaktu.
Nick Mason slyšel kritiky: přestaň naříkat na svůj plat, jdi zpátky do školy, a tak si pak najdeš lépe placené zaměstnání. Rád bych šel zpátky do školy. Snadno se to lidem řekne, protoe nebyli v mé kůi. Jsem beztak zaměstnaný kadou minutu, celý den. Nevidím dost často ani svoje děti. Pochybuju, e bych si mohl dovolit školu, a nevím, kde bych na to našel čas, říká. Jeho velkou nadějí je povýšení na vedoucího prodejny, co by mohlo znamenat 15 dolarů na hodinu.
Paní McCurdyová, která se ucházela letos v zimě o práci na dvaceti místech, vypráví s úsměvem dobrou novinu. Nabídli jí práci jako celodenní pomocné pečovatelce v nemocnici Erlanger Health System. Budou mi platit 10,64 $, sdělila. Malé, ale nepochybně viditelné zlepšení proti dosavadním devíti dolarům. Mám trochu víc prostoru k nadechnutí.
Štěpán Steiger (1922) je novinář, publicista a překladatel.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.