Na konferenci k 15. výročí vstupu do NATO poloil expremiér Mirek Topolánek předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi otázku, jak se dívá na monost znovu o tom uvaovat. Nová diskuse rozhodně není inspirována jen předvolebním vystoupením amerického senátora Johna McCaina. V pozadí je i ukrajinská krize. Z USA se také okamitě ozvaly odmítavé hlasy. Je zajímavé, proč se k tématu pravicoví politici vracejí. Dne 12. 3. seznámil ředitel Centra transatlantických vztahů CEVRO Alexandr Vondra účastníky tiskové konference s výsledky výzkumu o významu NATO a vztazích s USA. Uskutečnil se s podporou Ministerstva zahraničních věcí a Aliance evropských konzervativců a reformistů (AECR) v projektu Linka Praha-Washington (Agentura Ipsos). Zkoumán byl i postoj občanů k americké protiraketové základně na našem území. Podle výzkumu se v době, kdy bylo umístění radaru aktuální, o téma zajímalo 38 procent dotázaných.Polovina nepovauje ani nyní dislokaci radaru za správnou a dvě pětiny nedokáou zaujmout jasný názor. Nesouhlas je zdůvodňován obavami o bezpečnost, souhlas navíc ekonomickým přínosem. Proto se stále 58 procent respondentů domnívá, e nebyla chyba dislokaci zamítnout, a 50 procent, e to nenarušilo naše vztahy s USA.
Pravicoví politici znovu přicházejí s něčím, s čím si ve vlastní vládní koalici nedokázali poradit. A nyní by to rádi poadovali po nové vládě. V ní mohou získat podporu jen KDU-ČSL. Problém je daleko vánější. V souvislosti s radarem se prokázalo, e jsme nebyli schopni řešit podobné a daleko vánější bezpečnostní strategické procesy. Chyběli a chybějí nám k tomu a na výjimky odborníci v zákonodárném sboru i v exekutivě. Chybou pravicových vlád bylo, e její představitelé nebyli na monost dislokace části americké protiraketové obrany připraveni, ani si dostatečně neuvědomovali, e jde o geostrategický záměr, je logicky narazí u Ruska, je neuvěří, e je zaměřen proti Íránu. Tehdejší premiér Topolánek dojednával souhlas opozice. Ale ani vedení ČSSD nemělo zprvu o projektu jasno. Jinak by Jiří Paroubek nešťastně nemluvil o radýrku, čeho se ochotně ujala média. Nakonec vláda svěřila propagaci radaru agentuře vedené Tomášem Klvaňou. Nemohlo to skončit jinak ne Obamovým nočním telefonátem předsedovi úřednické vlády Jan Fischerovi, který projekt poslal ke dnu.
Ale s ukrajinskou krizí rozhodně není u dna zásadní strategická diskuse o naší bezpečnosti a obraně. Bylo to obsahem prezidentova vystoupení na zmíněné konferenci a na tuto nutnost poukazovali všichni řečníci. Je jen otázkou, kdo se této diskuse ujme. Pokud vůbec. U jsme se sotva dotkli stejně závané diskuse o energetické bezpečnosti, konkrétně o jádru a obnovitelných zdrojích. Nebo o elektronizaci, co se vymstilo v případě S-karet a registrace motorových vozidel. Následkem by v budoucnosti mohla být slabá obrana proti kybernetickým útokům vyúsťujícím v blackout. Ale to je jen malý výčet moných hrozeb.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.