Jste zde: Listy > Archiv > 2014 > Číslo 2 > Lukáš Motyčka: Několik výročí – Bohumil Hrabal, Vlastimil Artur Polák a Ukrajina
V roce 2014 si připomínáme několik důleitých výročí. Ostatně jako kadý jiný rok. Před sedmdesáti pěti lety vypukla 2. světová válka a od začátku té první nás dělí dokonce přesně sto let. Sta let by se doil americký spisovatel Burroughs, italský dirigent Guilini, dirigent českého původu Rafael Kubelík, básník Jiří Kolář, klavírista a skladatel Josef Páleníček, francouzský komik Louis de Funés či herečka a Goebbelsova milenka (jak je rubrikována na portále wikipedie) Lída Baarová. Sto let by ovšem oslavil i americký hráč na foukací harmoniku Larry Adler. A sta let by se teoreticky mohl doít i důstojník zbraní SS Michael Wittmann, mající pověst nejúspěšnějšího velitele obrněných vozů, či SS-Obersturmführer Heinz Schubert – a jsme u Ukrajiny...
Všichni mluví o Ukrajině a Krymu. Po měsíci u zase trochu méně. ijeme rychle a na kosmické lodi Sojuz se vyměnily posádky.
Ale z oběné dráhy Země do Olomouce! Sto let by oslavil také Vlastimil Artur Polák. Kdo to je? Není ani tak známý jako Larry Adler a dokonce ani jako Wittmann či Schubert, na české nebo německé wikipedii ho člověk nenajde. Nedávno mi kdosi řekl: Nezáleí na tom, jestli jsi známý. Důleité je, abys byl dobrý člověk. Stárnu a jsem stále sentimentálnější.
Vlastimil Artur Polák, často označovaný jako poslední idovský německy píšící autor na Moravě, i on by letos 3. dubna oslavil sto let. Jeho rodný dům dodnes v severomoravské vesnici Úsov stojí, naproti synagoze a nedaleko idovského hřbitova. Polákův hrob ve velmi jednoduchém provedení najdeme v idovském oddíle Ústředního hřbitova v Olomouci. Jaké skutky a záitky vyplňují v Polákově případě prostor mezi těmito dvěma body, kterému se říká ivot? Dva zničující válečné konflikty, aktivní antifašistický postoj, internace v koncentračním táboře, ztráta téměř celé rodiny, smrt první manelky po válce, nepříjemné vystřízlivění ze sympatií ke komunismu, ústrky v práci, tvrdá fyzická práce, ivot v ústraní a nepochopení, nemonost publikovat... a celoivotní naléhavá potřeba se umělecky vyjadřovat.
A zatímco sportovní svět juchá v Soči (i kdy na paralympiky moc pozornosti pravda nezbylo) a v masmédiích posloucháme chytré a nechytré rozhovory o ivotě a díle klasiků, uvědomuji si, e lidskou velikost není třeba hledat daleko, e je někdy za rohem.
Jedna věc je osobní zadostiučinění, další věc je ironie dějin. Cestou do kavárny, ve které píšu, mě zastavily dvě dámy a nabízely mi Stránou vě. Nebo to snad bylo Probuďte se!? A co Bohumil Hrabal?
Inu – Hrabal...
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.