Kancléřka Angela Merkelová přijala počátkem března v Berlíně nového italského premiéra Mattea Renziho a komentovala plán reforem Renziho kabinetu jako velmi ambiciózní. Ministr Wolfgang Schäuble byl méně nadšený a hlavně skeptičtější: a jak dlouho tato vláda vlastně vydrí?. Z pohledu cizince je dost obtíné se mu divit, protoe ani v Itálii mnozí nepochopili, proč Demokratická strana torpédovala svého předcházejícího premiéra Enrica Lettu a navrhla do funkce devětatřicetiletého florentského starostu.
Machiavelli kdysi napsal, e moc nikomu do klína nespadne, skutečný vládce se jí chopí. Renzi se podle této rady zařídil a dosáhl prozatím vítězství. Otázkou spíše je, proč mu téměř celá Demokratická strana cestu uvolnila. Přestoe pošpinil chrám, protoe do sídla strany pozval odsouzeného Berlusconiho a projednal s ním program ústavních reforem včetně nového volebního zákona. Protesty trvaly jen několik dní.
Jak Mario Monti, tak Enrico Letta zavedli do italských financí pořádek, ale za cenu nejhlubší hospodářské krize od roku 1945. A k tomu, aby Apeninský poloostrov přestal být nemocným muem Evropy, je třeba něco víc a něco mnohem silnějšího ne pořádek v účtech. Potřebuje otřes, který by v základech zamíchal zablokovanou italskou společností. Renzi se prosadil nejdříve ve Florencii a pak v Demokratické straně proti vůli partajního aparátu. Moná i proto, e otevřeně řekl, co si mnozí myslí, ale co bylo u politika tabu. Právě tento jeho styl vedl různé komentátory k názoru, e je jako mladý Berlusconi. Je to omyl, i kdy oba leckomu připomínají podomního prodavače. Nemluvím o tom, e Renzi nemá na krku ádné problémy s justicí a e, jak se zdá, jeho rodinný ivot je vyrovnaný. Renzi je ale na rozdíl od Berlusconiho skutečný politik, který té jako bývalý starosta a předseda provinční rady ví, jak funguje – či lépe řečeno mizerně funguje – administrativa a byrokracie. Nezajímá ho proto, zda někdo je příliš levicový, nebo liberální. Stačí mu, kdy respektuje demokracii a uznává, e budoucnost Itálie je v Evropské unii. Ale současně s tím je přesvědčen, e bez zásadních změn se země dostane do druhé ligy. Nikdo z jeho předchůdců v Demokratické straně by si nedovolil otevřeně říci: předloili jsme návrh reforem pracovního trhu. Vyslechneme si názory všech, a pokud nás přesvědčí, provedeme změny. Ale pak se rozhodneme a reformu schválíme. A pokud se odborům příliš nebude líbit, bude to problém pro ně, ne pro nás. Stejně otevřeně se ale postavil i vůči průmyslníkům: e se dvacet let v Itálii nic nestalo, není jen chyba politiků, současná krize je i dílem nehybnosti našich podnikatelů, kteří ji často nechtějí vůbec riskovat a inovace je pro ně neznámý pojem. A aby toho nebylo málo, oznámil, e z veřejné správy musí odejít 85 000 zaměstnanců. Renzi se líbí i početným voličům Berlusconiho strany, protoe doufají, e uspěje tam, kde se to magnátovi nepodařilo.
Take očekávání je velké a v něm tkví pro Renziho největší riziko. V televizi nedávno řekl: já vím, e se na mě dívají jako na provazolezce a nekladou si otázku, zda spadnu, ale kdy spadnu. Jsem si vědom toho, e riskuji vše. Ale pokud se mi nepodaří změnit volební zákon, zrušit okresy a v podstatě zrušit současný senát, odejdu z politiky, ani by mě někdo musel vyhnat.
Generalizovat národní povahu je jak známo nebezpečné a často zavádějící. Ale některé rysy této povahy se v kadé zemi opakují a otázkou jen je, zda země je produktem vlastní historie, či naopak. A je pravda, e bez ohledu na trochu anarchistickou povahu obyvatel Apeninského ostrova v zemi existuje jistá historií prokázaná tendence svěřit se do rukou někoho schopného, který to za nás vyřeší. Tím nemyslím, e by Renzi mohl přinést diktaturu – mohl by ale ve své snaze neuspět.
Prozatím je třeba uznat, e průměrný věk nové vlády je 46 let a e 50 % ministrů jsou eny. Co je na zemi, kde do roku 1970 nebyl povolen rozvod, dost velká revoluce. A zdá se, e do konce března bude schválen nový volební zákon. Do konce května by měly být sníeny daně zaměstnanců s nejnišími příjmy – na výplatní pásce by měli nalézt o 85 euro měsíčně víc. Premiér doufá, e si na to voliči vzpomenou – ve volbách do Evropského parlamentu chci, aby demokraté dosáhli minimálně 30 % hlasů. Méně by byl neúspěch.
Lze doufat, e Renzi bude mít úspěch – ne kvůli jeho osobní kariéře. Ale proto, e jinak by skutečně vyvstala otázka, kdo by Itálii ještě mohl vést.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.