Máme ji rok 2014. Letos budou mj. komunální volby... Jako učitel správního práva a správní vědy jsem si povšiml: je stále častější, e si správní úřad (dělají to i soukromé firmy, ale to není předmětem tohoto článku) objedná externí společnost, která umí efektivně sledovat, co zaměstnanci dělají v pracovní době na počítači. Tedy pracovním počítači. Za sledování samozřejmě zaplatí úřad nemalé veřejné peníze. Pak s velkou pompou odhalí, e nějaký úředník hrál v pracovní době karty na sluebním PC či chatoval s kamarády na svobodě. Výsledky se náleitě mediálně zviditelní. Občané, vidíte jak tu šetříme, jak proháníme lenochy! Myslím, e s nadcházejícími komunálními volbami stoupne opět počet starostů-detektivů, odhalujících nepracující úředníky. Děje se to v obou rovinách veřejné správy – jak státní správě, tak i územní samosprávě (tedy na obecních a krajských úřadech). Veřejnost si následně většinou řekne – no aspoň tam konečně na těch úřadech začnou něco dělat!
Nicméně podívejme se na věc i z jiných uhlů. Za prvé, co vlastně dělá nadřízený pracovník takového věčně chatujícího? Jak to, e neví, co jeho podřízení v pracovní době (ne)dělají a jak jsou výkonní? Proč se musí platit nákladná externí firma? Dále pak: pokud zaměstnanec pan Rychlý stihne v pracovní době vyřídit 26 spisů za týden a jeho kolega na ministerstvu pan Pomalý jen 20 spisů a kdy oba pobírají skoro stejný plat (zpravidla se liší jen dle výše odpracovaných let), je spravedlivé popotahovat pana Rychlého, e vedle toho navíc prosurfoval X minut týdně na internetu? Samozřejmě vím, e práce kvapná málo platná, ale to teď ponechme stranou; mějme za to, e oba vyřídili svou agendu ve stejné kvalitě. K čemu je potom takový externí audit vlastně dobrý, kdy z teamu veřejné správy vyene aktivnějšího člověka?
Berete plat za celou pracovní dobu, tak budete pracovat minimálně 8 a půl hodiny, milí úředníci. To zní logicky. Nicméně není nějaká přiměřená přestávka k relaxaci nutná? A hlavně zdravá z pohledu psychohygieny? Samozřejmě e ano, to u dávno prokázaly různé výzkumy efektivity práce (toté platí i pro studium). Celosvětově. Jak jsem naznačil, skutečně reálně nikdo nevydrí efektivně pracovat celou pracovní dobu, ani náš pan prezident. Vskutku nevěřím falešným řečem uváděným v cívíčkách anebo tzv. motivačních dopisech tvrdícím opak.
Pokud si zaměstnanec chvíli přiměřeně odpočine, můe být paradoxně výkonnější ne jeho nerelaxující kolegyně. Přiměřené zevlování na internetu či sociálních sítích nutno tedy spíše přivítat ne zbytečně přísně sankcionovat. V drobné nadsázce řečeno: kdy u veřejná správa – z pochopitelných finančních důvodů – nemůe zaměstnancům dopřát masáe nebo arteterapie, mohla by jim jako bonus dopřát občasné relaxační vyuití internetu. A v neposlední řadě: nestojí spíše za zamyšlení, kdy se zase příště dočteme, e nějaký pracovník krajského či městského úřadu strávil hraním karet na počítači pět hodin ze své denní pracovní doby, proč takové pracovní místo vlastně existuje? Odstraňujme příčiny, ne následky byrokracie!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.