Také Rakousko má svou hraniční linii pevností, nebo spíše pevnůstek, zákopů. Před několika lety, za účasti dvaceti národů, se začal uskutečňovat projekt nazvaný Friedenswege. Odkrývá pozůstatky neskutečně prudkých, chce se říci a šílených bojů v letech 1915–1917 mezi italskými a rakouskými oddíly. Kolik vojáků na obou stranách, mezi Rakušany i nejeden Čech, Moravan, Slovák, tehdy zbytečně platilo daní nejvyšší, svým ivotem, není dodnes přesně vyčísleno. Snad jen v hrubých odhadech.
Místem bojů byly Karnische Alpen s dnes překrásnou, mírumilovnou scenérií velehor. Rakušané měli tehdy údajně jediný cíl: zabránit Italům proniknout do vnitrozemí. Na víc síly neměli, protoe byli vázáni na východní frontě a společně s Němci i na západě. Dodnes nacházejí turisté v oblastech bojů nevybuchlou munici. Vrtulníkem přilétají na místo nálezu odborníci z korutanské policie, aby granáty či jiné pozůstatky války zlikvidovali.
Několik dní trvá pěší cesta podél někdejší frontové linie v krajně obtíném velehorském terénu. Zastávky zpříjemňují horské chaty s občerstvením i moností přenocování. Do zdejšího terénu se vydávají i vědci za účelem studia flóry a fauny dokonce a z doby ledové. Jejich cílem jsou obzvláště jeskyně, kde v optimálním prostředí nacházejí pozůstatky po vzácných a zachovaných ivočiších.
Alpy, ať u rakouské, švýcarské či francouzské, mají bezesporu zvláštní přitalivost. Kdo jejich kouzlu propadne, musí se vdy znovu vracet. Pro jedinečné, velkolepé záitky v kterékoli roční době. Zcela jiný charakter má v sobě ivobytí horských sedláků a chatařů. Zůstávají však většinou věrni svým horám, i přes tvrdý úděl, který se s během času příliš nemění.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.