Slyšet je to ze všech stran – e u nás končí jedna éra a nová začíná. Tak třeba končí epocha zim, během kterých bylo aspoň občas zima. Nebo prý se blíí konec ovládání českých médií německými magnáty. A podle některých se uzavírá celá polistopadová historická kapitola, kdy vládly prostřednictvím parlamentu politické strany. Jedna taková strana se u nás v Olomouci kdysi slavně zrodila a teď se na toté místo vrátila sloit své kosti. Čili zamknout své kostlivce do skříní, jak by řekli škodolibí urnalisté. Nové nezkostnatělé vedení sice věří, e mu to staré nebude okopávat kotníky a umoní mu vrátit se zpět k ivotodárným kořenům, jak by ale řekli zlí jazykové, k tomu bude třeba navštívit Mauritius, Bahamy a moná i Galapágy. A jak by ještě řekli jízliví politologové, poukazujíce na jistého Maďara, oivlá mrtvola není schopna sebereflexe, nato třeba nominace do stínové vlády.
Pro nás na Hané je však důleitější, e zde moná končí doba provincialismu. Hanáčtina byla toti dlouho povaována za řeč směšně nemotornou, její uití ve veřejném prostoru stvrzovalo, e mluvčí je jemně řečeno pravý opak světáka. Nenápadná zpráva můe však znamenat průlom: podle ní toti u několik supermarketů přepadl maskovaný lupič hovořící hanácky.
Co z toho plyne? e Hanáci u nemusejí čekat na nalezení krále v ječmeni, co se s přechodem na pěstování průmyslových plodin stává stále nepravděpodobnější? Anebo e budou obyvatelé Doloplaz vzati na roveň třeba občanům Vyšehradu? Rozhodně to lidem stieným těkopádným dialektem dodá sebevědomí. Bude stačit u jen málo k pochopení, e to na světě největší se rodí z odvahy zabývat se nicotným. e nejkrásnější květiny rostou v blátě za humny. A e největší díla světové literatury jsou provinciální – jen se za to nestydí. Tím pádem se nemusí stydět ani jejich předlohy a inspirační zdroje. Macondo, jistě by se nestydělo, kdyby existovalo, anebo Nymburk s gymnáziem tak hrdým, e pokládá za poniující jmenovat se i po svém nejslavnějším absolventovi.
Smrákání nad provincialismem nepřivodil jen hanácký Zorro, ale u před půl rokem olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan svým zásahem proti čelným praským politikům a úředníkům. Pro hanáckou metropoli tak zachránil svou instituci před plánovaným zrušením. Podle nepřejících centralistických hlasů to bylo dokonce motivem jeho aktivity. Horoucí hanáčtí vlastenci by mu to jistě za zlé neměli, tím spíš, jestli tento statečný chlapík mířil ještě výš. Komentátor časopisu Reflex Bohumil Pečínka vyslovil u loni v červenci hypotézu, e: podle všeho je hybatelem skupina bývalých vojenských prokurátorů z Nejvyššího a olomouckého státního zastupitelství... tito mimořádně motivovaní státní zástupci veřejnosti naznačili, jak lehce je moné provést státní převrat.
Nelze vyloučit, e státní zástupce nezamýšlel ustavit Hanáckou prokurátorskou republiku, jak mu bylo přičítáno, ale jen prachobyčejně poctivě vykonává svou práci. A taky je moné, e nářečí fantoma hanáckých samoobsluh je jen součástí jeho maskování, a on ve skutečnosti mluví jazykem některé země bývalého SSSR – třeba estonsky nebo uzbecky. Pouze se seriózně připravil na svou loupenou misi. Ať tak či onak, nikdo u Hanákům nevezme nalezené sebevědomí.
Ještě o jiné končící epoše. Na konci února přestane po víc ne šedesáti letech vysílat Český rozhlas na dlouhých vlnách. Tudí u nikdy nezaiji to, co kdysi na jihu Itálie: pod oblohou plnou hvězd se ze zpěvu cikád vynořil hlas bývalého novinářského kolegy, aby oznámil, e neznámý pachatel přepadl dopoledne pobočku banky v Dlouhé Loučce u Uničova. Jakým jazykem hovořil, u bohuel odnesla dlouhá vlna kamsi k majáku na obzoru.
Teď u bych se v cypřišovém háji o ničem takovém nedověděl, ledae by mi do ucha zazněl strohý povel: To vendé prache a ročečke hezke navrch!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.